צלם: רונית סבירסקי
האמנות מגיעה לנמל מבטחים - הבינאלה הראשונה לאמנות בחיפה
צלם: רונית סבירסקי
קמפוס הנמל
צלם: רונית סבירסקי
המרכז האקדמי
צלם: רונית סבירסקי
מתחם גלריות ודירות סטודיו
צלם: רונית סבירסקי
אמנות עם עוגן, צילומים: רונית סבירסקי
צלם: רונית סבירסקי
אמנות הבירה

תערוכה במכולה - הביאנלה לאמנות בחיפה

מאת: רונית סבירסקי

 

את המושג ביאנלה לאמנות פגשנו בערים שונות בעולם. בין הידועות ונציה, אתונה ואיסטנבול. בשנים האחרונות הוצגו בתל אביב, הרצליה וירושלים אירועי ביאנלה שונים ועכשיו גם חיפה רוצה ביאנלה משלה.

 

מאזור נטוש למתחם אמנות

הביאנלה תתקיים בחודשים פברואר, מרץ ועד 6 באפריל בקמפוס הנמל, רחוב הנמל 16. זהו ציון דרך אמנותי ויחד איתו מסר חברתי ואורבני חשוב. עירית חיפה הפכה את אחד מהאזורים המוזנחים בעיר התחתית למתחם מייצג שבו יוצגו עבודות הביאנלה "תכולת בית". הבתים הנטושים, הסמטאות המוזנחות והמכולות החלודות של הנמל זכו לחיבוק אוהב בלתי צפוי. בלב המתחם הוקם קמפוס אקדמי שעוצב כמבנה אדריכלי עדכני. חזיתו מציגה לוחות פרספקס שעליהן מוקרנות דמויות של גיבורי תרבות ישראליים. מחלונות הבניין צופים אל הים, ספינות המשא ואוניות התענוגות.

 

ממחסני נמל לגלריות ודירות סטודיו

הבתים הישנים מסביב לקמפוס הופכים למעונות סטודנטים נאים ובחללים שהיו מחסני נמל נפתחות גלריות ודירות סטודיו של אמנים בתחומים שונים. מבנה ישן הופך בידי צלם אופנה לחלל גדול. שבירת הקירות הראשונה מתבצעת על ידי צמד דוגמניות לבושות מינימליסטי שאוחזות בגרזן ופטיש ומדגמנות למצלמה את שלב ההריסה. בסטודיו סמוך מוצגות תערוכות צילום מתחלפות. זהו בביתו של מוסיקאי שפותח את ביתו לציבור ומגיש תה צמחים מאחורי הבר הפרטי שלו. מדובר בסצינה שזרעיה הראשונים נשתלים בעיר התחתית של חיפה ועתידה להפוך את המתחם כולו לאתר מוביל בתחום האמנות העכשווית עם ביאנלה שתיערך מדי שנתיים.

35 אמנים בינלאומיים

הביאנלה הים תיכונית הראשונה של חיפה היא ביוזמת עיריית חיפה ובחסות מחלקת התרבות של שגרירות צרפת והמכון הרומני לתרבות. האירוע ימשך חודשיים במתחם קמפוס הנמל ויהווה חגיגה אמנותית אורבנית בהשתתפות 35 אמנים בינלאומיים. אוצר הביאנלה הוא האמן בלו-סימיון פיינרו שפעל בשיתוף עם המוזיאון לאמנות עכשווית מגנט, בלגיה. כדי ליצור את החיבור הנכון בין הנמל לאמנות הוחלט להשתמש בארגזי המכולות שהנמל מציע בשפע כחללים שבהם יוצגו העבודות. רעיון מקורי שמחבר היטב את הסביבה לתצוגה.

 

אמנים מהמזרח, אירופה ואגן הים התיכון

בין האמנים המובילים שיציגו את עבודתיהם בתוך קונטיינר: קיוטו אבאטה (יפן), קריסטיאן בולטנסקי (צרפת), שנטל אקרמן (צרפת), הלה טנג'ר (טורקיה), אלברט קליסט (הולנד), אלכסנדרה קרויטורו (רומניה), דן פרז'ובסקי (רומניה), אנה אנדרס (גרמניה) האמנים הפלסטינים ראאד בוואיה וג'ומאנה מנאע והאמנים הישראלים דני קרוון, מיכה אולמן, עמוס גיתאי, בוקי שוורץ ז"ל מירב הימן ובותינה אבו מלחם.

 

"תכולת בית"

הנושא המלווה את הביאנלה הוא המושג "תכולת בית".  מושג הפותח התייחסות לשאלות של זהות, מקום, זמן, ואינדיבידואליות בעידן של תרבות גלובלית וחברה המבוססת על תנודות הבורסה, צריכה ורווח, בעידן בו התרבות והאמנות הן בועה של העושר הגדול והן אפיק השקעה וקרקע למסיבות ראוותניות. במקביל נותרות ומתקיימות השאלות לגבי מקום של זהות אישית, מקוריות ותרבות מקומית ים - תיכונית. האמנות הינה הכלי שבאמצעותו ייווצר מצב של התייחסות  אל "החיים האמיתיים". מקום בו המחשבה על הלא-ידוע ועל מה-שלא-ניתן-לדעת ואי-אפשר למכור או לקנות, היא שתעמוד במרכז. מצב אשר יהווה במה למה שהוא לא-חומרי והשרוי בתנועה מתמדת.

  

אמנים יהודים, מוסלמים ונוצרים

יונה יהב, ראש העיר חיפה: "אני גאה ליזום בחיפה ביאנלה אמנותית המהווה מקום מפגש יצירתי לאמנים יהודים, מוסלמים ונוצרים מכל קצוות תבל. חיפה היא סמל לדו קיום בין דתי וככזאת נראה לי טבעי שהדבר יבוא לידי ביטוי גם באירועים התרבותיים שהיא מקדמת. אני מזמין את הציבור הרחב לבוא לחיפה ולקחת חלק בשיח התרבותי שיתקיים כאן".

 

מרכז תרבותי חשוב 

בלו פיינרו, אוצר התערוכה: " הביאנלה נותנת במה לאמנות עכשווית במרחב הציבורי שמקודמת על ידי העירייה ולא על ידי גופים כלכליים. היא מצטרפת לפסטיבל הסרטים של חיפה ולמסורת תרבותית ואדריכלית עשירה של מאה שנה של אדריכלים ידועי שם כאלכסנדר ברוולד ריכרד קאופמן ושל מוסדות חשובים כטכניון שנוסד לפני כמאה שנה. הביאנלה הים תיכונית של חיפה באמצעות קידום יצירה מקורית-מקומית בעלת ממד בינלאומי יחד עם פסטיבל הסרטים מטרתה להפוך את חיפה לאחד המרכזים התרבותיים המשפיעים באגן הים התיכון וליצור רשת של חילופי יוצרים כדי לפתח את חיפה כמרכז אמנותי עכשווי מהחשובים ביותר הקיימים".

 

ימים ושעות כניסה:  חמישי - 18:00-24:00 , שישי - 10:00-15:00 , שבת - 10:00-17:00

מחיר כניסה 40 שקלים, חינם לילדים עד גיל 12. מבצעים מיוחדים בכרטיסי אשראי. לפרטים: 04-8662244

הופעות בערבי חמישי בסמוך לביאנלה - לפרטים

|
|
|
|
|