צלם: קארין צור
תערוכה חדשה בחולון - התשוקה לשופינג בראי האמנות
עבודתו של גיא גולדשטיין
הילה לולו לין בולסת פנינים

התשוקה לקניות

תערוכה חדשה "הבהלה לרעב" נפתחה בגלריית החווה חולון במסגרת העונה הישראלית לעיצוב בחולון ותימשך עד 3 במרס. התערוכה היא הראשונה מתוך סדרה של שלוש תערוכות שמתמקדות בנושא רעב. לא מדובר ברעב למזון או רעב קיומי אלא התשוקה לחפצים והצורך האובססיבי לרכוש מוצרים בחברת השפע. התערוכה בוחנת באמצעות העבודות את הגבולות וחוסר הגבולות שכרוכים בתשוקה הזו.

 

תרבות הצריכה

בעולם הקדום התקשרו החפצים לתרבות ומנהגים בניגוד לעולם המודרני שבו החברה דוחפת ומשכנעת בשיטות פרסום גלויות וסמויות לרכוש מוצרים. אין דבר העומד בפני רכישה, מבצעים, הנחות, שיווק אגרסיבי, פרסום ויחסי ציבור. מנועים שפועלים כדי לגרום לצרכנים לרכוש פריטים אפילו מעבר ליכולתם הפיננסית.  

                   

                                       9 ארגזים ושטיח אדום אחד

שיא הסיפוק

שיא ההנאות השונות שלנו מהשגת ידע, שליטה, עושר, כמו גם הנאות מאוכל ומין, מורגש במפגש הראשוני והקצר שבין הרצון לבין מילויו. יתר על כן, חוויית התענוג בונה בנו רצון ליהנות בעוצמה כפולה ומה שהסב לנו סיפוק היום מחר לא יהא בו די ומכאן, האדם מוצא את עצמו במצב של אי נחת תמידית עד שתתממש התאווה לעונג הבא. הרעב המתמיד אינו בא על סיפוקו ולכן התשוקה נחווית כסוג של היעדר.

 

אובייקט נחשק

התערוכה מתייחסת גם למעמדה של עבודת האמנות כ"אובייקט נחשק" בביתו של הצרכן, אם בעבר הייתה בגדר מטרה או פנטזיה, כיום אינה בחזקת קניין פיזי ורוחני השייך לעשירים בלבד והיא הפכה  לנגישה יותר לקהל. האמנים בתערוכה מבטאים באופן ביקורתי בעבודותיהם קשר לחפץ במישורים שונים: כאובייקט פתייני, ראוותני, כחלום, כצורך  בלתי נשלט, כהפרעה.

                            

                                 ראשים  עבודתו של אילון ערמון

בליעת פנינים

הילה לולו לין מציגה וידיאו ארט שבו שפתיים חושניות משוחות בשפתון אדום לוהט, שואבות בתנועות מציצה שרשרת פנינים כאילו הייתה צינור ספגטי. בולמוס הבליעה הוא חסר גבולות או מחיצות והיא מציגה לעיני הכול את יחסיה האינטימיים לחפץ. אקט הבליעה והפליטה נע בין עונג לבין עינוי, בין פיתוי לבין דיכוי, בין הטבעי ובין המלאכותי.

                   

                                       הילה לולו לין - התשוקה לפנינים

פיסול חייתי

האובייקטים של טל פרנק עוסקים במתח בין הטכנולוגי לאנושי. מכל אחד מהם נשללה ההמשכיות ועל ידי שיבושם הם הפכו לדימוי אחר. שאלות על הערך של אובייקט האמנות מעלה גיא גולדשטיין בעבודתו "work in process". גרבילים (חיית מחמד מכרסמת) שגידל גיא בסטודיו שלו, כירסמו חפצים (על מנת לחדד שיניהם), שהפכו לפסלים המוקרנים בתערוכה. אותם פסלים הם למעשה אובייקטים מפלסטיק, שגם בשלמותם בעלי ערך חד פעמי, שמוקף הילה וזוהר שמקורו בהכלאה מטרידה בין פיסול חייתי לבין התערבות אנושית בתהליך ההפקה ומימוש העבודה כאובייקט אמנות ערכי ויקר.

                                                           

אמנים ומעצבים נוספים שמציגים בתערוכה: 

הילה בן ארי, דליה גפן,  אורית ישי, טובה לוטן, אוהד מילשטיין, אילון ערמון, קארין צור, אליס קלינגמן, אלונה רודה, טל שוחט והאמנית הפולניה Kinga Dunikowski, היוצרת בפולין ובברלין, דרכה תיבחן נקודת מבט של תרבות אחרת ביחסים הדו ערכיים בין צופה-צרכן לצופה-בעלים.

גלרייה החווה נמצאת ברחוב הנחושת פינת רחוב המלאכה באזור תעשיה חולון. היא פתוחה בימי שלישי 16:00-13:00, שישי 13:00-10:00, שבת 14:00-10:00. טל. 03-5596590.  כניסה חופשית.

 

 

|
|
|
|
|