צלם: יח"צ
עונת האופרה 2019-2018 עם ארבע אופרות ידועות, להקות מחול מהידועות בעולם, קונצרטים ומופעי מוזיקה
צלם: יח"צ
האופרה "סלומה" בבימוי איתי טיראן
צלם: יוסי צבקר
האופרה "נשף המסכות" מאת ורדי
צלם: להקת וויין מקרגור Entity Photo by Ravi Deepres
להקת המחול וויין מקרגור
צלם: יח"צ
האופרה "טוסקה" מאת פוצ'יני
צלם: יח"צ
להקת המחול סשה וולץ

אופרה, מחול ומוזיקה

האופרה הישראלית מעלה בעונת 2019-2018 הפקות אופרה, מופעי מחול, סדרות מוזיקה ומופעים איכותיים לילדים

 

שבע אופרות יעלו על במת האופרה הישראלית בעונה הבאה, וביניהן הפקה חדשה של "סלומה" בבימוי איתי טיראן, האופרה "הנוסעת" המספרת את סיפורן של אסירות באושוויץ, ואופרות אהובות של ורדי, פוצ'יני ומוצרט. עונת המחול תציג רפרטואר של להקות המחול המובילות בעולם וביניהן להקתה של כוהנת המחול האגדית – פינה באוש, להקתו של יורי גרגורביץ' עם הבלט הגרנדיוזי – ספרטקוס, להקתה של הכוריאוגרפית הנודעת סשה וולץ ואחרים. סדרות מוזיקה עם מפגשים בין עולמות מוזיקליים שונים וביניהן סדרה חדשה עם שלומי שבן והקאמרטה, סדרה של תזמורת המהפכה וסדרה עם תזמורת ירושלים מזרח-מערב ומאסטרו תום כהן.

 

"כך עושות כולן"   צילום: יח"צ

 

אופרה

בעונת האופרה הקרובה יוצגו 7 אופרות מהתקופה הקלאסית, ועד המחצית השנייה של המאה ה-20, מאת: מוצרט, ורדי, פוצ'יני, מסנה, ריכרד שטראוס ומצ'יסלב ויינברג.

 

"ורתר" ("Werther”), מאת המלחין ז'ול מסנה (Jules Massenet)  הפקה חדשה בניצוחו של אלאן גוינגאל (Alan Guingal) ובבימויו של פול אמיל פורני (Paul Emile Fourny) האופרה על פי רומן המכתבים הנודע של גתה שהשפיע על דור שלם ועיצב את פניה של התנועה הרומנטית. הפקה המחברת בין עולם האמנות לבין המציאות הכואבת של אהבה נכזבת. (נובמבר 2018)

 

"ורתר"    צילום: יח"צ

 

 

"סלומה" (“Salome”) מאת ריכרד שטראוס (Richard Strauss) בבימויו של איתי טיראןItay) Tiran)  ובניצוחו של דן אטינגר (Dan Ettinger) - הפקה חדשה של אחת מיצירות המופת האופראיות לפי המחזה של אוסקר ויילד  (Oscar Wilde) עם המוזיקה המסחררת בעוצמתה ובה ריקוד שבעת הצעיפים המפורסם. (ינואר 2019 ).

 

"נשף מסכות" ("Un Ballo in Maschera”) מאת ג׳וזפה ורדי בבימויו של הבמאי הפולני מיכאל זנאנייצקי (Mical Znaniecki), שעבודותיו מועלות בכל העולם. דניאל אורן (Daniel Oren) ינצח על האופרה הססגונית שבמרכזה סיפור אהבה בלתי אפשרי הכולל נשף מסכות מפואר ורצח מתוך נקמה עיוורת. (פברואר 2019)

 

"נשף המסכות"   צילום: יוסי צבקר

 

"טוסקה" (“Tosca”) מאת ג'קומו פוצ'יני בבימויו של אלסנדרו טאלבי (Alesaandro Talevi) ובניצוחו של דניאל אורן. סקיצות, שנמצאו בארכיון בית האופרה של רומא, אפשרו לשחזר את ההפקה הראשונה והמקורית בה צפה פוצ'יני כשעלתה בתאטרו קונסטנצי ברומא בשנת 1900. (מרס-אפריל 2019 )

 

לקראת ציון יום השואה תעלה האופרה "הנוסעת" (The Passemger) בביצוע ראשון בישראל לאופרה המצמררת של המלחין היהודי הרוסי (יליד פולין) מצ'יסלב ויינברג Mieczyslaw) Weinberg) על סיפורן של אסירות מכל העולם שנשלחו לאושוויץ ומנסות לשמור על אנושיות. הבמאי הבריטי דיוויד פאונטני  (David Pountney) מביא אל הבמה את "הפלנטה האחרת". בליל השפות שהיה באושוויץ נשמע גם באופרה אשר לכל דמות בה יש את השפה שלה – פולנית, יידיש, צרפתית, רוסית, גרמנית וצ'כית. מנצח: סטיבן מרקוריו (Steven Marcurio). (מאי 2019).

