צלם: ראסל ג'ונסון
לינו טליאפייטרה, צילום: ראסל ג'ונסון
דייל צ'יהולי, צילום: אברהם חי ויונה שליי
צלם: נורברט הייל
לוצ'יו בובקו, צילום: נורברט הייל
צלם: נורברט הייל, צילום: נורברט הייל
לוצ'יו בובקו 2
צלם: אברהם חי ויונה שליי
גלריה ליטבק - ללכת בין הזכוכיות. ברטיל ואליין, צילום אברהם חי ויונה שליי
ברטיל ואליין 2 , צילום: אברהם חי ויונה שליי

גלריה של זכוכית

מאת: רונית סבירסקי

 

גלריה ליטבק שייכת לז'אנר יוצרי הבאאז. גלריה מושקעת ומשוכללת מגובה במערכת שיווק משומנת שמביאה איתה בשורה בינלאומית חדשה. המיקום הסמוך למוזיאון תל אביב לאמנות, החלל שמאפשר תערוכות מורכבות, האמנים הבינלאומיים שפתחו בה את התערוכה הראשונה, דייל צ'יהולי שעשה כאן רעש גדול בעבר מהווה אטרקציה מושכת קהל ויחד איתו עוד כמה שמות ידועים מאמנות הזכוכית בעולם. בכדי להביא את היצירה לכלל שלמות הוסיפו את שיטת הכניסה שמתנהלת תחת בקרה. לגלריה ליטבק לא באים ככה סתם על הדרך. מצלצלים, מתאמים ומשלמים כניסה. התוצאה היא שיש כבר תור של ממתינים והשיטה מוכיחה את עצמה.

 

חלל לכל מטרה

אולם מודולארי שמתאים את עצמו לכל נושא אמנותי. חלל שניתן לחלק, לשנות, לתלות מהאוויר או להצמיח מן הקרקע, ליצור אווירה שונה עם תאורה נכונה וצבעי רקע מתחלפים. לכך מתווספים בקומה ה-18 של מגדל המוזיאון עוד כ-350  מטר של  Private Viewing. מאחורי הרעיון עומד איש העסקים מולי ליטבק ועל העיצוב הופקדו האדריכלים גוטסמן-שמלצמן.

 

תערוכת הזכוכית

התערוכה העכשווית המוצגת בגלריה נולדה בעת שליטבק ביקר באי מורנו הסמוך לוונציה ונשבה ביופיים של הפסלים ויצירות הזכוכית. ליטבק החליט שהתערוכה הפותחת של גלריית האמנות החדשה שלו תהיה של אמני זכוכית מובילים בעולם. 23 אמנים מציגים את עבודותיהם ביניהם: Dale Chihuly, Lucio Bubacco, Lino Tagliapietra, Bertil Vallien, Howard Ben Tre

 

דייל צ'יהולי מוכר לשוחרי האמנות הישראליים שנהרו לראות את עבודותיו במגדל דוד בירושלים. צ'יהולי התפרסם בטכניקת הניפוח הייחודית שלו והיה ממייסדי בית הספר לזכוכית בארצות הברית Pilchuck Glass School וזכה בפרסים רבים על עבודותיו.

 

אמן נוסף הוא Lucio Bubbaco- יליד האי מורנו, שיצר טכניקה חדשה לתיאור גוף האדם בתנועה, באמצעות טכניקת העששית- Lamp Working. נושאי עבודותיו כוללים סצנות

זכוכית מהמיתולוגיה היוונית ומהאמנות הרומית והביזנטית, לצד הקומדיה דל ארטה האיטלקית מהמאה ה-14.

Lino Tagliapietra - אף הוא יליד האי מורנו, החל ללמוד את אמנות הזכוכית בגיל 11 והגיע לרמת מאסטרו בגיל 21. Lino, שחי בארצות הברית, הוא בעל קו ייחודי. בתערוכה מוצגות עבודות חדשות שלו וביניהם עבודות תלת מממדיות, בהשראת הדינוזאורים.

Bertil Vallien הוא אחד האמנים פורצי הדרך באמנות זכוכית שוודית. הוא משתמש בטכניקת יציקת חול, כאשר עבודותיו מושפעות מהעבר ופונות לעתיד. בתערוכה מוצגת סדרה של ראשים, מסיכות ומפת האדם - המסמלים את המסע האנושי במהלך ההיסטוריה ואת הקיום העכשווי.

Howard Ben Tre הוא החלוץ הראשי של פיסול זכוכית בקנה-מידה גדול בארצות-הברית, אחד האמנים הבולטים כיום בתחום האמנות העכשווית אשר צלחו את המעבר מאמנות הזכוכית לאמנות עכשווית. עבודותיו מאופיינות במונומנטאליות, בהשראת הקתדראלות של ימי הביניים, מקדשי המאייה וחורבות יוון העתיקה. הגוף המרשים שנוצר משדר אלגנטיות ועוצמה ומשקף תקופות קדומות עם התאמות לעולם המודרני. יצירותיו מעוררות עניין עצום. עבודותיו שמורות באוספים של מוזיאונים מרכזיים ברחבי העולם, לרבות המרכז לאמנות עכשווית, מקסיקו-סיטי; מוזיאון קורנינג לזכוכית, קורנינג, ניו-יורק; המוזיאון לאמנות של מחוז לוס-אנג'לס; מוזיאון מטרופוליטן לאמנות, ניו-יורק; המוזיאון לאמנויות יפות, ניס, צרפת; המוזיאון הלאומי לאמנות מודרנית, קיוטו, יפן; ומוזיאון סמיתסוניאן לאמנות אמריקאית וגלריה רנוויק, וושינגטון.

 

ציור, פיסול  ווידאו ארט

תערוכה זו היא הראשונה בסדרת אירועים מתוכננים שמטרתם - מיתוג וקידום עבודות אמנות בזכוכית כמדיה בינלאומית, חשיפה אינטנסיבית ורחבה של הקהל למדיה זו והצגת מומחיות ייחודית בתחום זה.

בבסיס הפרויקט עומד החזון לקדם CONTEMPORARY ART GLASS דווקא במקומות שבהם אמנות זו איננה ידועה. כחלק מחזון זה יוקמו גלריות נוספות בערים מובילות בעולם. מלבד אמנות זכוכית, הגלריה שהינה גלריה לאומנות עכשווית, תקדם מדיות נוספות כמו: ציור, פיסול, ווידאו ארט. תוכנית הגלריה תומכת באמנים ישראלים ובינלאומיים ומבקשת לספק להם את ההזדמנות לפרוץ דרכים חדשות ולהפתיע ביצירות מופת מקוריות לטובת שוחרי האמנות והציבור כולו.

 

תאריך פתיחה 21/12/09

נעילה - אמצע מרץ 2010

 

מיקום:

ברקוביץ 4, מגדל המוזיאון, תל אביב.

|
|
|
|
|