צלם: רונית סבירסקי
פעילות משפחתית בטבע
צלם: רונית סבירסקי
יער הנשיא ודרך הפסלים
מרחצאות שוני צלם: מיכאל חורי
חורבת עתרי צלם: אבי חיון
פארק עדולם צלמת: מירה חן

מטיילים עם הילדים

מאת: רונית סבירסקי

 

לסתיו יש צבעים, ריחות ומראות שחבל לוותר עליהם, עננים קלים מרחפים בשמים, קרירות מבורכת מפיגה את חומו של הקיץ והאדמה ממתינה לגשם שירווה אותה. בחרנו ארבעה מסלולי טיול שמתאימים לנסיעה ברכב משולבת בהליכה ואפשרות למצוא קורת גג יבשה במקרה שהיורה יתפוס אתכם בדרך. מסלולים שמשלבים מוזיאונים, מרכזי מבקרים או פעילות משפחתית בטבע.

 

עתיקות ומרחצאות


בין זכרון יעקב ובנימינה שוכן האתר הרומי שוני. מבנים מרשימים שרדו מאותן שנים, תיאטרון פתוח עם מושבי אבן, מרחצאות ובריכה. בתלמוד הירושלמי מוזכר שם המקום כשומי ומוכר גם בשמו הערבי מיומאס. הרומאים בחרו לבנות במקום מרחצאות בגלל קרבתו למעיינות ששימשו גם כמקור מים לקיסריה העתיקה. הברון רושטילד רכש את אדמות שוני והאתר נשמר במשך השנים על ידי "הגדעונים" וב-1939 שימש את אנשי אצ"ל כבסיס פעילות והכשרת מפקדים. שנים רבות היה האתר נטוש עד ששוקם על ידי קק"ל ונערכו בו  חפירות ארכיאולוגיות שבעקבותיהם התגלו התיאטרון, בריכות מים שרוצפו בפסיפס ובית בד. במקום הוקם מוזיאון אצ"ל שמתעד את תקופת הפעילות של הארגון במסמכים, בצילומים ובמופע אורקולי. מסביב לאתר הוכשר פארק לזכרו של זאב ז'בוטינסקי ובו 160 דונם של מדשאות רחבות ידיים, שולחנות פיקניק ורחבות חנייה. במבנה החאן הגדול נמצא חדר תצוגה, לזכרו של זאב ז'בוטינסקי, תערוכה של צילומים וסרט וידאו המתעדים את עברה של שוני. מן הפארק יוצא שביל טיול רגלי לעין צור ולחירבת אום אל-עלק שברמת הנדיב. הכניסה לפארק חופשית במשך כל שעות היום.

 

 

חורשות ובארות

         
ביער חולדה, שבשפלת יהודה, הוחלט בתחילת המאה ה-20 להנציח את שמו של חוזה המדינה, זאב הרצל. נטעו לזכרו עצי זית ואורנים והקימו במרכזו את בית הרצל. שנים רבות עמד המבנה נטוש עד ששוקם והפך למוזיאון. מסלול טיול שסובב את היער מתחיל מרחבת החנייה של חורשת תל-חי שניטעה ב-1920 לזכר חללי תל-חי. נסיעה ברכב מובילה ל"שדרת האוהבים" ול"באר העמוקה" שנחפרה לעומק 189 מטרים בין 1910-12. מסלול הליכה מוביל אל המחצבה ששימשה גם כמטווח לאנשי ההגנה ושוב ברכב אל באר שחם וחורשת רחל המשוררת. הנקודה הבאה עוברת דרך אנדרטה לזכרו של אפרים צ'יזיק ממגני המקום ולאחריה הבריכה שממנה הובלו מים לירושלים הנצורה בלב חורשת הזיתים. מחנים את המכונית ועוברים בשדרת הדקלים דרך שביל המיצגים שמתאר את תולדות האתר. בקצה השביל עומד בית הרצל ובתוכו תערוכת צילומים ומופע אורקולי. פתוח בימים ראשון-חמישי 8.00-16.00 ובסופשבוע 8.30-16.00. ללא תשלום.
איך מגיעים: מכביש 1 במחלף לטרון לכיוון אשקלון (כביש מס' 3), פונים ימינה בצומת חולדה (כביש 411). לאחר כ- 2 ק"מ ימינה בהתאם לשילוט.

