צלם: Samuel Saada
100 אמנים, עשרות מופעים במגוון סגנונות ב"פסטיבל ניו- אורלינס" במוזיאון תל אביב
צלם: עמרי בראל
בלוז אוריינטל עם אבנר גדסי
צלם: יח"צ
שירי להקת גזוז בסגנון ניו אורלינס
צלם: יח"צ
מחווה לפרזרביישן הול
צלם: יח"צ
הבלוז לבילי הולידיי
צלם: יח"צ
פסגת החצוצרנים

פסטיבל ניו אורלינס 2021 בתל אביב

מאת: רונית סבירסקי

 

100 אמנים, עשרות מופעים במגוון סגנונות בפעם השלישית בפסטיבל ניו אורלינס במוזיאון תל אביב. מראג טיים, דרך בלוז, דיקסי וסווינג, מאינסטרומנטלי לווקאלי ביניהן "גזוז בניו אורלינס", "אדית פיאף בניו אורלינס", "בלוז אוריינטל" ומופעי חוצות ברחבת המוזיאון בתאריכים 16-14 באוקטובר 2021

 

"גזוז בניו אורלינס", היא הפקה מיוחדת לפסטיבל שיחגוג 40 שנים ללהקת גזוז המיתולוגית. להקת "היפ סווינג נונט" תבצע עיבודים מיוחדים לשירי הלהקה וילבישו את השירים "תשע בכיכר", "חללית", "שיר עבודה" ועוד מיתולוגיות מוזיקליות, בצבעי סווינג ניו-אורלינסי מקפיצים ומענגים. 

 

להקת Miss Behave עם להיטי המוזיקה השחורה של שנות ה-60   צילום: מלכיאלה בן שבת

 

המופע " אדית פיאף בניו אורלינס" הוא מופע מיוחד המשלב בין הסווינג הקברטי הצרפתי לבין הדיקסי האמריקני, בין העצב והרגש הניו אורלינסי למלנכוליה הפריסאית. דין צור והפרזרביישן בנד, ברפרטואר המסורתי של הג'אז במחווה לאולם ה"פרזרביישן" בניו אורלינס המארח את טובי האמנים של העיר ניו אורלינס, ושם לעצמו מטרה לשמר את המוזיקה הנפלאה שצמחה מכור ההיתוך של ניו אורלינס.

 

גרגורי ריבקין    צילום:  Mariagela Ottaviano

 

חוגגים 80 לאהרלה קמינסקי עם Israel All Stars בקונצרט שהוא גם מופע מחווה לענקי הג'אז הישראלי, ששייכים לדור המייסדים. The Israeli All Stars - חמישיית דני גוטפריד ינגנו ממיטב הרפרטואר הניו אורלינסי, קטעי סווינג מוכרים וגם קטעים אשר הרבו לנגן במהלך הקריירה העשירה של כל חברי ההרכב.

 

הפסטיבל יסתיים בהפקה נוספת מיוחדת לפסטיבל "בלוז אוריינט",  שילוב מסקרן בין בלוז ומוזיקה מזרחית עם היוצר אבנר גדסי והפסנתרן המחונן גיא מינטוס. אבנר גדסי הוא אחד מהזמרים הראשונים אשר הובילו את השילוב בין המוזיקה המזרחית לרוק אנ רול. זוכה "פרס מפעל חיים" מטעם משרד התרבות, מביא בשירתו והלחנתו את היהלומים הראשונים שהתגבשו בישראל של שנות ה-70 בין מזרח למערב. אל גדסי חבר הפסנתרן והמלחין גיא מינטוס, שגם הוא משלב בין מערב למזרח בנגינת הג'אז הייחודית שלו.

 

בלוז אוריינט עם אבנר גדסי    צילום: עמרי בראל

 

במהלך הפסטיבל יתקיימו מופעי חוצות פתוחים לקהל הרחב וביניהם: חגיגה בניו אורלינס, מופע המשלב את המוזיקה של ניו אורלינס, הבלוז והדיקסילנד, יחד עם שירים מוכרים ונשכחים. דיקסי כלייזמר, כוכב הקלרינט גלעד הראל חובר במופע זה ללהקה ותיקה "ניו אורלינס פאנקשן", למופע שמשלב מוזיקת כלייזמר עם דיקסלנד ומסיבת ריקודי סווינג בה רחבת המוזיאון הופכת למועדון ריקודי סווינג ענק בהשתתפות להקת ישראדיקסי ורקדני להקת "סווינט איט".

 

ריקודי סווינג    צילום: דן ארז

 

פסטיבל ניו-אורלינס תל אביב- יפו השלישי יתקיים בהפקת "שמים-ארגון ניהול והפקה" ועיריית תל אביב-יפו. הפסטיבל יתקיים בהשתתפותם של יותר מ-100 מוזיקאים מובילים מישראל. במהלך שלושה ימים, תרבות הג'אז הייחודית מארצות-הברית הדרומית תמלא את חלל המוזיאון ורחבת המשכן לאמנויות באווירת ג'אז בשלל סגנונות מוזיקליים שצמחו בניו-אורלינס, החל מג'אז, גוספל, בלוז, סווינג, דיקסי, ראג טיים, ביג בנד ונוספים.  

 

מקהלת הגוספל    צילום:  Samuel Saada 

 

המוזיקה של ניו אורלינס היא הבסיס האיתן שעליו כל המוזיקה של עולם הג'אז יושב. מוזיקה זו חובקת ואוספת אליה סגנונות רבים אשר החלו להתפתח יחד עם הגעת המתיישבים הראשונים לאמריקה באמצע האלף הקודם. מקצבים אפריקניים לצד מוזיקה מסורתית אירופאית מצרפת, ספרד, ובריטניה. חיבורים של מוזיקה מהאיים הקריביים עם מוזיקה למקלדת אשר הובאה מגרמניה לקראת סוף המאה התשע עשרה.

 

ניצני הבלוז נובטים בשדות הכותנה במוזיקה הקולית לצד מופעי תיאטרון ה"מינסטראל" אשר מוצאו בצרפת בעיקר, ועוד עשרות סגנונות אשר יחד יצרו חיבורים ועולמות חדשים. "תור-הזהב" התחיל במאה העשרים ועד היום אנו חווים את החידושים, הסגנונות והחיבורים המיוחדים, שנוצרים באופן מיוחד בעולם המופלא שנקרא "ג'אז".

 

בשלושה ימי הפסטיבל ניתן לצפות במחוות לאמני על כמו לואי ארמסטרונג, בילי הולידיי, זמרות הג'אז הגדולות לצד הפקות מיוחדות.

 

טריילר פסטיבל ניו אורלינס - https://youtu.be/14qepbjWa1w

 

לרכישת כרטיסים, חבילות ופרטי המופעים: https://bit.ly/2X9vdsp, 03-5733001

 

|
|
|
|
|