צלם: רונית סבירסקי
החג של החגים בחיפה - שוק, אוכל ואמנות
צלם: רונית סבירסקי
הממולאים של נדימה
צלם: רונית סבירסקי
הסנדוויץ' של ברכה
צלם: רונית סבירסקי
ציורי קיר מתמזגים על קירות השכונה
צלם: רונית סבירסקי
יריד העתיקות בבית הגפן
צלם: רונית סבירסקי
תערוכה שחושפת את מחסני מוזיאון חיפה לאמנות

לאכול, לטייל, לחגוג

מאת: רונית סבירסקי

 

אם אפשר היה להושיב את המנהיגים הפלשתינים לשולחן אחד עם ביבי נתניהו ולהגיש להם תבשילי "מאמות" חמים ומנחמים קרוב לוודאי שהשלום היה פורץ מזמן. אין כמו אוכל כדי לחבר בין אנשים. נסו למצוא אדם שיישאר חמור סבר ונרגן כשלפניו מונחת צלחת עם תבשיל מהביל וריחני. צרפו למרקחת הזו יצירות אמנות של יהודים וערבים והרי לכם הרעיון שעומד מאחורי "החג של החגים" בחיפה שיתקיים החל מ-9 בדצמבר ועד 1 בינואר במהלך כל סופי השבוע.

 

חובק דתות

מדי שנה כבר 17 שנים הם מחברים בין כולם וחוגגים את חנוכה, חג המולד, עיד אל אד'חא וראש השנה ההיג'רי בפסטיבל של אוכל ואמנות "החג של החגים". השנה קיבל האוכל מימד חדש בעזרתו של גיל חובב שהפיק חוברת הדרכה להתמצאות וטיול קולינרי בשוק של ואדי ניסנאס. אין ויכוחים פוליטיים כשמדובר בצלחת פול חמימה גדושת פטרוזיליה קצוצה, בממולאים על פתיליות, בפלאפל ירוק לוהט או בכנאפה עם גבינה נמסה. כולם מתנקזים לשוק של ואדי ניסנאס, יהודים, מוסלמים, נוצרים, תיירים מקומיים וישראלים נודדים. בסופי השבוע של הפסטיבל הם גודשים את שלושת הסמטאות הצרות ומלאות האופי של השוק.  

                

                                      מנות מירקות העונה   צילומים: רונית סבירסקי

שוק בלאדי

רחוב הוואדי נמתח לכול אורכו של השוק כשמשני עבריו, חנויות, מסעדות, בתי קפה ודוכני ירקות באלדי. כל עונה והירק שלה ומי שיודע לחפש ימצא עולש טרי, תרד בר, מלוחייה, חצילים ננסיים, עשבי תיבול רעננים ואפילו ירקות שרוקנו את תוכנם מוכנים למילוי. הניחוחות שנישאים בוואדי מגיעים ממאפיות, חנויות התבלינים, קולי הקפה, מטגני הפלאפל וכובשי הזיתים.

 

יצירות מתמזגות

כשהאוכל מחמם את האווירה פורצת היצירה. לדו קיום הקולינרי מתווספים היוצרים מכל המגזרים שחוברים מדי שנה ומעטרים את הרחובות ביצירות אמנות. בכל פינה שתעצרו לאכול או לקנות תוכלו לראות מיצב, פסל, תבליט, עבודת קרמיקה או ציורים על קירות הבתים שמתמזגים עם האדריכלות, הצבעים והעיצוב. כבר במדרגות היורדות אל רחוב הוואדי תוכלו לראות את יצירות האמנות מכל עבר. לכתבת האוכל המלאה.

 

                   

                                         יצירות על הקירות וסירה מאבני המקום

תערוכת חוצות

האמנות שנולדה בפסטיבל החג של החגים היא תערוכת חוצות. השנה נוסף לה מימד פנימי שתחילה בבית הגפן  וממשיך אל תוך שכונת ואדי ניסנאס, בה מוצבות עשרות  עבודות פיסול, ציור ומיצבים של אמנים יהודים וערבים בני דורות שונים. כותרת התערוכה השנה אותה  אוצרים עינבר דרור לקס והאמן עבד עבדי-היא " حي/שכנות/"neighbors. 

