התרבות מגיעה לצפייה מסלון הבית

מאת: רונית סבירסקי

 

סרטים, הצגות, ספוקן וורד, מוזיקה ותערוכות און-ליין חלקם ללא תשלום בתאריכים 15-1 בנובמבר 2020

 

פסטיבל תמונע 2020 - תיאטרון מקוון  

פסטיבל תמונע 2020 יתקיים באופן מקוון במציאות שבה אין מופעים והתאטראות סגורים. היצירות יועלו כפודקסט תסכיתי כיס של סדרת דיוקנאות דוקומנטאריים. ההתמודדות עם מציאות חדשה ומאתגרת. אוסף סיפורים-קוליים קצרים מאת כמה מהקולות הבולטים של התיאטרון, שחיפשו ומצאו איך לעשות את מה שלא ניתן לעשות בדרך אחרת. התסכיתים משקפים את השבריריות של הרגע הזה שאנחנו נמצאים בו. בין היוצרים: לילך דקל אבנרי, נדב בושם, עדילי ליברמן, יגאל זקס וקבוצת עבודה, עומר קינן, עמית זרקא, יואב ברתל ואביגיל רובין ואחרים.

מתי: 21-19 בנובמבר

להזמנת צפיה: https://www.facebook.com/tmunaTelAviv/https://www.tmu-na.org.il/ 

 

לילך דקל אבנרי   צילום: נעמי בניאל

 

חג סיגד 2020 – מוזיקה, הרצאות וקולינריה אתיופית

בית אביחי מציין את חג הסיגד האתיופי באופן מסורתי עם שלל אירועים. השנה, תחת מגבלות הקורונה יתקיימו כל האירועים בצורה מקוונת, ללא תשלום ויציעו מגוון תרבותי ומסורתי שייחל ויימשך גם לאחר החג. בין האירועים: קוטנר יארח את גילי יאלו, שלמה גרוניך ואיילה אינגדשט בסיפורים במונו -'ספיישל סיגד' על התפתחות המוזיקה האתיופית-ישראלית. הרב שרון שלום בהרצאה על תולדות יהודי אתיופיה ושורשיה. אורית טשומה אמנית הספוקן וורד והשם הכי חם בסצנת ההיפ הופ הנשית במסע אישי של זרות ושייכות, מחאה וגילוי, עם מוזיקה ומילים שנכנסות ללב ולנשמה. סדנת קומיקס בהשראת החג עם האיש הכחול נדב נחמני ומתכונים לארוחת סיגד ממסעדת באלינג'רה.

מתי: 18-10 בנובמבר

מחיר: צפייה ללא תשלום

לפרטים: באתר

 

אורית טשומה אמנית ספוקן וורד והיפ הופ     צילום: תדלה אסרס

 

סרטי דוקו נבחרים בכל שעות היום

דוקוסטרים ממשיך גם בנובמבר להקרין לקהל סרטי דוקו מובילים. במהלך כל החודש ניתן יהיה לצפות באתר דוקאביב במיטב הסרטים במהלך כל שעות היום ובתשלום סמלי לצפייה. כל הסרטים הבינלאומיים מתורגמים לעברית. בין הסרטים: "אזנבור, המבט של שארל" על הזמר, השחקן והמלחין שארל אזנבור, "הציירת והגנב" שימשיך מחודש אוקטובר לאור הביקוש. יוקרנו גם סרטים על גיבורים אקסצנטריים כגון: "A bigger splash" עותק משוחזר של הסרט המדובר משנות ה- 70 על האמן דיוויד הוקני, הסרט "פגי גוגנהיים – מכורה לאמנות" על אספנית האמנות והאמנים, "ווסטווד" על מעצבת האופנה ויויאן ווסטווד, הסרט "האתגר" על תחרויות הבַּזים במדבריות של קטאר ונוספים. הסרטים הישראלים יתמקדו ביוצרים ויוצרות המתעדים מסעות, ביניהם: "סובנירים" של הבמאים שחר כהן וחליל אפרת, "הטיול הפנימי" של הבמאי המוערך רענן אלכסנדרוביץ', "זמן משפחה" של הבמאי ניצן גלעדי המתעד משפחה ישראלית בטיול חד פעמי אל הגראנד קניון, ארה"ב, "הדירה" של הבמאי ארנון גולדיפנגר על המסע המטריד ורווי התגליות שלו בתולדות משפחתו, "שלושה אחים ומערה" של תמר טל ענתי על מסעם של שלושה אחים היוצאים למסע חיפוש בטוסקנה אחר מערה בה התחבאו כילדים לפני שבעים שנה בזמן המלחמה וסרטים נוספים.

