צלם: יוסי וקסמן, מוזיאון ינקו דאדא עין הוד
מהמוזיאון לסלון - התערוכות הכי נחשקות בארץ בלחיצת כפתור
צלם: חנן אפשטיין
פסלו של בן גוריון בעמידת ראש
צלם: מריה פרייגר
עבודתה של נטלי ורובלסקי בגלריה Unity Art יפו
צלם: באדיבות מוזיאון תל אביב
סיור וירטואלי בתערוכת סולאר גרילה במוזיאון תל אביב
צלם: באדיבות בית התפוצות
אוסף אליאס הארוס בית התפוצות
צלם: באדיבות מוזיאון גוטמן
דיוקן עצמי עם דורה במוזיאון נחום גוטמן

מוזיאונים פתוחים לצפייה מהבית

מאת: רונית סבירסקי

 

התערוכות הנחשקות ביותר זמינות בנייד או במחשב וזו פעם ראשונה שאמנות וירטואלית זמינה ללא תשלום. ממוזיאון תל אביב לאמנות, מוזיאון ישראל בירושלים ועד מוזיאוני חיפה אפשר לסייר ולבחור את היצירות האהובות בזמן ובקצב שמתאים לכל אחד.

 

מג'ף קונס עד ואן גוך - מוזיאון תל אביב לאמנות

מציג סיורים וירטואלים מודרכים בתערוכות הקבועות והמתחלפות ביניהן התערוכה המדוברת שנפתחה ממש לפני פרוץ הקורונה והיא של האמן האמריקאי הפרובוקטבי ג'ף קונס. מדריך קולי ליצירות מופת של גדולי הציירים מאוסף המוזיאון ביניהן: גוסטב קלימט, וסילי קנדינסקי, מארק שאגאל, רוי ליכטנשטיין, מאוריצי גוטליב ואן גוך, קלוד מונה ומדריך קולי של עבודות נבחרות מהאוסף הישראלי.  בנוסף, קיים סיור וירטואלי בתערוכת סולאר גרילה העוסקת בתגובה בונה לשינויי אקלים. בין המוצגים הפטנט הישראלי המהפכני "ווטרג'ן" שמייצר מים לשתייה מהלחות באוויר.  

 

 דוב ושוטר, 1988 (פרט), מתוך הסדרה בנאליות © Jeff Koons

 

 

"הדגל שלי - בכל מצב" - תערוכת צילומים חדשה לרגל יום העצמאות ה-72

לרגל יום העצמאות ה-72 למדינת ישראל מציגה האמנית והצלמת יהודית הרפז, תערוכת צילומים מיוחדת של 72 תמונות צבע בהם מככב דגל ישראל. במהלך העשור האחרון הסתובבה יהודית הרפז ברחבי הארץ ובעולם וליקטה תמונות ייחודיות של דגל ישראל. התערוכה היתה אמורה להיפתח בערב יום העצמאות אך בשל הקורונה הוחלט להעלותה לאתר ולאפשר לכל חובבי הדגל לצפות בתערוכה און ליין. 

 

 

בין הצילומים בתערוכה: דגל ישראל מתנוסס מול בניין האיחוד האירופי, דגל ישראל במסע באושוויץ, הדגל בכותל, ציור של הדגל שציירה נכדתה בת ה-7 של יהודית, דן בירן - חוקר המורשת ההיסטורית של דגל ישראל ומי שהניף את דגל ישראל על הר הבית ב-1967, דוד כהן, איש המחתרות בן ה-88 שמקדיש חדר שלם בביתו למבחר דגלי ישראל וסיפורי מחתרות והשנה אף בחר להתחפש לדגל ישראל, הדגל בחדר האורחים בבית הנשיא, דגל המדינה ליד מצבות הנופלים בבית הקברות הצבאי הר הרצל , וצילום אקטואלי שבו יהודית צילמה את עצמה עוטה מסיכת דגל ישראל. יהודית הרפז הציגה בימי עצמאות קודמים את התערוכות "העיניים של המדינה" לשנת ה-68 ו"נשים שבעים" לשנת ה-70. 

 

סדנאות יצירה וירטואליות - מוזיאון נחום גוטמן

סיור וירטואלי בין אוספי המוזיאון בהשראת ימי תל אביב הקטנה ויצירותיו של נחום גוטמן. סדנאות יצירה ומשחקים ורכישה באתר המקוון ערכות יצירה, ספרים ומשחקים.  

