צלם: יח"צ
"תחת מצור" - יצירת מחול ויזואלית עוצמתית של להקת המחול יאנג לי-פינג מסין
צלם: Photographer DING Yi Jie
מלחמות שליטים כמו שני ילדים קטנים
צלם: Photographer LI Yi Jian
תחת גשם של מספריים
צלם: Photographer LI Yi Jian
כמו פיניקס דמיוני
צלם: יח"צ
הכוראוגרפית והיוצרת יאנג לי-פינג
צלם: Photographer MA Hong Bo
אפקטים יוצאי דופן

תחת מצור

מאת: רונית סבירסקי

 

אלפיים זוגות מספריים תלויים באוויר מעל ראשי הרקדנים וים של נוצות אדומות גודש את הבמה בפינאלה. שני אלמנטים שמבטאים היטב את נושא יצירת המחול המודרני "תחת מצור" של להקת המחול יאנג לי-פינג מסין, שעולה על במת משכן בית האופרה בין 28-26 באפריל 2018

 

עיצוב אמנותי היסטורי ומודרני     Photographer LI Yi Jian

 

תוקפת את כל החושים

יאנג לי-פינג, רקדנית וכוראוגרפית סינית חברה למעצב הסיני טים ייפ, שזכה באוסקר על עיצוב אמנותי בסרט "נמר, דרקון" והאמנית ביילי ליו, ליצירת תיאטרון-מחול "תחת מצור" (Under Siege), שמתארת את מאבקי השליטה של שושלת צ'ו נגד האן בהיסטוריה המדממת של סין. שילוב של מחול, תיאטרון, מוזיקה ואמנות פלסטית. לי-פינג זכתה להוקרה בעולם כאחת היוצרות הבולטות בעולם המחול המודרני וכונתה פינה באוש החדשה ו"משוררת במחול". הגרדיאן הלונדוני הכתיר את "תחת מצור" כיצירה הוויזואלית המרשימה ביותר לאחר שהוצגה בלונדון.

 

 אלפי זוגות מספריים מעל ראשי הרקדנים    Photographer DING Yi Jie

 

יצירה שמשלבת שלל אלמנטים ועדיין שומרת על העדינות המאופקת והאסתטיקה שמאפיינת את התרבות האסייתית. לי-פינג מצליחה לבטא מאבק כוחני ואכזרי בדרך שתוקפת את כל החושים. מחול מודרני קצבי, היפ הופ, קונג פו, אמנות חיתוכי נייר, צלליות, מוזיקה מודרנית, מסורתית ואתנית, מוזיקה חיה של כלי נגינה סינים מסורתיים, מיצב עוצמתי של מספריים, נוצות אדומות ותלבושות יפיפיות. שילוב של עבר-הווה-עתיד.

 

אמנית מגזרות נייר    Photographer LI Xiao

 

הפילגש המיסתורית

יצירת המחול מבוססת על הסיפור המסורתי "שלום לפילגש" שמספר על הקרב בין השושלות הסיניות צ'ו להאן, מלחמה ששינתה את פני ההיסטוריה בסין והותירה את השליטה בידי שושלת האן. סיפור של מלחמה ואהבה שזכה ליצירות אמנות באופרה, במוזיקה, בספרות ובתיאטרון. 15 רקדנים, שני מוזיקאים, זמר-שחקן מהאופרה בבייג'ינג ואמנית מגזרות נייר מחיים על הבמה את הסיפור ביצירה "תחת מצור". את תפקיד הפילגש רוקד גבר כפי שהיה נהוג מזה מאות שנים באופרה של בייג'ינג. דמותה השברירית של הפילגש מבוצעת על ידי גבר דקיק שרוקד ריקוד סולו חושני ומפתה עירום למחצה. כשהוא עוטה על גופו שמלה מתרחש דואט אהבה סקסי ומלא תשוקה עם המאהב הסוער.

 

נהרות דם מנוצות  Photographer DING Yi Jie

 

סצנת הקרב בין שני המלכים הפכה בידיה של לי-פינג למשחק כוח שמדמה משחק שליטה בין שני ילדים צעירים. היא מציגה סיטואציה לגלגנית מתוך כוונה לשקף את האבסורד שכרוך במאבקי כוח מעין אלה. בסצנת הסיום מתמלאת הבמה באלפי נוצות אדומות שיוצרות אפקט של נהרות דם בהם מתפלשים הרקדנים.

 

כנגד כל הסיכויים

סיפורה של יאנג לי-פינג שזור בהיסטוריה הסינית ויש בו במידה לא מועטה קסם של אגדות. היא גדלה בצפון מערב סין בעיר דאלי במחוז יונאן שנמצא על גבול תאילנד וטיבט. היא שייכת לבני המיעוט האתני Bai Hui שזכויותיהם תחת שלטון שושלת האן היו מוגבלות וסיכוייה להתקדם כרקדנית היו קלושים. היא לא זכתה להכשרה מקצועית והצטרפה ללהקת רקדנים שנדדה ברחבי סין והגיעה למקומות מרוחקים ומבודדים מתוך כוונה לשמר את המסורת והתרבות הסינית במחול. בשנת 1986 העלתה את יצירת הסולו המקורית הראשונה שלה "רוחו של טווס" שהיוותה את פריצת הדרך בקריירה שלה ומיקמה אותה בין הרקדנים המוערכים ביותר בסין. כיום, במקביל לתפקידה כמנהלת להקת התיאטרון הנושאת את שמה, היא מכהנת כסגנית נשיא איגוד הרקדנים הסיניים. על יצירותיה זכתה בפרסים רבים ביניהם פרס הזהב למחול סיני קלאסי במכון המחול באוסקה.

 

כרטיסים למופעי "תחת מצור" באתר משכן האופרה https://bit.ly/2IaGZGe

 

|
|
|
|
|