ויהי אור - פסטיבל אור בעתיקה
מגדל הדורמציון עבודותו של קובי רוזנטל
מופע פירומניה
שער יפו
הכיכר האדומה במוסקבה

פסטיבל האור בעתיקה- אור ירושלים 2010

16- 9  ביוני בעיר העתיקה בירושלים

פסטיבל אור תחת כיפת השמיים המציג מיצגי אור, פסלים ומיצבים אמנותיים בשילוב מופעי חוצות ובימה המשלבים מוסיקה, אור וצליל,  פזורים באתרים שונים ברחבי העיר העתיקה

  

"פסטיבל האור 2010" יתקיים במרחב העיר העתיקה בירושלים בין ה- 16-9 ביוני בשעות 20:00-24:00.  באירוע יוצגו פסלים ומיצגי אור, שעוצבו במיוחד לפסטיבל על ידי אמני אור בארץ ובעולם. עשרות נכסים ארכיטקטוניים יוארו בדרך אמנותית: פסלי אור, מיצגים מוזיקאליים לצד מופעי חוצות שונים, מופעי אש, מוסיקה  ותנועה. חמישה מסלולים שונים יובילו מאתר לאתר ומיצירה ליצירה. בנוסף, יתקיימו תהלוכות מוארות, יריד מעצבי גופי תאורה ומופעי חוצות. הפסטיבל מארח כ- 70 אמנים מובילים שישה מהם אמנים בינלאומיים והיתר ישראליים. בין האמנים: מירב איתן וגסטון צהר מסטודיו או*ג'י,  ערן קליין, מלכי שם טוב, ברנרדו שקולניק גיל טייכמן, אלון בירגר, קובי רוזנטל ועוד.

 

בשער יפו, יוצגו שני מיצבים של אמני 'קבוצת TILT ' מצרפת השואבים את השראתם מהצמחייה על ידי יצירת סבך דשא ענק זוהר. זהו חזון של צמחייה עתידנית תוך שמירה על אסתטיקה עכשווית ומעודנת, המשתלבת היטב במרחב העירוני.

 

בגן הארכיאולוגי מרכז דוידסון יוצג  המיצג 'Motion Field' של קבוצת Filament [אנגליה] - מיצג תאורה המזמין את הקהל לטייל בשדה ענק הבנוי משורות של צינורות אור גבוהים. תנועת הקהל מביאה לשינוי הצבע והמרקם של הצינורות ויוצרת לרגע הד של תנועה, הצצה למסע רחוק, כדוגמת צילום בחשיפה ארוכה. העבודה הוצגה לראשונה במסגרת "Lumiere" בדורהאם, אנגליה.

 

העבודה 'שמלה ל- 5 אנשים' של האמן הקוריאני  Taegon Kim, שתוצג אף היא בגן הארכיאולוגי מרכז דוידסון - בעזרת סיב אופטי, מקרן וידאו ו- DVD יוצר האמן עבודות פיוטיות הבוחנות את מהות הקשר האנושי. היצירות בנויות כך שהן יכולות לארח בתוכן מספר אנשים. הן עוטפות אותם ומזמינות אותם להיות חלק מקשר משותף. האור המוקרן הופך את השמלות מצורות רפאים מסתוריות לממשיות.

 

רמי ברון [צרפת] יציג את עבודתו This Horse is only Gallop כבמעשה קסם, ללא צורה, חומר וצבעים  עולה מתוך אוסף של 18  נקודות מאירות, הנעות על מסלול קבוע, דמותו של סוס מירוץ בשיא דהירתו. מיצב הסוס הדוהר לוקח את הטכנולוגיה צעד נוסף קדימה מתוך ניסיון להבין את מהות התנועה וכמחווה לעבודותיהם של ז'ול מארי ואדוארד מייברידג', אמנים אשר היו בין הראשונים לשלב אמנות, מדע, קולנוע וביומכניקה.