 

מחווה וירטואלית ליום העצמאות - Unity Art ביפו

לרגל חגיגות יום העצמאות 2020 מוצגת בגלריית האמנים הישראליים Unity Art, ביפו, תערוכת כחול-לבן לכל המשפחה, המציגה כ–30 יצירות של אמנים ישראליים שונים, בהשראת 72 שנים למדינת ישראל. הגלריה תחשוף באמצעות סיורים ווירטואליים, יצירות של סמלים, נופים, יצירות מקוריות וחפצים אשר יספרו את סיפורה של מדינת ישראל באמצעות צילומים, איורים, ציורים, רישומים, תכשיטים ופסלים.

 

 תערוכת יום העצמאות כחול-לבן   צילום: מריה פרייגר

 

 

סרטוני יצירה לילדים - מוזיאון ישראל, ירושלים

מנגיש את התערוכות השונות ומקיים סיור מודרך וירטואלי בתערוכת אימוגליפים, כתב החרטומים והקשר לאימוג'י של היום עם האוצרת ד"ר שירלי בן-דור אבין. מגוון סרטונים על תערוכות קבע ותערוכות מתחלפות. סרטוני וידאו ליצירה עם ילדים: איך יוצרים תיק אופנתי, שידת מגרות, לוח דמקה, בובת תינוק, אהיל לנר ואחרות. סקיצות מוכנות לצביעה של יצירות מופת מאוסף המוזיאון.  

 

יצירה מרחוק     צילום: באדיבות מוזיאון ישראל

 

 

בין התערוכות במוזיאון העם היהודי בבית התפוצות

סיור בין תערוכות המוזיאון. סיור וירטואלי עם איתמר קרמר בעקבות תערוכת "סיפור משפחתי". סיורים נוספים עם קרמר בתערוכת "לוכד ההיסטוריה - שים" ובתערוכה "גיבורים - פורצי הדרך של העם היהודי".  

 

הידידים מהעולם - מוזיאון ידידי ישראל, ירושלים

סיפורם של ידידי ישראל בעולם שתרמו וסייעו לעם היהודי מוצג במוזיאון ידידי ישראל. בין הידידים המפורסמים ראול ולנברג ואוסקר שינדלר שהצילו יהודים רבים בתקופת השואה, אורד וינגייט, המלכה ויקטוריה ואחרים. הסיור הווירטואלי עובר בין מיצגים שונים שמופעלים בטכנולוגיה מתקדמת ומוצג ב-15 שפות. הסיור מתאים לבני 7 ומעלה. להרשמה

 

בקצב שלכם - מוזיאון מגדל דוד, ירושלים

סיור מהכורסה ברחבי המצודה, החצר, החללים השונים ובאולמות שבהם מוצגת תערוכת הקבע. הסיור בליווי מדריך קולי והסברים כתובים על חלק מפריטי האוסף עם אפשרות לעצירות וקריאה. מסע של 4000 שנות היסטוריה בירושלים. 

 

תצפית פנורמית - עיר דוד

הביקור הווירטואלי בעיר דוד מתחיל ברכיבה על גבי סגוויי בשבילי טיילת ארמון הנציב ונמשך עד לתצפית הפנורמית הנשקפת מגבעת דוד. סיור וירטואלי ב-360°

 

עיר דוד   צילום: קובי הראתי

 

סיפורי זכרון וסרטי אנימציה - בית אבי חי

"מיזם פנים. יום. זכרון. של בית אבי חי,  מנפיש מדי שנה סיפורי זיכרון של חללים, לסרטי אנימציה קצרים. הפרויקט רותם את טכנולוגיות האנימציה למלאכת החייאת רסיסי זיכרון מחייהם של חיילים שנהרגו. השנה יסופרו סיפוריהם של אורי אנסבכר (שנרצחה בעין יעל ירושלים, 2019), צחי איטח (החייל האחרון שנפל בהגנה על מוצב הבופור, לפני היציאה מלבנון בשנת 2000), אהוד וחגי גורדון (תאומים אשר נהרגו בהפרש של 13 ימים במלחמת יום הכיפורים. 1973). בנוסף, יוצגו באתר כ-50 סרטי ההנצחה ויתקיימו אלפי מפגשי זום, שיאפשרו למשפחות השכולות ולציבור הרחב לציין יחדיו את יום הזיכרון. לאתר

 

ניגון חייו - צחי איטח    צילום: ענבל  אוחיון

 

