צלם: תמר לם
הרמת מסך 2009 חוגג 20 שנה עם 14 מופעי בכורה

"הרמת מסך" 2009 חוגג 20 שנות יצירה

 

יוצרי הרמת מסך הותיקים בוחרים את דור העתיד של המחול הישראלי

 6 מסכים ו-14 בכורות בתל אביב וירושלים

 

אירועי "הרמת מסך" 2009 יעמדו בסימן יום הולדת 20 לפרוייקט זה ויתקיימו בין התאריכים 24 בנובמבר עד 5 בדצמבר במרכז סוזן דלל בתל-אביב ובין 14-8  בדצמבר באודיטוריום רבקה קראון בירושלים.

 

 

לרגל חגיגות ה-20 נבחרו יוצרי מחול מוכרים ומוערכים, שהחלו דרכם ב"הרמת מסך", כמנהלים האמנותיים של האירוע. כל יוצר התבקש לבחור ולחנוך יוצר צעיר שעבודתו תועלה בבכורה באירועי "הרמת מסך" לצד עבודה בבכורה של היוצר הותיק. בכך עורכים יוצרי המחול מחווה ל"הרמת מסך" ומציגים את אמירתם האמנותית לגבי המחול הישראלי בעתיד.

 

"הרמת מסך" היא מסגרת שנועדה לאפשר ליוצרים עצמאיים, שאינם עובדים בלהקה ממוסדת, להציג עבודות בכורה תוך שחרורם המוחלט מההיבטים הלוגיסטיים והכלכליים הכרוכים בהפקת מופע: תפעול הצגה, שיווק, פרסום ויחסי ציבור. בנוסף זוכים האמנים ב 70% מהכנסות מכירת הכרטיסים.

 

השנה יועלו 14 עבודות  ב-6 מסכים שונים ומסך אורח של להקת המחול ענבל פינטו .

ואלה המסכים והיצירות:

 

מסך 1: נמרוד פריד מעלה בכורה ומארח את היוצרות ענת גריגוריו ודפי אלטבב. רקדן אורח - עידו תדמור.

  

סבטקסט, SubText : מאת: נמרוד פריד , רקדנים יוצרים/להקת תמי: איציק גבאי, שני ברייטנר, אלינור צ'רטוק. חיים  מתחת לחיים שלנו. שתי רקדניות ושחקן רוקדים תמונה אחת, שחלקיה משתנים במהירות כל הזמן,  טעונים ברגשות שהודחקו. למוסיקה חיה מאת י. ס. באך .

  

בהקיץ: מאת - ענת גריגוריו   רקדנים ושותפים ליצירה: רקדן אורח- עידו תדמור, ענת גריגוריו, יהונתן סוטחי . להיפתח אל עולם המותח את הרגע בין ערות לשינה. לטשטש את גבולות המוכר,לאהוב לחלום בהקיץ...  

מתחת לשטיח: כוריאוגרפיה: דפי אלטבב  רקדניות יוצרות: מירב דגן, מרים אנגל, שלי לאוטמן, דפנה מירו. הצצה לתוך חייהן  של 4 נשים, בחלל האינטימי שלהן: חושפות סיטואציות חיים לא מדוברות. פחדים ישנים, רגשות שנכבשו ונטמנו עמוק בבטן, מתחת לשטיח.

 

אומר נמרוד פריד על בחירתו ביוצרים האורחים: "כשהתבקשתי להזמין 2 יוצרי מחול  להרמת מסך, חיפשתי ריקוד אותנטי, עם תשוקה, ביכולות גבוהות  ויופי, מהנשמה - מצאתי את ענת גריגוריו ודפי אלטבב".

 

25.11.09          שעה 21:00                   מרכז סוזן דלל, תל אביב

3.12.09            שעה  21:00        מרכז סוזן דלל, תל אביב

10.12.09          שעה  20:00       אודיטוריום ע"ש רבקה קראון ירושלים.

 

 

 

מסך 2: להקת המחול ורטיגו בבכורה של נעה ורטהיים,  יוצר אורח אלעד שכטר.

"מאנא". כוריאוגרפיה: נעה ורטהיים . ע. כוריאוגרפית: רינה ורטהיים קורן. ביצוע להקת "ורטיגו": רקדנים ושותפים ביצירה: אייל ויזנר, רות ולנסי, רינה ורטהיים קורן, וובה זאק אינס לורקה, שניר נקר, אלון קרניאל, גיל קרר........

עבודה העוסקת במהות הבריאה, הצופנת בחובה עולם קוטבי.השראת צורות היסוד, קו ועיגול, המתפרשים גם כזכרי/נקבי, יש/אין, חסר/מלא שחור/לבן, נוצרה שפה תנועתית ייחודית המשתמשת במבנה ספירלי הצובר תאוצה ומסמל אנרגיה מתעצמת, צמיחה וגדילה.

