צלם: רונית סבירסקי
תערוכה חדשה במוזיאון העיצוב חולון - מדע בדיוני תוצרת יפן
צלם: רונית סבירסקי
כרזה מטיפות מים
צלם: רונית סבירסקי
רובוט מנקה אבק
צלם: רונית סבירסקי
מסכות מותאמות למבנה הפנים
צלם: רונית סבירסקי
גינה בסלון
צלם: רונית סבירסקי
מכונית מחייכת

מיפן בהמצאה

מאת: רונית סבירסקי

 

מוזיאון העיצוב החדש של חולון כבר זכה להכרה כבאאז האמנותי הכי חם בארץ ומעורר עניין בכל העולם. התערוכה החדשה "טוקיו פייבר SENSEWARE" שנפתחה השבוע מביאה איתה לא רק בשורות טכנולוגיות ועיצוביות מתקדמות אלא משדרת את המינימליזם היפאני.

 

טכנולוגיה עתידית וניקיון 

חלל התערוכה מתפרש על פני אולם לא גדול עם מספר מייצגים מצומצם. כל מוצג זוכה לתשומת לב וניתן להתמקד בו ולנסות לתהות על תחכומו. כשעומדים בכניסה לאולם מתקבל רושם ראשוני של לובן צחור אבל מבט מעמיק יותר מגלה את גווני הלבן השונים. הרצפה עם מעט כתום, הקירות עם כחול או ירוק וכך נוצר אפקט המבליט את המוצגים שגם הם לבנים. מי שביקר ביפן מכיר את האובססיה של היפאנים לניקיון. התבוננות במיצגים מזהה את החשיבה העיצובית שתואמת לאורח החיים היפאני. ההמצאות הטכנולוגיות, האהבה לגינון, הפתרונות שמותאמים לבתים הקטנים והשיגעון לניקיון.

 

טיפות מים בצורת יהלומים

במקום כרזה שגרתית עם לוגו התערוכה מקדם את פני הבאים מייצג של טיפות מים. הרעיון מהפנט ונדרשות מספר דקות כדי לקלוט את מה שהעין רואה. לוגו התערוכה נראה כמו יהלומים קטנים שמתגלגלים במורד על פני בד שחור. הם נעלמים וחוזרים לצוץ יש מאין. מבט מקרוב מגלה שהבד מחורר בצורת אותיות הלוגו ובוכנת מים מעלה את הטיפות בלחץ דרך החורים. הבד אינו סופג את המים והטיפות גולשות עליו באין מפריע, צוברות תאוצה מתחברות עם טיפות מים נוספות והופכות למרוץ שנראה כמו "זרעונים אחר הביצית". הכרזה הלא שגרתית הזו היא תרועת הפתיחה לקונצ'רטו בניצוח המנהל האמנותי של רשת MUJI  היפאנית, קניה הארה.

 

סיבים מלאכותיים ידידותיים לסביבה 

הארה אסף מעצבים מוכשרים וידועים שיצרו חידושים מסיבים מלאכותיים ידידותיים לסביבה ואינם פוגעים בטבע. רוב החומרים אינם מגולמים עדיין לכדי מוצר סופי אלא מהווים מעין טריגר רעיוני ליצרנים שיוציאו את החומר אל הפועל. כך מתאפשרת הצצה לפנים החדשות של המאה ה-21: סביבה שבה הסיבים מספקים תשתית המאפשרת חיים בהרמוניה עם הטבע.

|
|
|
|
|