 

"הנוסעת"    צילום: קרל פורסטר

 

 

"כך עושות כולן" (“Cosi Fan Tutte”) מאת וולפגנג אמדאוס מוצרט בבימויו של במאי הקולנוע הקנדי הנודע אטום אגויאן (Atom Egoyam)  עם שתי מועמדויות לפרס האוסקר, ובניצוחו של דניאל כהן. הפקה עדכנית המאפשרת הצצה לבית הספר לאוהבים מתבגרים של האופרה מלאת ההומור על שתי אחיות נאיביות ושני גברים המהתלים בהן. (מאי- יוני 2019).

 

"סימון בוקנגרה" (“Simon Boccanegra”) - מאת ג'וזפה ורדי בניצוחו של ג'וליאנו קרלה (Giulano Carella) ובבימויו של דיוויד פאונטני (David Pountney). יצירת המופת של ורדי על שודד הים שהפך למושל ועל תאוות נקם אכזרית לעתיד של שלום ושלווה. (יולי 2019)

 

זמרי אופרה בינלאומיים

בין הסולנים הבינלאומיים שיופיעו לראשונה בעונה הבאה על במת האופרה הישראלית: אליזבת סטריד ("סלומה"), דניאל סומגי ("סלומה"), כריס מריט ("סלומה") ואניהואי ארטיטה ("טוסקה"). לצידם יופיעו סולנים שכבר זכו באהבת הקהל הישראלי בהופעות קודמות, וביניהם: אלכסיי דולוגוב ("ורתר"), גוסטבו פורטה ("נשף מסכות"), יונוץ פאסקו ("נשף מסכות") ואורליה פלוריאן ("סימון בוקנגרה").

 

לצד סולנים מובילים מכל העולם, יככבו על במת האופרה סולנים ישראלים, וביניהם: אירה ברטמן ("נשף מסכות" ו"הנוסעת"), הילה בג'יו ("כך עושות כולן" ו"נשף מסכות"), הילה פחימה ונור דרוויש ("ורתר"), נעמה גולדמן ("ורתר" ו"כך עושות כולן"), מאיה לחיאני ("ורתר"), אלה וסילביצקי ("סימון בוקנגרה"), ענת צ'רני ("כך עושות כולן"), עודד רייך ("כך עושות כולן"),  ומרב ברנע ("סלומה")

 

מחול

תיאטרון מחול וופרטאל של פינה באוש (Pina Bausch Tanztheater Wuppertal) - להקת המחול של הקיסרית הבלתי מוכתרת של המחול המודרני חוזרת ארצה אחרי שנים רבות עם היצירה "מאזורקה פוגו" (“Masurca Fogo”) המוקדשת לעיר ליסבון ומלווה בצלילים הסוחפים של עמליה רודריגז, דיוק אלינגטון ומלחינים נוספים. (אוקטובר 2018).

 

להקת פינה באוש   צילום: יח"צ

 

 

בלט בוריס אייפמן (Eifman Ballet) חוזר לישראל עם שתי יצירות: "צ'ייקובסקי, בעד ונגד" על חייו הטראגיים של צ'ייקובסקי למוזיקה של המלחין ו"המלט הרוסי" למוזיקה של בטהובן ומהלר שבמרכזה הדילמה הנצחית של להיות או לא להיות. (אוקטובר 2018).

 

להקת המחול של הכוריאוגרף ויין מקרגור (Wayne Mcgregor) - תעלה את היצירה עטורת הפרסים ENTITY"" בליווי מוזיקה מאת ג'ון הופקינס (Jon Hopkins), הנודע בין היתר בזכות עבודתו עם להקת קולדפליי, והמלחין ג'ובי טלבוט (Joby Talbot). מסע יצרי עוצר נשימה של רקדנים בשילוב אורות, טכנולוגיה וקולנוע. (נובמבר 2018).

 

תיאטרון מחול יורי גריגורוביץ' (Yuri Grigorovich Dance Theatre). להקת הבלט הקלאסי המוערכת בכל העולם, מגיעה עם "ספרטקוס” (“Spartacus”), אחת מיצירות הבלט הנודעות והגרנדיוזיות ביותר בכוריאוגרפיה של יורי גריגורוביץ' (Yuri Grigorovich) למוזיקה של ארם חצ'טוריאן (Aram Khachaturian) (דצמבר 2018).

