צלם: בועז לניר
תערוכת "עמק הפרחים" בבית העיר בתל אביב - סיפורה של שכונת כרם התימנים
צלם: בועז לניר
סמטאות השכונה במאה ה-20
צלם: צילום מאוסף דליה לוי
התערוכה מוצגת בבית העיר ברחוב ביאליק
צלם: פטר פן סטפנסקי
הזמרת והיוצרת אהובה עוזרי ז"ל
צלם: דוד רובינגר 1967
קבוצת הכדורגל שמשון תל אביב

'עמק הפרחים' - תערוכה מקיפה על כרם התימנים


מאת רונית סבירסקי

 

בבית העיר בתל אביב נפתחת ב-17 ביוני 2021 תערוכת "עמק הפרחים" המסקרת את כוחה של השכונה ועושרה התרבותי מיום היווסדה. החלוצים הראשונים, חיי הדת והמסורת, צמיחתה של המוזיקה המזרחית, הפשע המאורגן הראשון, מסעדות הפתיליה ושמשון תל אביב

 

כרם התימנים במאה ה-20     צילום: בועז לניר

 

'עמק הפרחים', מתוך שירה של אהובה עוזרי ז"ל, היא תעודה נדירה החושפת לראשונה את תרומתם של תושבי כרם התימנים להקמת המדינה, לחיי החברה, הקהילה והתרבות בתחילת המאה ה-20. קהילת יוצאי תימן שהתיישבה באזור שבין יפו לתל אביב, חדורת אמונה, משיחית כמעט, לגאולת ישראל שחוותה עוני ומחסור, דיכוי וקיפוח מראשית ימיה, אך למרות זאת הצליחה לתרום רבות לתרבות בארץ.


התערוכה, שאצרה, איילת ביתן שלונסקי, סוקרת את פועלם של יושבי הכרם, החל מהחלוצים הראשונים - עולי תימן שמגיעים לארץ ישראל בעליית 'אעלה בתמר' כבר בשנת 1881 (עוד לפני אנשי 'העלייה הראשונה'), אך מעולם לא הוגדרו 'ראשונים'. תרומתם להקמת המדינה ומעורבותם במחתרות האצ"ל, הלח"י וההגנה, שהבולטת בניהם גאולה כהן שנולדה בכרם.

חיי הדת והמסורת דרך ריבוי בתי הכנסת שהוקמו בכל פינה בכרם, שמירה אדוקה על השבת הקדושה וחגי ישראל, וסיפורו של  ה'דיוואן' -  ספר החיים יקר הערך שנכתב על ידי רבי שלום שבזי וכולל שירי אהבה מהמקורות, געגוע, טקסים אירועים ומשפחה. ה'דיוואן' הועתק בכתב יד על ידי כל משפחה ומשפחה ששמרה עליו כעל בבת עינה, אך נבזז ממשפחות רבות בהגיעם ארצה, מה שנתפס בעיני רבים כעבירה חמורה לא פחות מחטיפת ילדי תימן.

 

סיפור לידתה וצמיחתה של המוזיקה המזרחית ותרבות החפלות מהשכונה ועד למצעד הפזמונים. אהובה עוזרי ז"ל, מוזיקאית ויוצרת שזכתה בשנים האחרונות לחייה למעמד של גיבורה מוזיקלית, חברתית ומגדרית. היא כתבה, הלחינה, ניגנה, שרה ולימדה פיתוח קול כשבין תלמידיה היו גם זהר ארגוב, שי צברי, רון שובל ואחרים. יש המגדירים אותה 'אריק איינשטיין של מוזיקת המזרח'. יוצרים נוספים שצמחו בכרם לדורותיהם הם: העמרנים, הפרברים, צלילי הכרם: דקלון ובן מוש, השובלים: משה משומר, שלמה מורי ושלום שובלי, רון שובל, בעז שרעבי, חופני, יזהר כהן, סולימאן הגדול, צלילי העוד, רמי דנוך, יהודה קיסר ורבים אחרים.

 

אהובה עוזרי   צילום: אילן בשור

 

בשנות ה-70 וה-80 התקשורת סימנה את עולם הפשע בכרם כ'פשע המאורגן הראשון בישראל'. סמים, בתי הימורים, הברחות, שחיטה שחורה, אלכוהול, דמי חסות והלבנת כספים, שעל כולם מנצחת קבוצה מאורגנת המנהלת במקביל עסקים חוקיים 'ארוכי זרועות', כהסוואה לעסקים הבלתי חוקיים. חלק מאנשי עולם הפשע באותם ימים קיימו קשרים עם פוליטיקאים ואלופים בצה"ל וכיכבו במדורי הרכילות. ביניהם: טוביה אושרי, רחמים אהרוני (גומדי) גואל תנעמי, עודד קפליצקי, עמוס אוריון, ישראל דנוך ושאול 'צלקת'.

 

רחמים גומדי אהרוני וטוביה אושרי    צילום: עוזי קרן

 

מסעדות הפתיליה שהפכו לאייקונים תיירותיים, תרבותיים וחברתיים, דרך צדוק חבורה ז"ל ומסעדת 'מגנדה', קבוצת הכדורגל 'שמשון תל-אביב' וכוכביה היו סמלים מובהקים של השכונה. במסגרת התערוכה מוצגת סדרת אודיו בת חמישה פרקים - 'הכוורת', שנכתבה ובוימה על ידי היוצרים אור מצא ואלכסה לרנר, בהשראת פרשיות הפשע של כרם התימנים במאה ה-20. שחקנים ישראלים ידועים מגלמים בסדרה דמויות שזכו לכותרות באותם ימים: את טוביה אושרי מגלם אורי גבריאל, גבי עמרני  בתפקיד רחמים גומדי, אוולין הגואל משחקת את אהובה עוזרי. שחקנים נוספים בסדרה: מתי סרי, יניב סוויסה, נטע גרטי, יניב ביטון, הישאם סלימאן, מיקי לאון ויורם ארבל.

 

קבוצת הכדורגל שמשון תל אביב    צילום: דוד רובינגר 1977

 

כל פרקי הסדרה הוקלטו בטכנולוגיה החדשנית D8 (סאונד היקפי מדמה מציאות), למטרת יצירת סדרה עלילתית מתוסרטת, של סצנות ייחודיות במקומות המקוריים בהם קרו האירועים עצמם. ביצירת פסקול הסדרה השתתף היוצר והזמר יהודה קיסר, מאבות הגיטרה הים תיכונית וממייסדי הז'אנר המזרחי שצמח בכרם. את שיר הנושא לסדרה מבצעים רמי דנוך סולן להקת צלילי העוד, ודקלון סולן להקת צלילי הכרם. זהו איחוד של שנים מגדולי הזמר המזרחי בליוויו של יהודה קיסר בקטעי נגינה מקוריים שנכתבו במיוחד עבור סדרת ה'הכוורת'.

 

פייסבוק- https://www.facebook.com/watch/?v=4500242650005807

 

|
|
|
|
|