מוזיאון הבאוהאוס, תעשיין ורופאה

 

ביאליק 21

בית בתיה ושלמה יפה

שנת הבנייה: 1933, אדריכל: שלמה גפשטיין סגנון: בינלאומי, שימור: נחום כהן ובובי לוכסמבורג

במקום זה עמדה בעבר וילה שנבנתה בסגנון אקלקטי ולה גג משונן. הווילה נהרסה ובשנת 1933 בנה אדריכל שלמה גפשטיין בית בסגנון הבינלאומי במתווה של קובייה לבנה. חלונות הבית שנקבעו לרוחב החזית הדגישו את קווי הבית האופקיים. 

הבית עבר שיפוץ בשנת 1998 על ידי אדריכל נחום כהן בשיתוף עם אדריכל הפנים בובי לוכסמבורג. 

שלמה יפה, שהקים את הבית, היה מהנדס ואגרונום. הוא נולד בגרודנה בפולין, ועם בואו לארץ עסק במסחר ותעשייה.

יפה היה בין יוזמי התנועה למען תוצרת הארץ. הוא יזם וארגן תערוכות בווינה, ורשה, איזמיר, בצרפת וברחבי אמריקה, ובהן הציג מתוצרת הארץ, עד פרוץ מלחמת העולם השנייה. 

פסגת פעילותו הציבורית של יפה הייתה מעורבותו בהקמת חברת "מסחר ותעשייה" שארגנה את "יריד המזרח", האירוע הכלכלי החשוב ביותר שהתקיים בארץ בימי המנדט הבריטי. יפה חבר עם שכנו אליעזר ריגר ושותפים נוספים.

רעייתו, ד"ר בתיה יפה, הייתה רופאה כירורגית ועבדה בצבא הרוסי במלחמת העולם הראשונה.

בשנת 1942 שכרה עיריית תל אביב את הבית במעמד של דייר מוגן, והפעילה במקום מרפאות שיניים עירוניות.  

 

 מוזיאון הבאוהאוס צילום שולה וידריך

 

מוזיאון הבאוהאוס 

בבית שברחוב ביאליק 21, קבעה את משכנה עמותת "באוהאוס תל אביב". הוקמה בו תצוגה ייחודית שמטרתה לחשוף את גווניה השונים של התנועה המודרנית. התצוגה הינה אוסף פרטי, יחיד במינו, הכולל פריטים שימושיים פרי עיצובם של מורי בית הספר באוהאוס בגרמניה, שתלמידיו התפרסמו בשנות העשרים והשלושים של המאה ה-20. האוסף כולל יצירות של מרסל ברוייר, וולטר גרופיוס, מריאן ברנדט, אריך מנדלסון, לודוויג מיס ואן דר רוהֶה ואחרים. 

הבניין נרכש בשנת 1995 במשותף על ידי רונלד ס. לאודר ודניאלה לוכסמבורג, שהקימה את מוזיאון הבאוהאוס והיא המנהלת הבינלאומית שלו. דניאלה עבדה בעברה במוזיאונים בארץ ובעולם וכיום בעלת גלריות בניו יורק ובלונדון.

אסתי כהן, האוצרת, היא רכזת התיאום והמחקר של המוזיאון ומדריכה בו, משלבת את הביקור במוזיאון עם סיור בסביבתו.

|
|
|
|
|