צלם: באדיבות התיאטרון הקאמרי
זמרים במדים - הלהקות הצבאיות מהצ'יזבטרון עד האירוויזיון
צלם: באדיבות תיאטרון הקאמרי
אימרי זיו
צלם: באדיבות תיאטרון הקאמרי
עדי כהן
צלם: באדיבות תיאטרון הקאמרי
שולה חן ולהקת צעירי הקאמרי
צלם: באדיבות תיאטרון הקאמרי
עינת שרוף
צלם: באדיבות תיאטרון הקאמרי
בנות להקת תיאטרון הקאמרי

מחווה ללהקות הצבאיות בתיאטרון הקאמרי

מאת: רונית סבירסקי

 

שנת ה-70 למדינה היא תזמון מתאים להעלות בקאמרי מופע מחווה ללהקות הצבאיות. מופע עם ים של נוסטלגיה ורגעים של מחנק בגרון. אין כמו השיר חורף 73 לצעף את העיניים בלחלוחית. העורך והמפיק אבי גז יצר את להקת צעירי הקאמרי ומשלב אותה עם זמרי העבר של הלהקות הצבאיות וכוכבי תוכניות הריאליטי בנות זמננו. שולה חן, דורית ראובני, מירי אלוני, מיטל טרבלסי ואביבה אבידן לצד אימרי זיו, ועדי כהן.

 

 מירי אלוני ולהקת צעירי הקאמרי    צילומים: באדיבות תיאטרון הקאמרי

 

פסקולה של המדינה

בין העיבודים המוזיקליים של ורד פיקר ישנן הברקות שכדאי לשמר. דביר בנדק מנחה את קטעי הקישור בדרכו הרצינית-משעשעת ושוזר סיפורים שחלקם לא ידועים על תולדות הלהקות הצבאיות מימי הצ׳יזבטרון עד סוף המאה ה-20. קטעי סרטים מקוריים מוקרנים על מסך ענק נטולי קול ומלווים את הזמרים הוותיקים במהלך הביצוע על הבמה. מספר ביצועים בלטו במיוחד בניהם הרעות שביצעה מיטל טרבלסי, בשמלה אדומה של עדי כהן ואימרי זיו, חורף 73 שעדי כהן שרה בדואט עם שי גבסו ופרחים בקנה ששרה סולו והוכיחה עד כמה היא זמרת נפלאה.

 

 עדי כהן ודן שפירא    

 

שולה חן יחד עם צעירי הקאמרי סחפו בחינניות את הקהל למחרוזת שיכולה לשמש סרטון לקמפיין Me Too עם ולס להגנת הצומח של נעמי שמר וישנן בנות של יורם טהרלב. דורית ראובני ביצעה כאילו לא חלפו השנים את הלהיטים שמזוהים אתה יותר מכל "מסביב למדורה" ו"האיש מהבקעה". חבורת צעירי הקאמרי המוכשרת ביצעה מחרוזות בהשראת הלהקות המקוריות הכוראוגרפיה שהפכה לסימן הזיהוי והמדים הצבאיים.

 

מדגרה לכוכבים

במשך למעלה משבעים שנה מהדהדים שירי הלהקות הצבאיות את ההיסטוריה שלנו. הלהקות הצבאיות ליוו אותנו ועודדו את החיילים במלחמות, אבל גם באירועים משמחים, ויש להן חלק נכבד בעיצוב התרבות הישראלית. הלהקה הצבאית המיתולוגית הייתה הצ'יזבטרון בתקופת הפלמ"ח. לאחר הקמת המדינה וביסוסו של צה"ל החלו להופיע הרכבים שונים שזכו לשיא הפריחה בין מלחמת ששת הימים למלחמת יום הכיפורים בשנות ה-60 וה-70. בשני העשורים האלה הפכו השירים של הלהקות הצבאיות ללהיטים, כיכבו בכל מצעדי הפזמונים והרכיבו את הפלייליסט של תחנות הרדיו. בוגרי הלהקות השתלבו אחרי שחרורם בהרכבים או הפכו סולנים בזכות עצמם והתופעה הזו נמשכת גם היום כשבוגרי הלהקות הצבאיות מגיעים לתוכניות הריאלטי וחלקם מצליחים להפוך את הכישרון לקריירה.

 

דורית ראובני "מסביב למדורה"

 

טובי הפזמונאים והמלחינים נרתמו וייצרו את הרפרטואר העשיר של הלהקות ביניהם: נעמי שמר, אהוד מנור, יורם טהר לב, נתן אלתרמן, דן אלמגור, חיים חפר, יאיר רוזנבלום, סשה ארגוב, דובי זלצר, ויוחנן זראי. המנהלת המוזיקלית ורד פיקר הטיבה לבחור את היפים והמרגשים בין שירי הלהקות, והזמרים מבצעים אותם בליווי תזמורת חיה שיושבת ברקע הבמה בהרכב של פסנתר, גיטרות, כלי נשיפה ותופים.

 

המופע הבא יתקיים ב-15 בנובמבר בתיאטרון הקאמרי.

 

|
|
|
|
|