צלם: עודד סמדר
מלון רמת רחל שוכן בלב פארק ארכאולוגי וטומן בחובו סיפורי גבורה ממלחמת העצמאות
צלם: עודד סמדר
חדרים משקיפים אל נופי ירושלים ומדבר יהודה
צלם: רונית סבירסקי
מזנון ארוחת בוקר מגוון
צלם: רונית סבירסקי
שרידי עתיקות ממלכת יהודה
צלם: עודד סמדר
קבלת המלון
צלם: רונית סבירסקי
מקווה טהרה בגן הארכאולוגי

מלון עם היסטוריה

מאת: רונית סבירסקי

 

מלון רמת רחל בירושלים הוא אחד המלונות הבודדים בארץ שנמצא בלב פארק ארכאולוגי ומספק לאורחיו חוויה עם תוכן מתקופת ממלכת יהודה דרך קרבות מלחמת העצמאות ועד ימינו.

 

מלון רמת רחל   צילום אווירי יח"צ

 

ארמון מפואר

המלון ממוקם מול נופי ירושלים, העיר העתיקה, הר חומה, בית לחם ומדבר יהודה. מיקום טופוגרפי שמתנשא לגובה 818 מטרים מעל פני הים היווה נכס אסטרטגי כבר בתקופת ממלכת יהודה במאה ה-8 לפני הספירה. פסגת הר המשקיפה על הדרכים הראשיות שאחת מקשרת בין ירושלים לבית לחם והשנייה בין ירושלים לאתרי שפלת החוף, בית שמש, לוד ויפו. תחת שליטי האימפריות האשורית, הבבלית והפרסית הוקם במקום מרכז שלטוני שהתקיים עד המאה ה-3 לפני הספירה. מתחם שכלל ארמון מפואר, חומת סוגרים מאבני-גזית, מערכת של בריכות ותעלות, כותרות-עמודים מעוטרות ומעקי חלונות מפוארים.

 

הגן, שניטע במאה ה-7 לפני הספירה, הקיף את החזית המערבית של הארמון.  הסלע הטבעי נחצב למשטח חלק ועליו פוזרה אדמת חוואר שהובאה ממוצא על מנת לגדל עליה את עצי ארץ ישראל וצמחיית מים. בעזרת תכנון אדריכלי של תעלות מים מקורות, בריכות אגירה ונוי ומרזבי אבן להובלת מים הצליחו לגדל בוסתן מלכותי. החוקרים הצליחו לשחזר על ידי בדיקות מעבדה את סוגי הצמחים והעצים שגדלו באמצעות שרידי אבקני הצמחים (פולן) שנלכדו בטיח הבריכה הקדומה. הם גילו שרידים של הדס, גפן, תאנה, צפצפה, ערבה וחבצלות מים. מינים מיוחדים שהובאו מהאימפריות האשורית והפרסית ביניהם אגוז מלך, ארז הלבנון ואתרוג.

 

מצפה יאיר בגן הארכאולוגי     צילום: רונית סבירסקי

 

במאה ה-3 לפני הספירה הארמון ניטש ונהרס. במקומו הוקם יישוב חקלאי שהתקיים למעלה מאלף שנים. בתחילתו ככפר יהודי ולאחריו אחוזה חקלאית רומית. בתקופה הביזנטית הוקמה בו כנסייה, לאחר מכן יושב המקום על ידי המוסלמים ונעזב במאה ה-11. בשנת 1926 הוקם בסמוך לאתר קיבוץ רמת רחל.

 

קיבוץ קטן נגד צבא מצרי

המאבק ההיסטורי של עם ישראל מצטלב בדרך הרואית מצמררת בתולדות הקיבוץ במלחמת העצמאות. הוא היה מובלעת מוקפת כפרים ערביים על גבול ירדן. ב-19 במאי 1948 חמישה ימים אחרי הכרזת המדינה, תקף כוח מצרי את רמת רחל במטרה לפרוץ לירושלים מדרום. רמת רחל נפלה ונכבשה שלוש פעמים במהלך שישה ימי לחימה כשהם סובלים מאבדות קשות. ב-24 במאי 1928 לאחר קרב קשה הם הצליחו להדוף את הצבא המצרי ולהחזיר לידיהם את שטחי המשק. בקרבות על רמת רחל נהרגו 21 לוחמים ביניהם: חברי קיבוץ, לוחמי חי"ש (חיל שדה), אצ"ל ופלמ"ח. בשטח הפארק הארכיאולוגי נותרו מספר שוחות ובונקרים ששומרו מאותה תקופה.

 

בלובי המלון נוגעים בדפי ההיסטוריה. ויטרינות זכוכית מציגות שרידים וממצאים ארכיאולוגים של קנקנים, ידיות קנקנים שעליהן הוטבע חותם "למלך" , כותרת פרוטו-איאולית שנמצאה בכנסייה ומאפיינת את התקופות היוונית והרומית ומעטרת את מטבע חמשת השקלים הישראלי. הוויטרינות הוקדשו כפינת זיכרון ללוחם השייטת יאיר אנגל, שנפל בעת מילוי תפקידו ומחבר את סיפורי הגבורה של המקום עד לימינו אלה. קטע רצפה המרוצף בזכוכית לצד הוויטרינות מספר את סיפורו של סליק הנשק שהוסתר תחת מיטת תינוק בתקופת המנדט הבריטי.