מתי: 30-1 בנובמבר

מחיר: 15 שקל הקרנה בודדת, 80 שקל לכל הסרטים

לפרטים: באתר

 

מתוך הסרט האתגר    צילום: יח"צ

 

פסטיבל הצילום הבינלאומי בגרסה מקוונות

PHOTO IS:RAEL, פסטיבל הצילום הבינלאומי ה-8 יתקיים בגרסה מקוונת בינלאומית עם עשרות תערוכות בהשתתפות אמנים מרחבי העולם, פסטיבל חוצות נודד ופרויקטים חברתיים. אירוע און ליין חגיגי יתקיים ב-9 בנובמבר בשעה 20:00 בהשתתפות אורח הכבוד הצלם האגדי מרטין פאר מבריטניה, שיספר על עשייתו הענפה בתחום הצילום בבריטניה ומעבר לה בחמישים השנים האחרונות תוך נגיעה בפועלו כאוצר ועורך ספרי צילום ותהליך הקמת מכון מרטין פאר בבריסטול. נושא הפסטיבל שנבחר עוד טרם פרוץ מגפת הקורונה הוא שינוי/טרנספורמציה. בין תערוכות היחיד: ג'ונס בנדיקסן מנרווגיה, דיאנה מרקוסיאןמ רוסיה-ארה"ב, רפאל מילק מפולין, תערוכה בעקבות הפרויקט וספר הצילום עטור הפרסים ECHO של צמד היוצרים מגדלנה ומקסימילאן ריגמונטי ונוספות. בנוסף, תתקיים תצוגה של צילומים על הקירות הזמניים שמקיפים את פרויקט הבנייה בכיכר המדינה.

מתי: 21-9 בנובמבר

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: https://www.photoisrael.org/

 

עבודה של הצלמת Gloria Oyarzabal

 

תערוכת שעוסקת במשבר היחסים בין האדם לטבע

תערוכת יחיד לאנה פרומצ'נקו "245״ בחלל הפרויקטים של גלריה ברוורמן. בתערוכה מוצג גוף עבודות רב תחומי אשר עוסק בשרידים שהותירו אחריהן דבורים לאחר מות הכוורת. פרומצ'נקו בוחרת לתעד את "טביעת הכנף" של הדבורים בכוורת מס' 245 שמצאה לאחר שהושלכה כלאחר יד ומתייחסת בכך למשבר היחסים בין האדם לטבע, באמצעות תיעוד של מערכות ביות מרוקנות ועקרות. התערוכה מוצגת בשני מפלסי חלל הגלריה ומורכבת ממיצב וידאו מונומנטאלי, המוקרן סימולטנית על שלושה קירות החלל. בקומה העליונה מוצגים שלושה תצלומים גדולים של אובייקטים פיסוליים שיצרה פרומצ׳נקו מכוורות דבורים שנערמו זו על זו. במרכז החלל מוצבות יציקות אפוקסי דמויות כוורות ומכסים, דקות ושקופות. 

מתי: ראשון-חמישי, 16:00-10:00, שישי-שבת, 14:00-11:00, עד 15 בנובמבר 2020

מחיר: כניסה חופשית

לפרטים: יש לתאם הגעה מראש 054-4335771 הכניסה מרחוב אילת 33 / סמטת שלוש 6

 

צילום: יאיר ברק

 

שקיות ניילון בראי האמנות

תערוכה וירטואלית חדשה "כחול לבן" תוצג בזום במוזיאון ינקו-דאדא בעין הוד. האמן דורון פישביין מציג בתערוכה תצלומי שקיות ניילון, אשר נסחפו ממרחב הקניות הטבעי שלהן, והסתבכו באופן אקראי בגדר תיל שעל החומה המקיפה מפעל לייצור מיץ תפוזים. לסדרה מתלווה עבודת וידיאו קצרה שבה נראה זוג נעליים תלוי על אותה גדר תיל.  שקיות הניילון שהן הסממן המובהק של החברה הצרכנית  הופכות בידי פישביין ליצירות מופשטות, מתנפחות ונתפסות בגדר תיל ומשתקפות בגוונים כחולים על רקע השמים.

מתי: החל מ-22 באוקטובר עד 31 בדצמבר

קישורית לתערוכה https://www.jancodada.co.il/?page_id=3645

 

תערוכה וירטואלית בינקו-דאדא     האמן: דורון פישביין 2020

 

תערוכת ציורים "חולם על כוס קפה"

התערוכה חולם על כוס קפה נפתחה בהיכל התרבות בפתח תקוה. התערוכה מאורגנת על ידי הגלריה הקהילתית יוניטי ארט עם האוצרת מריה פרייגר וכוללת מעל 200 יצירות. משתתפים בה אמנים ישראלים שונים, ציירים, פסלים ומאיירים. אומני קולאז', זכוכית, קרמיקה, בובות, עבודות עץ ופסיפס. בין האמנים: בוריס ביליס, ז'ניה רשקובאן, איריס רוזנברג, נינה ברוסטינובה, מריה גונצ'ר, ורוניקה שרה סיניוק, אינה קלטר ואחרים. 