 

תאטרון מחול יורי גריגורוביץ'    צילום: יח"צ

 

הבלט הקנדי הגדול (Les Grands Ballets Canadiens) עם היצירה "ונדטה- סיפורי המאפיה" ("Vendetta Storie di Mafia”) של הכוריאוגרפית אנאבל לופז אוחואה (Annabelle Lopez Ochoa) הלוקחת את הקהל לתוך העולם האפל של המאפייה האיטלקית. (פברואר – מרס 2019)

 

להקת המחול של סשה וולץ (Sasha Waltz & Guests) אחת הבמאיות והכוריאוגרפיות האהובות בעולם, מגיעה עם היצירה “CONTINU” למוזיקה של יאניס קסנאקיס (Iannis Xenakis), אדגר וארז (Edgar Varese), קלוד ויוויה (Claude Vivier) ומוצרט (Mozart). יצירה מלאת מתח בין התנועה, המוזיקה והעיצוב ומביעה את ההמשכיות המתמדת של כוחות הטבע. (מאי 2019).

 

בלט היספניקו (Ballet Hispanico) יגיע עם ביצוע מיוחד ל”כרמן” (“Carmen. Maquia”) בכוריאוגרפיה של גוסטבו רמירז סאנסאנו (Gustavo Ramirez Sansano)– יצירה המושפעת מעולמו החזותי של פיקאסו ומהקצב הספרדי הסוחף של הפלמנקו והפסדובלה  למוזיקה מאת ז'ורז' ביזה המושפעת מיצירתו "כרמן". (יולי 2019).

 

"כרמן" עם בלט היספניקו   צילום: יח"צ

 

מוזיקה

סדרה חדשה עם שלומי שבן והקאמרטה – השתקפויות (Shlomi Shaban & The Camerata – Reflections) - שלושה קונצרטים בניהולם האמנותי של שלומי שבן ואבנר בירון המחברים בין העולם הקלאסי למוזיקה פופולרית ובין החדש והנצחי. בחלקו הראשון של כל מופע תבוצענה יצירות קלאסיות ובחלקו השני, יתארח אמן עכשווי עם רפרטואר אישי בהשראת חלקו הראשון של המופע. לילה אלקטרוני באופרה בו יארחו התזמורת ושלומי שבן את ההרכבים האלקטרונים נגה ארז ורד אקסס (Noga erez & Red Axes) כשבחלקו הראשון תבוצע החמישייה לפסנתר וכלי קשת מאת שוסטקוביץ (Shostakovich). (2 בדצמבר 2018 ). מארינה מקסימיליאן (Marina Maximilian) תבצע את מיטב שיריה לצד רפרטואר רוסי שעיצב את אישיותה בעיבודים מיוחדים, לאחר ביצוע של יצירתו הסוחפת של סטרווינסקי – "פולצ'ינלה" (Pulcienell). 10( בינואר 2019 ) חוה אלברשטיין (Chava Alberstein) בהופעה ראשונה עם תזמורת בישראל תבצע את אלבום המופת שלה ביידיש ״לעמעלע״ לצד שירים אהובים מן הרפרטואר שלה. בחלקו הראשון של המופע יבוצעו יצירות מאת פרוקופייב. ( 7 ביולי 2019).

 

סדרת "מזרח מערב" עם תזמורת ירושלים מזרח-מערב (East – West Series with the Jerusalem Orchestra East &West) בניצוחו ובניהולו של תום כהן (Tom Cohen)

 

“אפריקה” - מופע קצב ונשמה שיפגיש בין קצוות יבשת אפריקה - מהפולחנים השבטיים עד המקצבים הלוהטים ממרוקו. בהשתתפות: נטע אלקיים (Neta Elkayam) ורביד כחלני (Ravid Kahalani – Yemen Blues) (20 בנובמבר 2018)

 

“אתונה – ירושלים” - מופע עם דימיטריס באסיס (Dimitris Basis), כוכב הענק מיוון, מלך סגנון ה״לאייקה״, שיבצע להיטים עממיים בעיבודים מיוחדים ״בשפת התזמורת״ ויארח את מירי מסיקה (Miri Mesika) (13 בפברואר 2019)

“גיברלטר “- על מיצר גיברלטר נפגשים אירופה ואפריקה, ספרד ומרוקו, גיטרה ופלמנקו. בהשתתפות זמר הפלמנקו יהודה שוויקי (Yehuda Shveiky), הוירטואוז הקולי בנימין בוזגלו (Binjamin Bouzaglo) ורקדניות הפלמנקו שרון שגיא וקרן פסח (Sharon Saguy & Keren Pesach) . (8 באפריל 2019)

 

“זוהר” – מופע מחווה מיוחד לזוהר ארגוב (16 ביולי 2019)

 

סדרת המהפכה (The Revoulution Series) עם תזמורת המהפכה, בניהולם האמנותי של רועי אופנהיים וזהר שרון (Roy Oppenheim & Zohar Sharon) חוזרת לעונה נוספת עם שלושה מופעים.