 

רון דותן, חבר הקיבוץ מקיים סיורים מודרכים באתרים השונים של הקיבוץ ובכל שבת בשעה 13:00 לאורחי המלון ללא תשלום. הוא מספר על הארכאולוגים השונים שחפרו במקום. הראשונים היו משה שטלקיס ובנימין מזר ב-1931, אחריהם  יוחנן אהרוני ב- 1954, גבריאל ברקאי ב-1984, גדעון סולימני  ובשנים האחרונות משלחת חפירות משותפת של אוניברסיטת תל-אביב ואוניברסיטת היידלברג. דותן ממשיך עם המטיילים אל מצפה יפהפה לזכרו של יאיר אנגל. זהו גל-עד מאבני המקום שבראשו נטוע עץ וסביבו שביל הנושא לוחיות עם ציוני דרך בתולדות הקיבוץ. מן המצפה נשקפים מראות ירושלים, הר ציון, חומת העיר העתיקה, הר הצופים, גילה, בית לחם וההרודיון באופק.

 

הגן הארכאולוגי    צילום: רונית סבירסקי

 

17 זנים של דובדבנים

אל תוך העבר המפואר נשזרות אטרקציות שקשורות בהוויית הקיבוץ העכשווית. דותן החל את דרכו כחקלאי שפיתח את מטע הדובדבנים של הקיבוץ הגדול מסוגו בארץ על פני שטח של 250 דונמים. הוא מניב 17 זנים שונים של דובדבנים הגדלים בשיטות אורגניות, עם פיתוחי חקלאיים ייחודיים ומיוצאים למדינות רבות בעולם.  בסמוך למטע הדובדבנים נמצא פארק השלום שהוא מטע זיתים השייך לקיבוץ. הוא ניצב על רכס הצופה אל ירושלים, בית לחם ומדבר יהודה. במרכז הפארק הוצב פסלו של האמן רן מורין. שלושה עמודים בגובה 11 מטרים שמסמלים את שלושת הדתות ובראשם, על בסיס כותרות העמודים, צומחים עצי זית בני 80 שנים שמושקים ומוזנים במערכת טכנולוגית משוכללת. שלושה שבילים מובילים אל הפסל וממנו חזרה אל הנוף.

 

 פארק השלום  צילום: רונית סבירסקי

 

חווה אקולוגית-טיפולית

משפחות עם ילדים יוכלו למצוא מגוון של פעילויות שמוצעות במקום. סיור מודרך במטע הדובדבנים, סיור במכוורות ובתי הרדייה או סיור בפארק הזיתים. בתוך שטח הקיבוץ שוכן פרויקט יוצא דופן "חוות אייל" שהוקמה לזכרו של אייל יואל. הוא נפל בג'נין במבצע חומת מגן 2002 ומשפחתו הקדישה לזכרו חווה אורגנית עם חיות בית שמיועדת במשך השבוע לקבוצות ילדים מהחינוך המיוחד ולמבקרים מאורחי המלון בסופי השבוע. ישנן במקום  סדנאות אקולוגיות של בנייה בבוץ, הכנת ניר ממוחזר או לימוד הכנת קומפוסט. החווה מאכלסת טווסים, תרנגולות, שרקנים, ברווזים, ארנבונים, עזים וכבשים.

 

מלון רמת רחל מציע 165 חדרים ששודרגו במהלך השנים. מספר חדרים כוללים אמבטיית ג'אקוזי, חדרים מקשרים למשפחות עם ילדים וחדרים נגישים לבעלי מוגבלויות. החל מ-1 במרס 2017 ניתן יהיה לשכור אופניים ולהזמין סלסילות פיקניק לטיולים בשטח. מסעדת המלון מגישה 3 ארוחות כשרות ביום. מזנון ארוחת בוקר עשיר עם גבינות קשות ורכות, דגים מעושנים, סלמון,  דגני בוקר, פירות טריים, סלטים, מאפים מלוחים ומתוקים, עמדת חביתות אישיות,  עמדת פלאפל, חומוס וסביח, פשטידות, שקשוקות, ירקות מאודים, קרואסונים ומכונות אספרסו.

 

 ארוחת בוקר    צילום: רונית סבירסקי

 

אחרי הארוחות אפשר להוריד קלוריות במרכז הספורט שכולל מדשאות רחבות ידיים, 3 בריכות שחייה, שאחת מהן מקורה ומחוממת, מגרשי טניס, קטרגל וכדורסל, מגלשת מים, גן שעשועים לילדים ומתחם כושר משוכלל המתפרש על פני 1000 מטרים רבועים. במתחם הבריאות מוצעים טיפולי עיסוי, ג'אקוזי שמשקיף אל נופי האזור, סאונה יבשה וחדר אדים. מחיר לזוג על בסיס לינה וארוחת בוקר באמצע שבוע: 580 – 880 שקל ובסוף שבוע: 980 - 1180 שקל (לא בתקופת החגים והקיץ) טל. 02-6733155

 

 

|
|
|
|
|