צלם: יוסף בן דוד
תערוכת צילומי ציפורים בירושלים
צלם: גל שון
מקום ראשון - ריקוד החוברה

תערוכת צילומי ציפורים

החברה להגנת הטבע הכריזה השנה על תחרות צילומי ציפורים על שם עמית גפן. לאחר בחירת הצילומים הזוכים נפתחה תערוכה בגלריה לטבע על שם גייל רובין בתחנה לחקר ציפורי ירושלים. התערוכה תוצג בחודשים ינואר פברואר 2011 והיא פתוחה לציבור ללא תשלום.

 

אהבת הציפורים

עמית גפן שהתחרות מוקדשת לזכרו היה צפר מוכשר וצלם ציפורים שעבד במרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע. הוא נפטר בגיל 21 לאחר מאבק במחלה קשה באפריל 2007.  מטרת תחרות הצילומים היא לסייע בהנצחה זכרו ופועלו לקידום אהבת הציפורים, הארץ והאדם. מיקום התערוכה נבחר בהתאם. הגלריה לטבע על שם גייל רובין נוסדה במטרה להציג עבודות של אמנים מכל גווני העשייה האמנותית שמתמקדים בטבע ובסביבה.

 

תיעוד הטבע במיטבו

הקריטריונים לבחירת הצילומים הייתה התמקדות ביופיין, אורח חייהן, איכות טכנית גבוהה והקפדה על כללי צילום שמבטיחים שמירה והגנה על הציפורים. כל הצילומים צולמו בשנת 2010 ובתחרות לא נכללו ציפורים בשבי או בכלובים.

 

במקום הראשון חוברה 

במקום הראשון בקטגורית המקצוענים זכה גל שון. הוא הצליח לתעד את הציפור "חוברה" תוך כדי ריקוד החיזור של הזכר והיא צולמה סמוך לשבטה. החוברה, היא ציפור הנמצאת בסכנת הכחדה עולמית ונחשבת מהגדולות בציפורי הנגב. ריקוד החוברה הוא אחד ממופעי הראווה המרשימים בטבע הישראלי, המגיע לשיאו בחודש פברואר, בו הזכרים מכריזים על נחלות ומפתים את הנקבות בעזרת מופע נוצות, ריצה וריקוד מרשימים. אוכלוסייה גדולה של

 

החוברה הייתה נפוצה בעבר בנגב המערבי ובערבה. פיתוח נרחב של שטחי חקלאות, נטיעות ומרעה אינטנסיבי דוחקו את רגליהן של ציפורים מיוחדות אלו, ואוכלוסייתן צומצמה מאד במהלך השנים. כיום, לפי הספירות האחרונות תועדו  כ-120 חוברות בלבד באזור הנגב המערבי. עד לשנות השמונים דגרה החוברה גם במקומות נרחבים בערבה, אולם בעשר השנים האחרונות נצפתה פעמים ספורות בלבד בערבה. במסגרת סקר הערבה האחרון שערך מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע היא נצפתה פעם אחת בלבד, ממצא המצביע על כך שלמעשה החוברה כמעט ונעלמה לחלוטין מהערבה.

                 

                                      ריקוד החוברה          צלם: גל שון

במקום השני שלדג לבן חזה

במקום השני זכה יוסף בן דוד שצילם שלדג לבן חזה במעופו  כשהוא אוחז במקורו צב ביצה צעיר. השלדג צולם בבריכות הדגים של כפר מסריק. השלדג לבן החזה נפוץ ברחבי הארץ. בשונה משאר השלדגים, לבן החזה אינו קשור דווקא למקווי מים, וניזון מחולייתנים ומחסרי חוליות יבשתיים קטנים. הוא מזוהה על ידי חזהו הלבן וגוון כחול-עז של כנפיו וזנבו. קריאתו החזקה נשמעת בגנים ציבוריים, שדות חקלאיים וליד מקווי מים.

                                  

                                     שלדג לבן חזה  צלם: יוסף בן דוד

במקום השלישי עפרוני מצויץ

במקום השלישי זכה אורי פירסט שצילם עפרוני מצויץ רגע לפני הנחיתה סמוך לקיבוץ משאבי שדה. העפרוני המצויץ הוא הנפוץ בעפרוני ישראל, ניכר בשירתו החקיינית ובציציתו הבולטת. העפרוני נפוץ בכל חלקי הארץ. העפרוני המצויץ הוא ציפור שיר שדוגרת על הקרקע, בצילם של שיחים נמוכים, ניזון מפרוקי רגליים ומנבטי צמחים ועוטה נוצות בצבעי הסוואה.

                   

                                    עפרוני מצויץ            צלם: אורי פירסט

 

התערוכה תוצג בגלריה בחודשים ינואר-פברואר. ימי פתיחת הגלריה במרכז המבקרים: ימים ראשון-חמישי, בין השעות 13:00-09:00. כניסה חופשית.

 

|
|
|
|
|