 

חורבות ומערות

פארק מערות עדולם הסמוך לפארק בריטניה משתרע על שטח גדול בין הישובים גבעת ישעיהו, צפרירים ונחושה. גבעות מכוסות בחורש ים תיכוני וביניהן עמקים צרים שמשמשים לגידול כרמי יין. אתרים ארכיאולוגים, שרידי ישובים עתיקים בורות מים ומערות. אחד האתרים המרשימים הוא חורבת עתרי שבה משוחזר הישוב הקדום באמצעות הממצאים שהתגלו בו. השרידים מלמדים על גלי התיישבות מהמאה הרביעית לפני הספירה. נחשפו מבנה ציבורי גדול, מקווי טהרה, מערכת מסתור תת קרקעית, גתות יין ובתי בד. על מנהגי טוויה ואריגת בדים ניתן ללמוד ממצא של משקולות נול עשויות חרס ואבן ומשקולות פלך עשויות אבן זכוכית ועופרת. חרס שנחשף בחפירות ונשא את השם "עתרי" העניק לגבעה את שמה .מרכז ארכיאולוגי שנמצא בחצר משרדי קק"ל בצומת שריגים, מציג ממצאים ארכיאולוגיים ומשטח גדול של חול שיוצר הדמיית חפירה תוך חיפוש אחרי מטבעות וחרסים שהוטמנו בתוכו. פעילויות ארכיאולוגיות בדרך חווייתית של כתבי חידה, התנסות  בעבודות חקלאיות טחינה באבני ריחיים, שחזור מלחמת בליסטראות והתוודעות למנהגי קבורה, גלוסקמאות, וארונות קבורה.ליד כל מוצג ישנם שלטים עם הסברים שממחישים את החיים באזור בתקופת בית שני. המקום פתוח לבודדים ולקבוצות בתאום מראש. הביקור ללא תשלום, הפעילות בתשלום. הביקור בעתרי הוא נפרד וללא תשלום. איך מגיעים: כ-5 קילומטרים דרומית מזרחית לצומת האלה פונים בכביש 38 לחורבת עתרי, בצומת גבעת ישעיהו שריגים. 

 

בחזרה אל העבר

יער בן שמן ממוקם במרכז העניינים ויחד עם זאת מספיק מרוחק כדי להפגין טבע והרבה מאד מרחבים ירוקים. אפשר להתמקם בפינה שקטה מתחת לעצים ולטייל עד למצפה מודיעים או לשעשע את הילדים במגוון מתקנים ומשחקים. פארק נאות קדומים השוכן על כביש מודיעין בין תל אביב לירושלים, ירחיב את ההשכלה המקראית בנושאים חקלאים באמצע השבוע. בכפר החשמונאים שוחזרו חיי כפר עברי קדום מתקופת בית שני. ילדים והורים יכולים להתנסות בחוויה מעשית, כתב עברי עתיק, הפקת שמן זית בדרכים מסורתיות, הכנת מטבעות עתיקים והפעלת אבן ריחיים. הכפר החשמונאי ממוקם בסמוך לישוב שילת. למטיילים שרוצים לערוך פיקניק ביער בן שמן החניון ללא תשלום. איך מגיעים: ממחלף בן שמן לכביש 443 עד ליער.

 

פסלים ביער

באמצע הדרך בין תל-אביב לירושלים בין צומת נחשון לצומת שמשון משתרע יער הנשיא. ברושים ואורנים עם צמחייה ירוקה משולבת בנקודות צבע, בלבו אתר ארכיאולוגי תל-צרעה ולאורך הדרך פזורים פסלים סביבתיים. ניתן לעבור בדרכי העפר בנסיעה ברכב ולעצור לגיחות רגליות. לאורך השבילים ישנן תצפיות נוף אל מישור החוף, השפלה והרי יהודה.  הפסלים שמלווים את המסלול עוצבו על ידי אמנים ישראלים כחלק מן הנוף ולמיקומם ישנה משמעות מבחינת היצירה. ביער נמצאים מתקני פיקניק ומתקני שעשועים לילדים. ניתן לשלב במסלול את דרך הנוף רכס צרעה. איך מגיעים: מכביש 38 בצומת שמשון פונים לכביש 44 ודרומה לפני השלטים לדרך הפסלים.

 

|
|
|
|
|