צלם: ז'ראר אלון
הפסטיבל הבינלאומי ה-9 בתיאטרון הקאמרי - מחזות ישראלים בבימוי זר ומחזאים זרים בבימוי ישראלי
צלם: ז'ראר אלון
עמודי החברה של הנריק איבסן בבימוי איתי טיראן
צלם: Éternels Vagabonds
יעקובי וליידנטל הישר מבימת התיאטרון הבריטי
צלם: יוהאן שגב
החייל הרזה הפקת פרינג' ישראלית
צלם: Jakub Klimo for Madam Eva
לני - התיאטרון הלאומי של סלובקיה

תאטרון - יצוא ויבוא

הפסטיבל הבינלאומי ה-9 מבית תאטרון הקאמרי הוא שילוב מאתגר של היפוך יוצרות. מחזות ישראליים שנכתבו על ידי מחזאים בינלאומיים ומנגד הצגות זרות שנכתבו על ידי מחזאים ישראלים כשהמוטיב המרכזי הוא נושאים אקטואליים העוסקים במלחמות, פליטים מהגרים והשנה הצדעה למחזאים חנוך לוין והנריק איבסן. הפסטיבל יתקיים במהלך חודש דצמבר 2016.

  

מחזותיו של חנוך לוין

מלאכת החיים של תיאטרון הויקסנהאוס מבודפשט הונגריה בבימויו של הבמאי הישראלי אילן אלדד.

יעקובי וליידנטל  בבימוי בנצה קאלו  - הפקת תיאטרון פרינג' בריטית.

החייל הרזה הפקת פרינג' מקומית בבימויה של טל ברנר - סוסיא החייל הרזה, חוזר סוף סוף אל ביתו מהחזית לאחר חמש שנות היעדרות. במציאות של מלחמה שאינה נגמרת הזהות האנושית מתפוררת לכדי אבק.

הלוויה חורפית – בביצוע  תלמידים מהסטודיו למשחק של יורם לוינשטיין.

 

מלאכת החיים של חנוך לוין  - מבודפשט לתל אביב  צילום: איוון בנדה

 

מחזותיו  של הנריק איבסן

עמודי החברה - בעיבוד משותף של איתי טיראן וארתור קוגן ובבימויו של ארתור קוגן. איש עסקים במעמד ציבורי-פוליטי בכיר שובה את לב הציבור באישיותו הנלבבת והמעוררת אמון. אט אט מתגלה שמתחת  לעלייתו המטאורית מסתתר סוד אפל של שוחד והונאה. בעקשנות ובעקביות הוא מגן על חפותו ועל ניקיון כפיו עד שהאמת יוצאת לאור.

 

אויב הציבור -  מבוסס על עיבוד עכשווי מודרני לאויב העם  שנכתב על ידי  השחקן דן שפירא והבימאי יונתן אסתרקין. בימוי: יונתן אסתרקין . תומס שטוקמן, רופא צעיר ואידיאליסט מנסה לעשות את הדבר הנכון ולהציל את עירו ונקלע לעימות שהופך אותו ל"אויב הציבור" ומאיים על הקריירה שלו, יחסיו עם משפחתו וחבריו ואפילו על חייו.  הקשר בין הון, שלטון ותקשורת בעידן ה"שיימינג" הציבורי  הוא הנושא העיקרי והאקטואלי של  המחזה המשלב  וידאו ארט ומוזיקה חיה, מבוצעת ומנוגנת על ידי השחקנים.

 

 אויב הציבור בעיבוד מקורי ל"אויב העם"    צילום: ז'ראר אלון

 

מפגש בעקבות פר גינט פתוח לקהל. לאור הצלחת ההצגה פר גינט של אנסמבל עיתים והתיאטרון הקאמרי יתקיים  ערב עם זוכת פרס ישראל רנה ירושלמי והשחקנים: דורון תבורי, נועם בן אז"ר, ירדן גלבוע ועומרי רווה. במהלך הערב ישולבו  קטעי משחק  ווידאו מההצגה.

