צלם: אבישג שאר-ישוב
תערוכת צילומי העיתונות השנתית "עדות מקומית" ו-World Press Photo במוזיאון ארץ ישראל
צלם: קרלה קוכלמן
שתי אחיות בכפר מבודד באוסטריה על גבול צ'כיה
צלם: אלכסנדר ברונפר
מקום ראשון בקטגוריית טבע וסביבה כסדרה, מתרחצים בים המלח
צלם: ניל אלדריג', דרום אפריקה
קרנף שהורדם לפני שחרורו לטבע בבוטסואנה, מקום ראשון בקטגוריית סביבה

עדות מקומית 2018 – חדשות מצולמות מהארץ ומהעולם

מאת: רונית סבירסקי

 

תערוכת "עדות מקומית 2018" והתערוכה הבינלאומית היוקרתית World Press Photo מוצגות במוזיאון ארץ ישראל זו השנה ה-16 ומתעדות את אירועי השנה החולפת כפי שנקלטו בעדשות המצלמה מזוויות ראיה והתבוננות שונות. התערוכה תוצג עד 2 בפברואר 2019.

 

"עדות מקומית" היא אחת התערוכות שמציבות לצופה מראה שמשקפת את המדינה הפרטית ואת תמונת המצב העולמית. חלק מן התמונות מציגות את העולם המדמם והאכזרי בדרך שאינה קלה לצפייה אבל מציגה את המציאות במערומיה. תמונות שאפילו עורכי העיתונים המודפסים והדיגיטליים לא פרסמו והן נחשפות בתערוכה הזו לראשונה.

 

World Press Photo    צילום: רונית סבירסקי

 

זו לצד זו מוצגות תערוכת הצילומים הישראלים והתערוכה הבינלאומית היוקרתית World Press Photo הנודדת בעולם. הצגתן המשותפת של התערוכות הישראלית והבינלאומית, זו לצד זו, מאפשרת התבוננות מעמיקה בנעשה ברחבי העולם ובאזורנו בשנה האחרונה, כפי שנתפסו בעדשות טובי הצלמים בארץ ובעולם.

 

מקום ראשון בצילום חדשותי של וורלד פרס פוטו  צילום: רונאלדו שמידט, בהפגנת מחאה בקראקס ונצואלה 

 

השנה הוגשו כ-7,000 תצלומים על-ידי כ-350 צלמות וצלמים מקצועיים; מתוכם נבחרו 170 תצלומים, 7 עבודות וידאו וכן "תמונת השנה" ו"סדרת השנה" - בקטגוריות: חדשות, טבע וסביבה, דת ואמונה, חברה וקהילה, ספורט, אורבניזם ותרבות וסיפור מצולם. חבר השופטים כולל אנשי תקשורת וצלמים מקצועיים והבחירה מתבצעת באנונימיות מלאה.

 

אוצר התערוכה, עמי שטייניץ מתייחס לאירועים הביטחוניים שהתרחשו בשנה האחרונה בגזרת עזה ועמימות הפעילויות בעומק סוריה. "חוסר הבהירות של המצב הקיים והשלכותיו מחריפים גם בעקבות שינויים באופי התיעוד. חופש המידע והדעה ברשתות החברתיות ובערוצי תקשורת גלובליים מנוצל להפצת ידיעות כוזבות בידי יחידים, ארגונים ומדינות".

 

הוא מוסיף: "הצילום התיעודי בעיתונות מחליף פנים, כשאירועים רבים מצולמים במצלמות אבטחה ובטלפונים חכמים של אזרחים מן השורה ומופצים בתקשורת. נוכח זאת, חשיבותו וייחודו של הצילום התיעודי עולים בלכידה הבלעדית של אירוע בלתי נשלט, שדרכו מתגלה סיפור סמוי מן העין. ערכה של אמנות הצילום עולה על תיאור מצב כפשוטו, והצילום התיעודי מבטא ממד מודחק של עולם התופעות".  

 

תמונת השנה


צילום: אוליבייה פיטוסי / הארץ

ח״כ אורן חזן מהליכוד מצלם סלפי עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועם חברי הקואליציה בתום הצבעה לילית על חוק הלאום, לאחר שעבר בכנסת. עוד בתמונה: חברי הכנסת אבי דיכטר, נורית קורן, ירון מזוז, איוב קרא, מיקי זוהר וענת ברקו.