"רוני"  כוריאוגרפיה: אלעד שכטר. ביצוע: להקת ורטיגו הצעירה: עדי אלזם, תומר נבות, יהלי אלימך, מור דמר , עדי פלד. עבודה העוסקת בקודים החברתיים המנהלים אותנו במציאות העכשווית. התחושה מתוכה יוצר שכטר הינה הכוחניות, שלדבריו השתלטה על חיינו בכל התחומים כגון: זוגיות, יחסים חברתיים, ביטחון, כלכלה, תרבות ועוד.

 

נעה ורטהיים ועדי שעל על הבחירה:" כאשר עלה רעיון החונכות של הדור הצעיר בקרב דור הביניים של הכוריאוגרפים היה זה טבעי ביותר להציע לחנוך את אלעד שכטר ביצירה עבור רקדני ורטיגו הצעירה. אלעד שכטר הינו אמן אשר גדל בבית היוצר של ורטיגו כרקדן, יוצר, מורה ומנהל של ורטיגו הצעירה. אלעד רקד ביצירותיה של נעה ורטהיים  לידת הפניקס, ורטיגו והיהלומים וכן בתפקיד המרכזי ביצירה  Sunny Side Up . בנוסף, יצר בורטיגו מספר יצירות קצרות וכן יצירה באורך מלא עבור ורטיגו הצעירה: רוקסי.

 

יום ה', 26.11.09,  שעה: 21:00,   מרכז סוזן דלל, תל אביב

יום א', 6.12.09,   שעה:  21:00,   מרכז סוזן דלל, תל אביב

יום ו', 11.12.09,  שעה: 13:00,    אודיטוריום רבקה קראון, ירושלים

 

מסך 3: יסמין גודר מעלה בכורה ומארחת את  את איריס ארז

 

אוהבים אש / LOVE FIRE. כוריאוגרפיה: יסמין גודר. העבודה נבנתה כולה על פסקול יצירות ואלס מוכרות, עוסקת באסתיטיקה הרומנטית של המוזיקה דרך פריזמה אישית ופרטית, ומנסה להיסחף  ללא שיפוט ותנאי. מתוך המרחק התרבותי והאישי מהמוזיקה היצירה עוברת מסע פתלתל ומלא בהומור בין זהויות ושכבות רגשיות שונות בחיפוש אחר מהי "רומנטיקה". בעבודה זו ממשיכה גודר לשתף פעולה עם הדרמטורג איציק ג'ולי ועם הרקדן ערן שני, ולראשונה עם האמן הפלסטי יוחאי מטוס, היוצר תגובה פרפומטיבית-פלסטית ליצירה, מתוך השפה הויזואלית האישית שלו.

 

נמביה כוריאוגרפיה: איריס ארז. רקדנים יוצרים: אסף אהרונסון, לי מאיר ומאיה ויינברג. חקירה של אתר ההריסות הגופני חושפת נפש המתאווה לשכוח או ליצור לעצמה זכרון חלופי.הגוף כמרחב טקסטואלי בו נרשמים חייו של אדם. הרקדנים  פונים אל גופם וכארכיאולוגים מנסים להגיע אל חוויות אלו דרך הסימנים שנותרו בהם.

 

•27.11.09             בשעה 22:00           מרכז סוזן דלל, תל אביב

5.12.09         בשעה 21:00         מרכז סוזן דלל, תל אביב

14.12.09       בשעה 20:00         אודיטוריום ע"ש רבקה קראון, ירושלים

 

מסך 4: הרמת מסך 2009: להקת מחול ת"א:יערה דולב מעלה בכורה . יוצר אורח: מיכאל מילר.

 

/BLOSSOM כוריאוגרפיה: יערה דולב. רקדנים: נועה רוזנטל, אלעד לבנת, עידן יואב, סדירה סמית', אורן טישלר, נועה שביט, שחר לוי. יצירה לשבעה רקדנים וצייר (ג'רמי הופמן). עבודה על התשוקה, הרצון לפרוח,לקרוס ולהתפתח, על הקסם של הטבע  והטבע האנושי .

 

"מספר "6 כוריאוגרפיה: מיכאל מילר. רקדנים: נועה רוזנטל, אלעד לבנת, עידן יואב, סדירה סמית', אורן טישלר, נועה שביט, שחר לוי. יצירה על: צפיפויות של אירועים, מודעות של אנשים , ומוסיקה בשישה חלקים.

 

עמית גולדברג ויערה דולב על הבחירה: "כמנהלים האמנותיים של "להקת המחול תל אביב" החלטנו לבחור במיכאל מילר כיוצר הצעיר לאחר שראינו את יצירתו "במהירות האור" במסגרת פסטיבל "גוונים במחול" 2009.התרשמנו רבות מהעשייה שלו כיוצר, מהקומפוזיציה המוקפדת, מהראיה ההיקפית והמרחבית, ומהיכולת שלו לעבוד עם אנסמבל של רקדנים".

•28.11.09           שעה 21:00           מרכז סוזן דלל, תל אביב

1.12.09          שעה 21:00          מרכז סוזן דלל, תל אביב

12.12.09        שעה 20:30   אודיטוריום ע"ש רבקה קראון, ירושלים

 

 

מסך 5: מפגש של שלושה עולמות: נועה דר מעלה בכורות ומארחת את מאיה ברינר ועירד מצליח

 

שלושת היוצרים מציעים נקודות התייחסות שונות למצבי אחידות מול ייחוד, קיבוע מול שינוי.