סדנאות מובייל ואנימציה - מוזיאוני חיפה

תחת הכותרת "מוזיאון עד הבית - הצצה לעולמו של אוצר" מתקיימות שיחות און-ליין במוזיאוני חיפה השונים עם אוצרי התערוכות. במוזיאון חיפה עם רותי לבנטל משמרת חפצים, במוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית עם אוצרת המוזיאון, במוזיאון העיר עם האוצרת הראשית. בנוסף, הרצאות מקוונות למבוגרים, שעות סיפור וסדנאות DIY לילדים בהשראת יצירות המוזיאון. בין הסדנאות: קוולינג - לעיטור ברצועות נייר מגולגלות, סדנת מובייל, סדנת אנימציה וחוברות יצירה ופנאי שניתן לרכוש און ליין בהנחה משמעותית או ללא תשלום. 

 

אמנות קווילינג   צילום: יעל גרוסמן-ארזואן 

 

 

החרק והמגפה - מוזיאון ינקו דאדא

מוזיאון ינקו דאדא בעין הוד עורך סיור וירטואלי ומציג עבודות וידיאו באתר המוזיאון בעקבות תערוכה חדשה של האמן והסופר יוסי וקסמן "הגלגול, החרק, המגיפה והעולם".  התערוכה כוללת קולאז'ים דיגיטליים בהשראת פרנץ קפקא, שנוצרו על ידי האמן יוסי וקסמן בימים אלו כשברקע משבר הקורונה העולמי.

 

צילום: יוסי וקסמן 

להכיר את "הזקן" - צריף בן גוריון

אם תרצו לגלות מי היה "הזקן" שהנהיג את המדינה בשנותיה הראשונות ועד היום מהווה דמות מופת בהיסטוריה של עם ישראל תוכלו לגלות את הכל ב-ZOOM. פעמים ביום מתקיימים סיורים מודרכים וירטואלים בצריף בן גוריון בשדה בוקר. הסיור עובר בין חדרי הבית הצנוע, המטבח ושולחן העבודה של ראש הממשלה הראשון של המדינה. הסיור מתחיל בסרט קצר על חייו של בן-גוריון, סיור בקיבוץ תוך הסברים על הקשר של המנהיג עם הנגב והקיבוץ לאחר מכן ביקור בבית שנשמר כפי שהיה כשהוא התגורר בו עם אשתו פולה. להרשמה לסיור הווירטואלי

 

שידורים ואירועים מיוחדים ליום העצמאות

ילדים לחללי צה"ל בפרק מרגש של "סליחה על השאלה ילדים". ישודר ביום ראשון, 26 באפריל, בשעה 14:00 בכאן חינוכית. גם בגרסת הילדים השאלות הן שאלות ישירות, שאלות שכל אחד היה רוצה לשאול, אך מעולם לא העז או שפשוט לא ניתנה לו ההזדמנות. 

 

צילום: באדיבות כאן חינוכית

 

אירועי יום העצמאות בפתח תקוה

 

עיריית פתח תקוה תפעיל לכבוד יום העצמאות 12 משאיות מוזיקאליות שיעברו בין השעות 20:00 ל-23:30 (ביום שלישי 28 באפריל, ב-71 נקודות שונות ברחבי העיר. תושבי העיר יוכלו להצטרף לחגיגות ממרפסות הבתים בלבד. בין האמנים שיופיעו על המשאיות יהיו: זהבה בן, שיר לוי, חיים ישראל ועוזיה צדוק, נוי פדלון ורותם כהן לצד אומנים מקומיים ומספר די ג'יי כאשר כל אמן יופיע על משאית נפרדת. בנוסף, להקות ריקוד מקומיות יעלו מופעים בנקודות שונות בעיר. ביום העצמאות, 29 באפריל, יופעלו משאיות יחד עם אמני הילדים מיכל הקטנה, תלתלית וזוקו, המופע 'גילי בא לבקר' וענבל לי בא לי. 

 

צפת - עצמאות ברשת

ביום ראשון, 26 באפריל, יום שחרור צפת יועבר טקס בשידור ישיר בפייסבוק החל מהשעה 19:00. ביום שני, 27 באפריל, יועבר בשידור ישיר בשעה 20:00 טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל עם נאומים ותכנים מותאמים. ביום העצמאות תעבור משאית בשכונות עם דוד חיים ולאחר מכן יופיע הזמר דודו אהרון. בנוסף, תעבור משאית עם בובות מיוחדות ומוזיקה ברחבי העיר. חלק מהפעילות תועבר בשידור ישיר בעמוד הפיסבוק. התושבים יוכלו לצפות מן המרפסות.

|
|
|
|
|