מתי: 22 באוקטובר - 14 בנובמבר

מחיר: כניסה חופשית

לפרטים: 054-7705412

 

מתוך תערוכת חולם על כוס קפה    צילום: מריה פרייגר

 

 

אליפות ישראל בספוקן-וורד   

אליפות הספוקן-וורד הישראלית יוצאת לדרך בפעם התשיעית, והפעם תועבר בשידור ישיר לצופים בבית בפורמט חדש וחברתי שיאפשר חווית צפייה משותפת במופע חי. ניתן לרכוש לינק קבוצתי לצפייה משותפת בהתאם להנחיות משרד הבריאות בעונת הסלאם הגדול 2020.  במהלך העונה, מיטב המשוררים יטיחו קטעי שירה מדוברת, מילים מושחזות ומונולוגים מנבכי מוחם הפואטי.  הצופים יבחרו באפליקציה ייעודית מי מבין המשוררים יהיה האלוף הישראלי וייצג את ישראל בתחרות הפואטרי סלאם הבינלאומית בפריז. 

מתי: 19, 23, 26, 30 בנובמבר, 3, 7, 17, 24, 30 בדצמבר, הסלאם הגדול 14 בינואר, כל השידורים יתקיימו ב-20:30

מחיר: בתשלום

לפרטים:  https://poetryslam.org.il/slam2020/ 

 

צלילי המוזיקה, קברט והמפיקים לציון יום השנה לליל הבדולח

בערב יום השנה ה-82 לליל הבדולח יתקיים מפגש-הרצאה בזום בהשתתפות אייל שרף שישיר ויספר על מחזות הזמר צלילי המוזיקה, קברט והמפיקים שסיפורם מתרחש בתקופה שבה האיום הנאצי הולך וגובר. ההרצאה תתקיים ביוזמת ביכורי העיתים במסגרת פרויקט "תושבים.ות מרצים לתושבים.ות" ותתורגם לשפת הסימנים.

מתי: ראשון, 8 בנובמבר, 20:30

מחיר: 25 שקל

לפרטים: הזמנה באתר

  

פסטיבל הקולנוע הרוחני און ליין

סינמטק תל אביב מקיים את הפסטיבל הבינלאומי ה-14 לקולנוע רוחני SPIRIT במתכונת מקוונת. במסגרת הפסטיבל יוקרנו מיטב הסרטים החדשים של הקולנוע הרוחני, כולם בבכורה ארצית ובתרגום לעברית. נבחרו 20 סרטים תיעודיים, עלילתיים וקצרים העוסקים בגוף-מיינד-רוח; תכנים הקשורים למדע גוף-נפש, תורות המחברות בין אדם לסביבה, חקר התודעה, רפואה אלטרנטיבית, רוח החופש וחיים ברי קיימא. כמו כן יוקרנו סרטים בהקרנות מחודשות ממבחר הסרטים מהפסטיבלים של השנים הקודמות. בנוסף, הרצאות מומחים המקדימות את הצפייה בסרטים, מפגשים עם יוצרי סרטים בינלאומיים באופן וירטואלי. סרט הפתיחה של הפסטיבל " לונאנה: יש יאק בכיתה " בבימויו של פאוו צ׳וינינג דורג׳י. יצירה נוגעת ללב ועטורת שבחים המועמדת מטעם בוטאן לפרס האוסקר לסרט הזר.

מתי:  7-1 בנובמבר

מחיר: בתשלום

לפרטים: הזמנה באתר

 

נודד אך לא אבוד    צילום: באדיבות ספיריט קולנוע רוחני
  

שבוע הקולנוע הצ'כי און-ליין

סינמטק תל אביב מקרין און-ליין שבוע של  קולנוע צ'כי 2020. בכל יום עולה סרט אחר לאוויר ויהיה זמין לצפיה במשך שבוע. שבוע הקולנוע הצ'כי חוזר בסימן 30 שנה לחידוש היחסים הדיפלומטיים בין המדינות, ניתן יהיה לצפות  במיטב הקולנוע הצ'כי והצ'כוסלובקי.  בעלי הבית, סרטו זוכה האוסקר של יז'י מנצל, שנפטר לפני מספר חודשים לצד קלאסיקות מתור הזהב של שנות השישים וביניהם: רכבות נשמרות היטב, האור הנשכח, חתול במשקפיים, יונה לבנה.

מתי: החל מ-1 בנובמבר במשך שבוע ימים

מחיר: 19.90

לפרטים:  להזמנת צפייה באתר

 

מתוך הסרט האור הנשכח   צילום: באדיבות המרכז הצ'כי

|
|
|
|
|