"אנו" כוריאגרפיה: נעה דר, רקדנים: קוראלי לאדם, אלון ברכה, נעה שילה, נעה דר. נעה דר בוחנת את אפשרויותיו של היחיד לחופש פעולה, מול עוצמתה של קבוצה ממשטרת, מקבעת ומאחידה.

הקו האדום , כוריאוגרפיה: מאיה ברינר.טריו לשלוש רקדניות.( שני בן-חיים, ריטה קומיסרצ'יק, מאיה ברינר). שלוש נשים זהות המחפשות ייחוד, בעולם שנשלט על ידי יופי וכוח, דיוק ותחרותיות.

Unter den linden" " כוריאוגרפיה: עירד מצליח, רקדנים:  נעה שילה,   אופיר נג'רי, עירד מצליח. עירד מצליח עוקב אחר הרגע בו מתערבבים הקצוות ומתרחש שינוי:  האם ניתן לעצור ולבחון לעומק דבר הנמצא בתזוזה, או שמוטב לתת לו להמשיך לנוע ולוותר על הצורך בהבנה ובשליטה.

נעה דר על בחירתה ביוצרים: "מאיה ועירד נבחרו על ידי כשותפים למופע, בעקבות היכרותי ארוכת השנים איתם כרקדנים שלקחו חלק ביצירות שלי. הערכתי לאיכותם כרקדנים וליצירתם הכוריאוגרפית שמערבת את תחומי היצירה הנוספים שלהם: אמנות פלסטית (עירד) וקולנוע (מאיה), הניעה אותי לאפשר להם מקום להתפתח ובמה ליצירה".

 

 

•29.11.09                בשעה 21:00        מרכז סוזן דלל, תל אביב

2.12.09            בשעה 21:00      מרכז סוזן דלל, תל אביב

8.12.09            בשעה 20:00      אודיטוריום ע"ש רבקה קראון, ירושלים

 

 

מסך 6: להקת מחול ניב שיינפלד ואורן לאור מארחים את נעה שדור

 

"פה גדול", כוריאוגרפיה: ניב שינפלד ואורן לאור. בשיתוף קרן לוי. מבצעים ויוצרים: קרן לוי, אורן לאור, ניב שינפלד.

היוצרים ניב שינפלד ואורן לאור הזמינו את הרקדנית והכוריאוגרפית קרן לוי (להקת המחול הקיבוצית, אנסמבל בת-שבע) לקחת חלק ביצירתם החדשה. היוצרים ומושא יצירתם מסתחררים לתוך מסע של אפיזודות ודימויים החושפים את הסתירה הפנימית שבין הרצון להשתייך למסגרת ולהתאחד איתה, לבין הרצון להשתחרר ממנה כדי לאפשר ביטוי אישי.

 

חסר שם. כוריאוגרפיה: נעה שדור. משתתפים: אנדראס מרק, אלכס שמורק

העבודה עוסקת בפער שבין הממשות הטראגית של המוות,לבין הייצוג התיאטרלי-מלודרמטי שלו. העיסוק בקלישאה ובמלודרמה מדגיש את חוסר האונים שלנו מול המוות.

 

ניב שינפלד ואורן לאור על הבחירה בנעה שדור: "הבחירה שלנו בנעה שדור הסתמכה על הכרותנו עם יצירותיה הקודמות. עבודתה בעלת תוכן ובעלת שפה תנועתית עשירה ומעניינת. הצפייה בחומרים מתהליך החזרות של יצירתה, כמו גם שיחות ארוכות שניהלנו על דרך היצירה חיזקו את תחושתנו שנעה היא אמנית בעלת אמירה, ושמחנו על האפשרות ללוות אותה בדרך ולהציג את עבודתה החדשה בפסטיבל".

  

 

•30.11.09                 בשעה 21:00       מרכז סוזן דלל, תל אביב

4.12.09             בשעה  22:00    מרכז סוזן דלל, תל אביב

13.12.09           בשעה  20:00       אודיטוריום ע"ש רבקה קראון ,ירושלים

 

מסך אורח: להקת המחול ענבל פינטו

 

במסגרת "הרמת מסך" תתארח להקת המחול ענבל פינטו ואבשלום פולק עם "טראוט", יצירתם החדשה שתועלה בבכורה ישראלית לאחר שנוצרה והוצגה בהצלחה בנורווגיה. "טראוט" יוצג במשך שבוע אחד בלבד וילווה במוסיקה חיה של הקולקטיב הנורווגי ה-Kitchen Orchestra.

היצירה מתבצעת בחלל יוצא דופן, אשר מדמה תחתית של באר, או מרתף מוצף מים, נפגשות הדמויות, אותן מגלמים הרקדנים, השחקנים המוסיקאים, הזמרת ואפילו הקירות, שגם להם יש תפקיד חשוב ביצירה.

 

7.12.09       בשעה: 21:00                    מרכז סוזן דלל, תל-אביב

|
|
|
|
|