 

מחזאות בינלאומית  אקטואלית  (כתוביות בעברית)

 

No Country So Beautiful, Kein schöner Land אין ארץ יפה מזו התיאטרון העירוני  קרפלד מישנגלדבך, גרמניה

 

המחזה נכתב על ידי לותר קיטשטיין וחוסיין מיכאל סירפיסי ובבימוי מתיאס גרט. פליט סורי בגרמניה מבקש להצטרף למקהלה השרה שירי עם גרמניים אידיאולוגיים.  לאט לאט נחשפים חברי המקהלה לסיפורי הפליטים  ומשתלבים בחוויותיהם האישיות.

 

לני - התיאטרון הלאומי  של סלובקיה, מחזה מקורי מאת ואלריה שולצקובה ורומן אולקזאק

מפגש פיקטיבי בין ג'וני קארסון המנחה של תכנית האירוח הפופולארית Tonight Show שזכתה לאחוזי הצפייה הגבוהים ביותר באמריקה, ללני ריפנשטאל, שהייתה "במאית החצר" של היטלר. העבר של לני הופך להיות הנושא העיקרי שהצופים בראיון מתעניינים בו. מהי אחריותו של האמן כלפי יצירתו? מה הם הגבולות בין עבדות לבין אידיאולוגיה? בין השתתפות פעילה בבניית משטר לבין יצירת אמנות?

 

 המחזה לני מסלובקיה     Photo: Jakub Klimo for Madam Eva 

 

בגלות -  Begalut התיאטרון העירוני מרג'יאנשוילי, מטביליסי גיאורגיה

הצגה ללא מילים עם מוזיקת כליזמרים חיה על הבמה. חייהן השלווים והמאושרים של שתי משפחות יהודיות מאוימים לפתע עד כדי הרס וחורבן, כשברקע מילות קנאה ושנאה שהביאו לאסונן. הזעקה לעזרה של החפים מפשע נופלת על אוזניים ערלות ושונאות של המדכאים.  "הם משחקים בהצגה ללא מלים הפעילות הבימתית אינטנסיבית מאד  תמונות בימתיות ללא צליל או מילה" מתוך "ארט – אריא – בלוג"

 

 "בגלות" מטבילסי   צילום: Beka Javakhishvili

 

יעקובי וליידנטל - מחזה מאת חנוך לוין עפ קבוצת התיאטרון  Éternels Vagabonds  בריטניה

עלה לראשונה בפסטיבל קמדן פרינג' אוגוסט 2016. יעקובי וליידנטל,  קומדיה גרוטסקית, משולש אהבה שבו שני חברים טובים מחזרים אחר אישה בעלת ישבן גדול. חברותם הקרובה של יעקובי וליידנטל נהרסת על ידי מרדף השווא שלהם אחר האושר. המחזה  הוצג ראשונה בתל אביב ב-1972 וזכה לגרסאות בכל רחבי העולם. ההפקה הנוכחית, שתורגמה על ידי שיר פרייבך, היא הצגת הבכורה של קבוצת התיאטרון הבינלאומית Éternels Vagabonds, מלונדון. הקבוצה שמה לעצמה כמטרה לחשוף את הקהל הבריטי, למחזאים ישראלים ומזרח-אירופאים ידועים.

 

Near Gone " כמעט ואיננו... " קבוצת   התיאטרון  Two Destination Language בריטניה

 "כמעט הלך" הוא מופע טראגי קומי על ההסתלקות הבלתי נמנעת שלנו. יצירה המתבוננת בפני הכול כך ידוע וכל כך בלתי ידוע – היותו של היצור האנושי בן חלוף. שילוב של תנועה ודממה מוחלטת, שפה ותרגום. עבודה דו-לשונית שהיא מצגת פשוטה ויפה על האופן בו אנחנו מתמודדים עם אובדן. שני השחקנים על הבמה נתמכים על ידי 400 פרחים חיים שמהווים רקע לסיפור ההישרדות.

