צלם: רונית סבירסקי
זה הזמן לצאת לטבע - הפריחה משתוללת
צלם: רונית סבירסקי
כלניות בשלל צבעים במנחת מגידו
צלם: רונית סבירסקי
כלניות ביער בלפור
צלם: רפי בביאן
כלניות בבארי ונחל שקמה

ניצחון הכלניות

 

מאת: רונית סבירסקי

 

עד לפני עשר שנים הן היו אלמוניות. כלניות בכל צבעי הקשת של לבן, סגול, ורוד, תכלת ואדום שהסתתרו בין עצי האיקליפטוסים לצד כביש הסרגל. מי שידע את הסוד היו טייסי המטוסים הקלים שהמריאו ממנחת מגידו וראו את מרבדי הצבע מבצבצים בין הצמרות. אליהם הצטרפו תושבי העמקים שהעבירו את המידע מפה לאוזן.  הם נהגו לצאת לטיולי טבע בשיא החורף כדי לצפות בתופעת הטבע הייחודית שמתרחשת על סף ביתם.

           

                   כלניות בשלל צבעים במנחת מגידו  צילום: רונית סבירסקי

 

כלניות שהסתתרו ביער

לפני כעשר שנים החלה קק"ל, שאחראית על השטח היערני באזור לטפל, לטפח ולסדר את האזור למטיילים. הוכשרו שבילי הליכה מסודרים והכלניות הפכו לשיחת הכפר. כמות המבקרים גדלה משנה לשנה, קק"ל הוסיפה חבלים דקים שתוחמים את השטחים כדי למנוע נזקים. השבילים רופדו בגזם עצים שמורכב משבבי גזעים ואצטרובלים בצורה עיצובית שמוסיפה חן לאתר.

            

                                     כלניות ורודות        צילום: רונית סבירסקי

 

כוסו באספלט

לפני מספר שנים הוגשה תוכנית להרחבת מנחת מגידו ומתחם הכלניות עמד בסכנת הכחדה. קק"ל הצליחה לעצור את תוכנית ההרחבה והכלניות ניצלו. בתחילת נובמבר 2010 החלו לשפץ את כביש 75 הסמוך למנחת. כלים כבדים קרצפו במשך הלילה את האספלט הישן והרסק השחור הועמס על 12 משאיות. לפנות בוקר בתום העבודה הם חיפשו מקום לשפוך את הפסולת ובחסות הדמדומים ועצי האיקליפטוסים הם כיסו בהר שחור שטח גדול שמתחתיו שכבו הגיאופיטים של הכלניות וחיכו לבוא הגשם.

 

                 

                         כלניות צומחות בין שבבי האספלט   צילום: רונית סבירסקי

 

שלי בן ישי,  יערן קק"ל, שהגיע לשטח בבוקר חשש שקבלני המשנה שיאספו את האספלט "יגלחו" את פני השטח יחד עם הגיאופיטים של הכלניות. התקשורת שדיווחה על הפגיעה בטבע הניעה את הגלגלים במהירות וכבר בבוקר שלמחרת התייצבו עובדי מע"צ מלווים בפועלים כדי לפנות את רסק האספלט. הכלניות זכו לטיפול קוסמטי מוקפד. הערימה השחורה הוסרה בשלבים. עד לגובה 15 סנטימטרים עבדו כלים כבדים. השלב הבא היה עם מחפרון קטן שגרף את השטח עד לגובה 5 סנטימטרים והשאר בעבודה ידנית של מגרפות. החלקיקים הקטנים שנותרו נאספו אחד אחד עד שהאדמה חזרה לצבעה הטבעי. בשבועיים האחרונים החלו לצוץ העלים והכלניות הוכיחו שוב שהן בלתי מנוצחות.