 

דיאלוג שכונתי

עבודות האמנות יתמזגו בחיי היום יום בוואדי ניסנאס, ויתמזגו  בסמטאות, בחצרות ועל קירות בתי האבן בשכונה בה כל בית הוא סיפור . האמנים יתייחסו למקום עצמו ויציגו היבטים של המושג 'שכנות' ושל מערכות יחסים המתקיימות בתוך 'שכונה'.   בחלל בית הגפן יוצג פרויקט אמנות ייחודי של  דיאלוג בין אמנים יהודים וערבים דרך  סיפורי הווי של שכונה ושל  העיר חיפה בכלל.בין האמנים המשתתפים בתערוכות  : נסרין אבו בכר, מאיה אטון, שלומית באומן, ראפת חטאב, אחמד כנעאן, ליאב מזרחי, מוטי מזרחי, בותינה מלחם, זוהדי קאדרי, דוד ריב.

                                    

                                        ניהאד דביט יוצר עץ זית מעלי מתכת

מיזם צילום

הצלם מיכה קירשנר מציג תערוכת צילום במוזיאון העיר ובתחנות אוטובוסים. פתיחת מיזם צילום שנתי  חדש בחיפה, שבו תתקיים מדי שנה תערוכה שתוקדש לצלם ישראלי במוזיאון העיר ובחוצות העיר על גבי תחנות אוטובוסים.

אמנות מיצג בינלאומית תיערך במסגרת פסטיבל זז  של במת מיצג- אמני מיצג  מכל רחבי העולם  יציגו במרחב הציבורי, בוואדי ניסנאס פעולות בעלות  זיקה למקום.   

כניסה חינם בשישי-שבת למוזיאוני חיפהמוזיאון חיפה לאמנות, מוזיאון העיר חיפה, מוזיאון טיקוטין והמוזיאון הימי.

 

קונצרטים ליטורגיים בכנסיות

18 קונצרטים בביצוע הרכבים ישראלים ובינלאומיים . לראשונה יתקיימו קונצרטים בכנסיית  "יוחנן המטביל"-הכנסייה היוונית החדשה והמפוארת. קונצרטים נוספים  יתקיימו  בכנסיית סנט ג'ון,  בכנסיית סנט לוקאס באולם רפפורט, בתיאטרון הסטודיו ובמוזיאון טיקוטין. בין המבצעים: מקהלת המיולה, אנסמבל הבארוקדה, מקהלת מורן, זמרי המדריגל, מקהלת הקיבוץ הארצי רביעיית "אבאן" מצרפת, מקהלת האורטוריה מירושלים, הקאמרטה הישראלית, אנסמבל סולני תל-אביב, מקהלת מגידו, אנסמבל הבארוק האוסטרי.

 

כנסים

כנס סופרים בינלאומי  "מילים ללא גבולות" – סופרים למען שלום  בהשתתפותם של 45 סופרים ומשוררים, רובם אורחים מחו"ל, חלקם חברי אגודת הסופרים הבינלאומית פן קלאב, ביניהם סופרים ממדינות ערב וסופרים מישראל. הכנס יכלול מושבים בנושאי חופש הדיבור,  זכויות אדם, יצירה באזורי קונפליקט, זכויות נשים, הקראות ספרות ושירה. במסגרת כנס הסופרים הבינלאומי  תיפתחנה  שתי תערוכות בסינמטק חיפה : "סינמה ג'נין" - תערוכת צילומים של ג'נין ובניין הקולנוע המחודש של הצלם הגרמני פאביאן זפטקה. "הספר העני"  - תערוכת ספרים בכתב  היד המקורי ובעריכתם של הסופרים והאמנים .

כנס חיפה לרב-תרבותיות- יערך ב- 20 בדצמבר, בהשתתפות השר יצחק , בוז'י הרצוג, עיתונאים ואנשי תרבות.  