ההצגה זכתה בפרס ב-2014 על מקוריות, חדשנות ונסייניות.

 

מלאכת החיים תיאטרון הויקסנהואס, בודפשט הונגריה

בני זוג ישנים בשלווה במיטתם המרווחת. באמצע הלילה הבעל חש כאבים עזים בחזהו. הוא משוכנע שמדובר בהתקף לב וכי מותו קרב. כשהוא מהרהר בחייו הוא מגיע למסקנה שבזבז אותם לשווא ומאשים בכך את אשתו הישנה בשקט לצדו.  מחזהו הווירטואוזי, הקומי-טראגי של חנוך לוין, מתייחס למאבק המתוק-מריר-נואש בין בני זוג; המלחמה המתמשכת נותנת ביטוי לשאלות הקיומיות בחייו של כל זוג באשר הוא.

 

ימי העיר התיאטרון הקאמרי וורונז', רוסיה

המחזה הדוקומנטרי על העיר וורונז' ברוסיה, מבוסס על ראיונות רבים עם תושבי העיר  שאספו השחקנים  ועובדו למחזה המכיל סיפורים על אנשים בגילים שונים, בעלי מקצועות שונים ומעמד חברתי שונה. הצעירים מדברים על חייהם האישיים ועל הניסיון לקיים קשר עם אנשים אחרים ולהשפיע על המציאות המקיפה אותם. בזיכרונות של הדור המבוגר יותר, ניתן למצוא שינויים גיאוגרפיים ונוסטלגיה לימים עברו, ימים של מסיבות ריקודים ופיקניקים באוויר הפתוח. תושבי וורונז' מדברים על חייהם ועל יחסיהם המורכבים עם המולדת הקטנה שלהם.

 

שלושה חורפים התיאטרון הלאומי של קרואטיה, זאגרב 

שלוש שנים בחייהם שלושה דורות, לאורך שלוש מלחמות במשך שלושה חורפים שונים, בקרואטיה השסועה. החל ממלחמת העולם השנייה  ועד מלחמת האזרחים שפרצה לאחר ההתנתקות מהגוש הסובייטי. המחזאית תנה סטיביצ'ץ  נחשבת לאחד הקולות הצעירים הבולטים במחזאות כיום. המחזה עלה בתיאטרון הנשיונל הבריטי וזכתה  לביקורות  משובחות

 

"שלושה חורפים" מקרואטיה    צילום: יח"צ

 

הפסנתרנית  מסמטת  וילסדן THE PIANIST OF WILLESDEN LANE

מבוסס על ספר הילדים "סמטת וילסדן".  אחרי הקינדר טרנספורט – זיכרון של מוזיקה, אהבה והישרדות. המחזה, מתרחש בווינה ב-1938 ובלונדון בתקופת הבליץ, מספר את סיפורה האמיתי ומעורר ההשראה של ליזה יורה, פסנתרנית יהודייה צעירה, החולמת על קונצרט הבכורה שלה באולם קונצרטים מהולל בווינה. עם עליית הנאצים  משתנים חייה  מלבד אהבתה למוזיקה ודבקותה בחלומה.

 

הפסנתרנית מסמטת וילסדן    צילום: Eighty-Eight LLC 

 

מונה גולאבק, הפסנתרנית עטורת הפרסים, מבצעת מבחר של יצירות מוזיקליות נודעות בשילוב עם סיפורים מרגשים, המנציחים את סיפור ההישרדות של אמה. היצירה חדורת תקווה ומדגישה את כוחה המרפא  של המוזיקה.  הפסנתרנית מסמטת וילסדן מגיע לתיאטרון  הקאמרי  לאחר סיבוב הופעות שזכה לשבחי הביקורת ולאהבת הקהל בני יורק, בשיקגו, בבוסטון, בלוס אנג'לס, בסן דייגו ובלונדון.

   

|
|
|
|