כנסת ישראל, ירושלים, 18 ביולי 2018

נימוקי השופטים:

צילום "חוק הלאום" של אוליבייה פיטוסי, הוא צילום של "רגע מכריע" המציג למעשה את הפנים והשמות שמאחורי המילים הכתובות בחוק עצמו שעבר בכנסת ישראל. לא פחות משחוק הלאום מסמן את התהליך שעוברת החברה בישראל מדמוקרטית ליהודית ויש האומרים מדמוקרטית לגזענית – הצילום מציג לנו את הרגע שאחרי ההצבעה. זהו רגע של השתחררות ופורקן שבמרכזו מוצגת עניבה אדומה אותה עונד ראש הממשלה כ"תמרור אדום". לצדו ניצבים חברי הכנסת התומכים בחוק כמראה של החברה בישראל - חלקם בעלי חולצות לבנות וכרסים משתפלות. ואל מול כל אלה ה"מצלפון" של ח"כ אורן חזן המתעד כאחד האדם את הרגע ההיסטורי הזה ומסתיר את אפשרות ה"יציאה" ממנו.   

 

מקום ראשון בקטגוריית חדשות כסדרה

 צילום: אמיר כהן / רויטרס

עפיפוני תבערה, שריפות, עשן ורקטות בעוטף עזה. עוטף עזה, נובמבר 2017 – אוגוסט 2018

 

מקום ראשון בקטגוריית חברה וקהילה כתמונה בודדת

צילום: מארק ישראל סלם / ג'רוזלם פוסט
מרים ונריה משחקים עם בנם התינוק. יצהר, 12 באוגוסט 2018

 

מקום ראשון בקטגוריית ספורט כתמונה בודדת

צילום: אוהד צויגנברג / ידיעות אחרונות 

יוסי בניון, אחד מגדול שחקני הכדורגל בישראל, הגיע לשחק בקבוצת בית"ר ירושלים. כתוצאה ממחלוקת עם הבעלים אלי טביב הוא נאלץ לעזוב את המועדון. ירושלים, 17 בינואר 2018

 

מקום ראשון בקטגוריית תרבות ואורבניזם כתמונה בודדת

צילום: אסף קליגר

 תום יער מסירה את האיפור בסוף יום צילומים לתוכנית ״תום יער עושה בגרות״. תל אביב, 18 ביוני 2018

 

מקום ראשון בקטגוריית תרבות ואורבניזם כסדרה

צילום: קורינה קרן / רויטרס

גגות בתים בתל אביב משמשים מקומות מפלט למטרות שונות. תל אביב, אוקטובר 2017 – ינואר 2018

 

בחירת האוצר בקטגוריית תרבות ואורבניזם

צילום: שלמה סרי, שומרת בתערוכת "שניים" של האמנית לואיז בורז'ואה במוזיאון תל אביב

 

תערוכת הצילומים הבינלאומית World Press Photo הוצגה לראשונה בשנות ה-50 של המאה הקודמת בהולנד. היא שמה למטרה קידום תקשורת עצמאית ותיעוד איכותי של אירועים בעלי משמעות. כיום משתתפים בה טובי צלמי העיתונות והדוקו בעולם. במהלך התערוכה יתקיימו סיורים מודרכים שיכללו הסברים על העבודות הייחודיות ונקודת המבט שמשתקפת מהצילומים. יערכו שיחי גלריה וימי עיון בהשתתפות אוצר התערוכה והצלמים הזוכים.

 

מקום ראשון בקטגוריית סביבה כסדרה World Press Photo

צילום: קאדיר ון לוהויזן, הולנד מתעד את נושא איסוף האשפה במקומות שונים בעולם

 

מקום ראשון טבע כתמונה בודדת

צילום: קורי ארנולד, ארצות הברית, עיטם לבן ראש בסכנת הכחדה נובר בפח אשפה של מרכול באלסקה

 

מקום שני בסוגיות עכשוויות כסדרה

צילום:  ג'ורג' שטיינמץ, ארצות הברית עבור נשיונל גיאורפיק

הגידול המהיר בהכנסות בסין הביא איתו שינוי בהרגלי המזון, בצילום זוג עשיר בשאנגחאי נהנה מארוחת Five O'clock Tea אנגלית מסורתית 

 

מקום שני בקטגוריית טבע כתמונה בודדת

צילום: תומאס פ' פשק, גרמניה

תיועד הפינגווינים המצוייצים "קפצני הסלעים" באיר מריון באנטארקטיקה

|
|
|
|
|