 

ירידים

יריד העתיקות הארצי  יתקיים בימי  שישי שבת במהלך דצמבר. ביריד מציגים מדי שנה אספני עתיקות ושוחרי אמנות, עשרות גלריות, בתי ממכר לעתיקות מכל רחבי הארץ ואספנים פרטיים,  שמציגים ומוכרים את מרכולתם באולמות בית הגפן. במסגרת היריד יתקיימו הערכות חפצים על ידי מעריכים מומחים חינם לציבור הרחב.  מכירה פומבית של פריטי אספנות, תכשיטים, שטיחים  ויודאיקה תתקיים ב- 25 בדצמבר. יריד אמנויות - במדרחוב ואדי ניסנאס - בשבתות  דוכני אמנים, עבודות יד, סדנאות יצירה והפעלה לילדים, דוכני אוכל ביתי של תושבי השכונה ועוד. שוק חג המולד- שוקולדים,ממתקים ויינות בשישי-שבת בכנסייה הקתולית רחוב עין דור 23.

                    

                                            יריד העתיקות בבית הגפן

 

אירועי חוצות  בואדי ניסנאס ובמושבה הגרמנית 

במות מוזיקה שיכללו מופעי זמרים ולהקות על במות בוואדי, מירה עוואד,  עליזה אביב וחיים רומנו, דורון מזר, תזמורת ביג בנד, קפוארה, מופע ריקודים סלוניים, מוזיקה צוענית, שירי עם. תהלוכות – תהלוכת חג המולד, תהלוכות  צופים  ותזמורות צעידה בשבתות בוואדי ניסנאס. מסלולי ספרות ושירה - עשרות קטעי פרוזה ושירה במסלולי חוצות  בוואדי המוקדשים ליוצרים ביניהם: הסופר סמי מיכאל, אמיל חביבי, דליה רביקוביץ', חנא אבו חנא.   שדרת עצי חג מולד מוארת - פתיחת שדרה של עשרות  עצי חג המולד מקושטים על ידי אמנים ומוארים  בתאורה מרהיבה - לאורך שדרת בן גוריון  במושבה הגרמנית. סיורים מודרכים-   תפד'לו- סיור אוכל עם גיל חובב בשוק ואדי ניסנאס ,  סיורי אמנות ותרבות, סיורים היסטוריים בעיר , סיורי דתות ועדות בחיפה.   

 

אירועים ותערוכות לילדים

תערוכת הילדים הארצית  "שכונה שכנים" במרכז תרבות והספרייה ע"ש קלור בבית הגפן.
פרויקט קיר הקרמיקה- "שכן ושכנות בעיניו של היוצר הצעיר"  עבודות של  ילדים יהודים ערבים ובהאיים  שיצרו עבודות קרמיקה משותפות על קיר בשכונת וואדי ניסנאס.  תערוכת סביבונים-  ייחודית וצבעונית  בשישי שבת בבית הגפן , סביבונים מסורתיים ועבודת יד  של  האמן ערן גרבלר – " הסביביונייר מקיסריה"  הפעלות עם סביבונים. מתחם הילדים בוואדי- קסמי המדע- ניידת המדעטק, הצגות ילדים של תיאטרון המפרש , תיאטרון בובות ענק, קרקס הגליל, המופע הגדול של משפחת אקילוב, מופעי קוסמים. מרכז האמנויות במוזיאון חיפה- פעילות יצירה וסדנאות צילום לילדים בתערוכה חלון אל המציאות. הבית של סנטה קלאוס-  בוואדי ניסנאס פתוח לביקורי ילדים בשבתות. הפנינג  'כריסמס דיי' – ב-29 בדצמבר - מופעים ופעילויות לכל המשפחה  במושבה הגרמנית .

 

מידע לציבור על אירועי הפסטיבל באתר האינטרנט:

www.haifahag.co.il

ובמוקד העירוני בטלפון  106

 

|
|
|
|
|