 

כלניות בשלל צבעים

החורף השחון עיכב את פריחתן גם בשטחים שלא נפגעו אבל השבוע הן כבר החלו לצוץ על פני האדמה. מטיילים שאוהבים לחוות את הפריחה בשלביה הראשונים יוכלו לראות בימים הקרובים את הכלניות שפרחו בשלל צבעי הקשת. שפע העלים הירוקים, שמכסים את האדמה, מרמזים על המרבד הסמיך שיכסה את האזור בשבועות הקרובים. כשנכנסים למנחת מגידו משביל הגישה המרכזי נחלקת חורשת האיקליפטוסים לצד דרומי וצד צפוני. בכל צד ישנו מסלול הליכה מעגלי ובצד הצפוני ישנן גבעות מלאכותיות שמאפשרות מבט מן הגובה אל משטחי הפריחה.

                 

                        מנחת מגידו בשיא הפריחה     צילוםף רונית סבירסקי

 

השטח, שכולל 800 דונמים, ניטע בשנות ה-50 על ידי חברי המשקים הסמוכים ביניהם: בית יהושע, כפר ברוך ובלפוריה. האיקליפטוסים שימשו כחומר גלם לבניית תומכות עץ במטעים וסייעו גם בהורדת מפלס מי התהום באזור והפחתת רמת המליחות של האדמה. הכלניות החלו לפרוח והתרבו במהלך השנים. דווקא הכלנית האדומה שהיא הנפוצה והשכיחה ביותר בארץ נדירה במנחת מגידו. ההשערה היא שתנאי האקלים והקרקע הם אלה שמניבים את הגוונים המיוחדים של הכלניות שאופייניות לאזור. איך מגיעים: מכביש הסרגל מספר 65 פונים על פני השילוט למנחת מגידו.

 

כלניות ליד "שביל הטרשים"

מספר אזורים סמוכים שמציעים ריכוזי כלניות הם דרך נוף יער בית קשת, יער בלפור ודרך נוף קריית אתא. דרך נוף יער בית קשת מקיפה את נצרת מדרום וממזרח.  קק"ל הכשירה את הדרך שאורכה כ-18 קילומטרים, שילטה, הקימה מצפורים ובנתה חניונים לבילוי בחיק הטבע. הדרך יוצאת ממחנה שמשון  אל חניון מלכת הולנד ועוברת בצל עצי אורן. משם למצפור וחניון קטן בשם "תרען" בדרך העולה לרכס הרי נצרת עם תצפיות נוף לחרמון, הר כנען, מירון והכרמל. ממשיכים לחניון ומצפור בית היערן שניצב בלב חניון פיקניק וממנו יוצא שביל הליכה קצר שמוביל למצפור. תצפית פנורמית על יער אלוני בית קשת ולעבר גבעת המורה, התבור, הגלבוע, רמת כוכב ורמת יבנאל. משם אל מצפור אלוני בית קשת, תל גובל וחניון אלון, ממנו יוצא "שביל הטרשים" הטבעתי שבסמוך אליו ניתן לראות אזורי פריחה. ממשיכים לנחל אזנות המתחבר לערוץ נחל השבעה מצפון לקיבוץ בית קשת ולמצפור התבור והאורנים המנדטוריים למרגלות הר דבורה. היעדים הבאים הם נחל ברק, חניון הר דבורה וחניון ומצפור יער צ'רצ'יל שמתנשא לגובה 350 מטרים מעל פני הים. ממנו נשקפת תצפית לעבר בקעת כסולות ,עמק יזרעאל גבעת המורה, הגלבוע, הר אמיר וצפון הרי השומרון ובצמוד אליו מצוי חניון קטן. איך מגיעים: מכביש עפולה-צומת גולני (כביש 65) וכביש צומת המוביל-צומת גולני (כביש 77).

 

מרבדים ביער בלפור

בצמוד לעיירה מגדל העמק נמצא מוקד פריחה נוסף בלב יער בלפור. הכלניות והרקפות מתגמלות את אלה שמתאמצים לחפש אותן. השטחים נחבאים במורדות התחתונים של היער ומסלול ההליכה מתפרש על פני מספר קילומטרים. בישורת התחתונה מול נוף העמק מתעצמת פריחת הכלניות. כשעומדים על השביל מול שדה הכלניות נפרשת תצפית נוף אל עמק יזרעאל, השדות המעובדים, מאגרי המים שמנצנצים בשמש, בתיה של עפולה, גבעת המורה, עמק רמת מנשה וקיבוץ גניגר. כשממשיכים עם השביל לכיוון השיפולים הדרומיים של היער מתגלים מרבדי רקפות למרגלות עצי האורן. איך מגיעים: מכביש 75 פונים לכביש 7555 לכיוון מגדל העמק (חולפים על פני אחד ממטעי השקדים הגדול בצפון שנמצא בשיא פריחתו), ברמזור עם אשכול הענבים פונים שמאלה עד כיכר פרץ סנטר, ממשיכים עד כיכר המזרקה ופונים שמאלה לרחוב הנשיאים, משם לרחוב ששת הימים ולפי השילוט אל יער בלפור.