 

“Standard Revolution” - מופע גרוב עם אסתר רדא (Ester Rada) וההרכב GESHEM. יצירותיהם של מלחיני הג'אז הגדולים אלינגטון, גרשווין, מונק, קולטריין, מינגוס ואחרים, לובשות צורה חדשה. (25 בפברואר 2019).

 

“סימנים של חולשה” (Signs of Weakiness) - גרסה תזמורתית מיוחדת לאלבום המופת עם ברי סחרוף & רע מוכיח (Berry Sakaharof & Rea Mociach). פרשנות מוזיקלית חדשה לאלבום שחידש את צלילי הרוק המקומי. (3 באפריל 2019)

 

"RE:PLAY II - הופעה חיה של אמנים מתים” - גדולי אמני המוזיקה שהלכו לעולמם - פברוטי, הנדריקס, לנון, פיאף ואחרים, קמים לתחייה בהקרנות וידאו ארט בשילוב מוזיקה תזמורתית חיה. (20 ביוני 2019)

 

סדרת שבת של זהב (Saturday Morning Opera Highlights) – סדרת מופעי בוקר עם סולני האופרה הישראלית ומיטב להיטי האופרה מכל הזמנים בליווי פסנתר: “כרמן וחברותיה” Carmen and Frinds) - חגיגה צוענית עם קטעים מהאופרה כרמן ועם להיטים צועניים מאופרות נוספות, “הגיבורות של פוצ'יני” (Puccini Heroines) - אריות על אהבה בלתי אפשרית מהאופרות של פוצ'יני, “משחקי אהבה” (Games of Love) – דואטים שכולם אהבה, “תשע הסופרניות" (The Nine  Sopranos)” – מופע של תשע זמרות סופרן בתכנית חד פעמית של להיטי אופרה ומחזות זמר ו”חגיגת קיץ” - סיום עונה חגיגי עם האריות האהובות ביותר בכל הזמנים ממיטב האופרות והאופרטות.

 

שיתוף פעולה מיוחד: היפה והחיה אופרה מאת פיליפ גלאס (La Balle et la Bete) -  לראשונה בישראל יצירת המופת של פיליפ גלאס (Philip Glass) מגדולי המלחינים של המאה ה-20 בביצוע חי של הפסקול הייחודי והסוחף של גלאס על רקע הקרנת סרט המופת "היפה והחיה"  של ג'אן קוקטו Jean Cocteu  משנת 1946. (13-11 באוקטובר 2018)

 

מופעי ילדים באופרה הישראלית

 “חליל הקסמים” הפקה חדשה וצבעונית לכל המשפחה של האופרה 'חליל הקסם' מאת מוצרט בגרסה מיוחדת ובתרגום לעברית של אהוד מנור, בבימוי שירית לי וייס, בהשתתפות סולני האופרה הישראלית והתזמורת הקאמרית הישראלית.

באולם הקטן ימשיכו לעלות בשבתות ובחגים המופעים 'אליסה בארץ הפלאות' (Alice in Wonderland) – גרסה אופראית ומשעשעת לסיפורו הקלאסי של לואיס קרול, ו'מה עושות האיילות?'  (What About the Deer?) – מופע משובב משירי הילדות הנוסטלגיים של לאה גולדברג, מרים ילן שטקליס ואחרים.

 

מופעים אלה יצטרפו אל שתי הסדרות הוותיקות:

"צלילי קסם" עם ניצה שאול (Magical Sounds  with Nitza Shaul) הסדרה המספרת את סיפורם של המלחינים הגדולים ועולם המוזיקה המופלא בשירה, בנגינה ובמחול. בעונה 18/19 תוקדש הסדרה למלחינים באך, מוסורגסקי, חצ'טוריאן מוצרט וכן מופע שכולו קצב דרום אמריקאי.

שעת אופרה לילדים - שעה קלה של קסם אופראי בעיבוד מיוחד לשפה העברית, בבימוי מלא בליווי פסנתר בביצוע זמרי מיתר אופרה סטודיו. העונה עם: “סינדרלה” של רוסיני, “תיבת ההפתעות של מוצרט", "חליל הקסם" ו"נישואי פיגרו" של מוצרט ,"הנזל וגרטל" של הומפרדינק ו"שיקוי האהבה" של דוניצטי.

 

|
|
|
|
|