 

'אאורה', של גסטון צהר ומירב איתן מגלריית או ג'י

אאורה היא שדה מואר וצבעוני העוטף כל גוף אורגני חי ונחשבת לביטוי שלם של האנרגיות הרבות באותו גוף. מיצב אאורה הוא חלל אור צבעוני קורן המורכב מאלפי רצועות זוהרות (סטיקלייטים), העוטפים את המבקרים בהילת אור צבעוני שישתנה בכל יום במהלך הפסטיבל, כמחווה לעיר ירושלים ולאנשים השונים המרכיבים אותה.

 

אפקטים, עשן ופירוטכניקה של לייזר

 

קבוצת 'פירומניה' תופיע  במופע 'ההיסטוריה של האור' בגן הבונים- מופע אור קולי המשלב אקרובטיקה ומחול עם הקרנות וידאו ואפקטים של תאורה ופירוטכניקה. קבוצת פירומניה תיקח את הקהל למסע מרתק בזמן מראשית ימיה של החברה האנושית ועד היום. אקרובטים, רקדנים, אומני אש וקרקס ישתמשו בחומת העיר העתיקה כשער כניסה אל תקופות שונות בהיסטוריה - מגילוי האש דרך המהפכה התעשייתית ועד ימינו. בעזרת עבודת הקרנה של אומן הוידאו עמית פישר תשנה החומה את חזותה. אפקטים של תאורה, עשן, פירוטכניקה ולייזר ישלימו את החוויה הויזואלית. 

 

אירוע פתיחת הפסטיבל יצוין  בקונצרט יוצא דופן המשלב מוסיקה ותאורה בהשתתפות אמן האור הבינלאומי גרט הוף והתזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור בניצוחו של גל אלטרוביץ'. מדובר במופע אור וירטואוזי, מהגדולים שהיו אי פעם בישראל, המופע  שיציין אף את סיום פסטיבל ישראל, יעניק למבקרים חוויה מרתקת, מרשימה ומלאת קסם כאשר חומות העיר העתיקה ישמשו רקע לאירוע טוטלי חד-פעמי שמרטיט את כל החושים.

גרט הוף הוא מחלוצי האמנים שהפכו את האור לאלמנט מרכזי ביצירת אירוע מונומנטלי והחלו בסוף שנות ה- 90 ליצור מגה- אירועים; חגיגה חושית של מולטימדיה תוך שילוב בין מערכות תאורה מתקדמות, פירוטכניקה, הקרנה, אפקטים תיאטרליים ומוסיקה. בכל מקום בו מופיע גרט הוף הוא מעורר ציפייה והתרגשות. כל אחת מיצירותיו משלבת מוסיקה ואור והינה יצירה ייחודית ומרתקת. בין יצירותיו המרכזיות: אירוע המילניום באקרופוליס באתונה, אירוע המילניום בבייג'ינג ושיתוף פעולה עם גדולי המוסיקאים כגון מייק אולדפילד, רוג'ר ווטרס, מיקיס תאודורקיס, לו ריד, הסקורפיונס וניק קייב.

 

כרטיסים למופעים ניתן לרכוש בבימות באתר: www.bimot.co.il או בטלפון 02-6237000

 

פסל מאלפי נורות

כמו כן, חברת Blachere הצרפתית תעניק במסגרת הפסטיבל לעיר ירושלים פסל "עץ" ייחודי העשוי מאלפי נורות LED הפועלות על אנרגיה סולארית. העץ, המסמל עידן חדש, יוצג לראשונה במסגרת הפסטיבל ויישאר כמתנה לעיר ירושלים.

 

יריד מעצבי גופי תאורה מפוסלים, בו ייטלו חלק כ- 20 מעצבים שונים אשר מייצרים גופי תאורה ייחודים בעבודת יד, יתקיים במהלך הפסטיבל בקארדו. עבודות מקוריות של אמנים וגלריות מכל הארץ, יוצגו ויימכרו לציבור הרחב.

 

שאטל אוטובוסים [ללא תשלום] יעביר את המבקרים סביב אתרי הפסטיבל וחומות העיר העתיקה.

  

אתר האינטרנט של פסטיבל האור בעתיקה: www.lightinjerusalem.org.il

 

|
|
|
|
|