           

                            כלניות פורחות מול נופי העמק        צילום: רונית סבירסקי

 

משטח כלניות בדרך נוף קריית אתא

מסלול טיול בדרך נוף קריית אתא משלב פריחות, ארכיאולוגיה וחניוני פיקניק בצל העצים. המסלול מתחיל בשכונת גבעת טל שבקריית אתא. נוסעים דרך חורש אלון תבור, אלה ישראלית ולבנה רפואית. בדרך תצפיות נוף לכיוון מפרץ חיפה, הכרמל, עמק זבולון ונחל ציפורי. כלניות ורקפות פורחות בכל פינה. בין עצי היער פזורים חניוני נופש פעיל ובהם שולחנות פיקניק מאבן, עץ או מוזאיקה ומתקני משחקים. ממשיכים אל חרבת אושה שנמצאת בתוך שטח מגודר המשמש גם למרעה בקר. נכנסים לגן לאומי, עוברים דרך מעבר הולכי רגל מיוחד שאינו מאפשר יציאה לבקר ונתקלים במשטח אדום של כלניות. ניתן לסיים את המסלול בפיקניק באתר הסמוך לחרבת אושה וישנה אפשרות להשלים את הנסיעה על דרך הנוף עד הישוב אלון הגליל.  איך מגיעים: מצומת סומך (כביש 780). ברמזור הראשון פונים מזרחה (שמאלה), ממשיכים בדרך מנחם בגין, כ- 3.5 קילומטרים, עד קצה הכביש. בכיכר האחרונה פונים מזרחה אל דרך הנוף.

 

           

                                    דרום אדום בחבל הבשור  צילום: רפי בביאן

 

כלניות בחבל הבשור

אם אתם מתלבטים מה מתאים לכם יותר שטיח אדום או ירוק תוכלו לדלג בין השניים בפסטיבל "דרום אדום" שמתקיים בפברואר ומרס באזור חבל הבשור. הירוק ירוק יותר מתמיד ומרבדי החיטה יוצרים מדשאה אחת גדולה שניראת כמו פאטה מורגנה על רקע המדבר. תוסיפו לכך את אודם הכלניות שמביאות את בשורת החורף לחבל הבשור ותקבלו קוקטייל ריחני וצבעוני. זו השנה השישית שתושבי הנגב המערבי שמחים ומשמחים את המטיילים בשלל פעילויות טבע, קולינאריה ותרבות סביב פריחת הכלניות הנדירה בחבל ארץ זה. בסופי שבוע תוכלו לבלות במגוון אירועים שמתאימים לכל המשפחה והשנה בסימן "אגדות וסיפורים בין הפרחים". בשבת 12 במרס תתקיים צעדת הכלניות המסורתית של קק"ל לזכרה של שושנה דמארי ובתום הצעדה הפנינג ססגוני לכל המשפחה ומופע ממיטב שיריה של הזמרת האהובה בשילוב טקס לזכרה. בשבת 26 בפברואר יתקיים אירוע לרוכבי אופניים מקצוענים וחובבים ובו יערך טקס חנוכת שבילי אופנים משפחתיים חדשים, מרתון אופני הרים בארי ה-4, ואירוע "אופניים בין הכלניות"- הפנינג עממי בבארי. בנוסף, יערך מטס כדורים פורחים בבתרונות רוחמה בשישי-שבת 26-25 בפברואר ויכלול מפגן של כדורים פורחים בצבעים וגדלים שונים אשר יצבעו את שמי צפון הנגב.

|
|
|
|
|