צלם: יוסי צבקר
אופרה ישראלית מקורית "הילד חולם" על פי מחזה של חנוך לוין
צלם: יוסי צבקר
הילד חולם בימוי עמרי ניצן
צלם: יוסי צבקר
הילד חולם עיצוב תפאורה ותלבושות גוטפריד הלנוויין
צלם: יוסי צבקר
אקרובטים באופרה
צלם: יוסי צבקר
האופרה הילד חולם הולחנה על ידי גיל שוחט

זה לא חלום

מאת: רונית סבירסקי

 

אופרה טובה חייבת להקיז מכם דמעה קלה של התרגשות, עצב, התפעמות או התאהבות. אם לא שלפתם טישו במהלכה החוויה לא הייתה שלמה. האופרה "הילד חולם" שמוצגת בימים אלה במסגרת האופרה הישראלית תפיק גם מהקשוח שבצופים תגובה רגשית. יש בה דרמה שהופכת את הקרביים ומוסיקה מקורית שבהחלט יכולה לתת לנו סיבה טובה לזקוף קומה. כמו במתכון טוב שהמרכיבים הנכונים עושים עבורו את העבודה, כך ציוותו באופרה את האנשים המתאימים בתפקידים הנכונים. חנוך לוין כבר הוכיח את עצמו לאורך השנים ומחווה לזכרו בדמות אופרה זו בהחלט בחירה ראויה. עמרי ניצן עושה באופרה עבודה מצוינת שמשתלבת להפליא עם היצירתיות של מעצב התפאורה והתלבושות גוטפריד הלנוויין האוסטרי. הלנוויין היה מקבל אצלי את הפסלון הקטן הנכסף על עבודתו ובמיוחד על המחצית השנייה של האופרה. גיל שוחט כתב מוסיקה שמתנגנת נכון לאוזן ומשתלבת היטב בדרמה המתרחשת על הבמה.

 

מערכה עוצרת נשימה 

אם פתחתי בנושא הדמעה, האופרה "הילד חולם" מחזיקה אתכם בבטן מכווצת רוב הזמן. זה לא פשוט להשאיר את הקהל מרותק כשמדובר בשלוש מערכות רצופות שמועלות במשך שעה וארבעים וחמש דקות. הפסקה ו-25 דקות נוספות אחריה. המערכה הפותחת מרתקת, הדרמה מתעצמת וקבוצת האקרובטים מוסיפה מימד מעניין וצבעוני.

המערכות השנייה והשלישית ארוכות מעט ומורידות את המתח שנבנה היטב במערכה הראשונה אבל הפינאלה שווה את הציפייה. שאיש מכם לא יעז לעזוב בהפסקה. המערכה האחרונה נפתחת בהרמת מסך שמפיקה קריאות התפעלות מהקהל ורק עבור הרגע הזה והדרמה שמתרחשת עד הסיום כדאי ומומלץ לראות את האופרה.

 

מיצג הילדים המתים

רעיון חכם נוסף שמכניס אתכם לאווירה עוד לפני הכניסה לאולם הוא המיצב של גוטפריד הלנוויין שמוצג ברחבה המרכזית. על גבי מתקן מצופה בבדים שחורים הוצבו תמונותיהם של ילדים מתים. הפנים הצעירות והיפיפיות צבועות בסיד לבן. בצד אחד של המיצב הילדים מביטים במבט קפוא כשעיניהם פקוחות ומן העבר השני של המיצג אותם ילדים עם עיניים עצומות. המיצג הזה הוצב לראשונה על ידי הלנוויין בקלן שבגרמניה ב-1988. הוא צילם ילדים יהודים ונוצרים בני עמים שונים והציב את תמונותיהם במלאות 50 שנה לפוגרום ליל הבדולח. בערב השני שבו הוצב המייצג שוספו גרונות הילדים בצילומים. הילד חולם הוא מסמך אנושי, תרבותי ומוסיקלי שנשאר עוד הרבה זמן אחרי שאחרון הצלילים נדם.

 

המופע בעברית עם כתוביות

  

תאריכים:

מוצ"ש 23.1.10  בשעה: 20:00

יום ב' 25.1.10  בשעה: 20:00

יום ד' 27.1.10  בשעה: 20:00

משך המופע: כשעתיים

מחירי כרטיסים: 175 - 428 ₪

|
|
|
|
|