צלם: מסכה בעיצוב פרנקלין טברס  צילום: רן יחזקאל
תערוכת מסכות מגן בעיצובים מיוחדים בגן המוזיאון בחולון - פייס:סייפ
צלם: רן יחזקאל
מסכה בעיצוב דל'ארטה
צלם: רן יחזקאל
מסכה בעיצוב מיטל קפטה-אליקים
צלם: רן יחזקאל
מסכה בעיצוב תמיר שפר
צלם: רן יחזקאל
מסכה בעיצוב שמעון קסטיאל
צלם: רן יחזקאל
מסכה בעיצוב פרנקלין טברס

מרימים למסכה – אמנים ומעצבים ישראלים בתערוכה מסכות מגן

 

מאת: רונית סבירסקי

 

העונה הישראלית לעיצוב חולון נפתחת בדרך מיוחדת שממקסמת את התו הסגול. תערוכת חוצות של מסכות פנים ממגנות בעיצובים אמנותיים. 

 

מסכות הפנים שהפכו  לאייטם מחייב גם בעידן פוסט סגר הן "גיבורות התרבות" החדשות של התקופה ועומדות במרכזה של תערוכת צילומי החוצות "FACE:SAFE-פייס:סייפ" שתוצג במסגרת העונה הישראלית לעיצוב חולון, בין התאריכים 10 יוני-31 באוגוסט 2020, בגן המוזיאון בחולון. יוזם התערוכה רפי וזאנה מסביר את מקור ההשראה "כשעטיית מסכה הפכה לחובה, היה ברור שהמסכות יציתו את דמיונם של מעצבים, בתי אופנה ואנשים יצירתיים ותעניק הזדמנות ליצור מסכה בעיצוב מקורי, עם אמירה אישית ומסר חתרני או משעשע".

 

מסכה בעיצוב "הפולניה"    צילום: רן יחזקאל

 

מסכות פנים היו חלק מציוד חובה לאנשי צוות רפואי, עובדי מכרות, חיילים, כבאים ובעלי מלאכה שונים. במדינות שסובלות מזיהום אוויר גבוה במיוחד באסיה מאלתרים כל פיסת בד פנויה והופכים אותה למסכה. הקורונה הכניסה את הנוהל לעטות מסכה כחלק משגרת החיים וכשזה הופך להיות פריט לבוש הכרחי מעצבי האופנה כבר ידעו להרים את המסכה. בתערוכה מוצגות מסכות מבדים שונים, ג'ינס, כותנה ודמויי עור, שילוב תכשיטים ואביזרים, הדפסים של משפטים קצרים, צבעוניות ילדותית לצד שילובי צבעים ססגוניים. בין המשתתפים גם מעצבים גרפיים, מעצבי תכשיטים ואף בונה כינורות אשר ניתבו את היכולות האסתטיות והמקצועיות שלהם בימים אלה לטובת יצירת המסכה המיוחדת שלהם.

 

האמן והמאייר פרופסור תמיר שפר, ראש המחלקה לתקשורת חזותית במכון טכנולוגי חולון, יצר מסכות תיאטרליות, צבעוניות ותלת ממדיות. המעצבת האופנה גבירה ולקוביץ, בהשראת דרום תל אביב על כל המשתמע מכך, הסביבה, האנשים, הצבעים. פרנקלין טברס, מעצב אופנה אוונגרדי שעלה לישראל מברזיל מעצב בשפה ייחודית לו ומשלב השראה מעולם המחול. ביצירותיו הוא עושה שימוש בניטים, חוטי ברזל, סיליקון בשילוב קו נקי וקלאסי.

 

מסכה של פרנקלין טברס   צילום: רן יחזקאל

 

האמנית הרב תחומית מימי זיו, מרצה ב"שנקר" במחלקה לעיצוב אופנה ומלמדת איור אופנה ואיור טכני יצרה מסיכות בהשראת הסגר, ההגבלה להיפגש עם הנכדים וחוסר היכולת לנהל שיגרת חיים רגילה.  

 

מסכה של מימי זיו    צילום: רן יחזקאל

 

האמנית הרב תחומית מירב פז, עוסקת בציור בצבעי שמן, תכשיטנות, נייר וסריגה. היא יצרה מסכות קורונה שלתוכן הכניסה אלמנטים של הומור, צבע וצבעוניות.

 

מסכה של מירב פז   צילום: רן יחזקאל

 

חן ברכה, סטודנטית לעיצוב אופנה בשנקר, יצרה מסיכות אקולוגיות שהן גם אביזר אופנתי וגם, ואולי והכי חשוב בתקופה זו – מצחיקות כי "צחוק מרפא הכל".

 

מסכה של חן ברכה    צילום: רן יחזקאל

 

מיטל קפטה אליקים המרכזת את מועדון החירשים במרכז הקהילתי נווה ארזים בחולון, מצאה עצמה בתקופת החל"ת מייצרת בסלון ביתה ובהתנדבות מסיכות בסגנונות שונים העונות לצרכים ייחודיים: מסכת שקפים - 1000 מגני פנים שקופים עבודת יד שנתרמו למחלקות שונות בבית החולים וולפסון. המגנים קושטו במדבקות צבעוניות ומשמחות לבבות, נשיקות, פרפרים, דגל ישראל, משפטי עידוד כדי שהמטופלים יחייכו אל הפנים שמאחורי המסכה. מסכת מנתחים - לבקשת צוות האחיות מוולפסון שהתלוננו על אי נוחות וגירודים, שידרגה את המסכות הכירורגיות באמצעות רצועה סרוגה מחוטי טריקו, המאפשרת לרצועות הגומי של המסכה התחברות לכפתורים מאחורי הראש במקום מאחורי האזניים.

 

מסכה של מיטל קפטה-אליקים     צילום: רן יחזקאל

 

למשימת הסריגה התגייסו נשים סורגות ממועדון החירשים של המרכז קהילתי נווה ארזים שקיבלו הדרכה בוואטסאפ על-ידי רבקה לוי "הסורגת מהחוטים". מסכת צעצועים עבור ילדים שחוזרים למסגרות להן הוסיפה כיתוב של שם הילד ודמויות אהובות על הילדים. מסכת קפסולות הקפה, המלווה גם בריח עמום של קפה איכותי שנשאר על הקפסולות ובעלת איכות של  תכשיט.

 

המעצב האמנותי שמעון קסטיאל עיצב את מסיכת פרימוורה ומתאר זאת: "ניחוחות אביב באפי". נעמה נחושתאי, עיצבה מסכה ברוח ה"פאניקה" שהיא לטענתה הנורמלי החדש. האמנים ערן לוטבק ושחל שניר אשר פרצו דרך עם מסכות מפוסלות בהשראת הקומדיה דל'ארטה כשהקימו את מתחם העיצוב והאמנות שלהם וכיום מעצבים מסכות בד לימי קורונה אשר שואבות השראה מעולם זה של תיאטרליות, שמחה וצחוק.

 

10 יוני – 31 באוגוסט 2020 במתחם תערוכת חוצות גן המוזיאון (כניסה מרח' ויצמן 61 חולון סמוך למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס) פתוח 24/7, הכניסה חופשית.

|
|
|
|
|