צלם: יהודית מרקוס
יפן זה כאן - פריחת הדובדבן ופסטיבל הסאקורה בגן הבוטני בירושלים

פסטיבל הסאקורה הבינלאומי 2011

פסטיבל הסאקורה (Sakura) הבינלאומי 2011 - בגן הבוטני בגבעת רם בירושלים

טקס הסאקי המסורתי, חגיגת פריחת עץ הדובדבן, סדנאות איקבנה ועוד

 

 

פסטיבל הסאקורה הבינלאומי מתקיים בגן הבוטני בגבעת רם בין ה-25-23 בפברואר. זהו פסטיבל יפני מסורתי המציין את חגיגת פריחת עץ הדובדבן. במסגרת הפסטיבל יוצג הסרט "פריחת הדובדבן", ייערכו סדנאות והרצאות מגוונות. ביום שישי ייערך טקס יפני מסורתי בהשתתפות חברי תנועת המקויה, הכולל הכנת והגשת תה והצגת אומנויות לחימה. חברי אמא"י יציגו תערוכת תמונות וייערכו הדגמות של איפור פנים יפני ושל אומנויות לחימה. בנוסף, ייערכו סיורים ברחבי הגן. למגיעים בתלבושת יפנית מסורתית הכניסה חינם.

 

 טקס יפני מסורתי, פסטיבל הסאקורה (צילום: יהודית מרקוס)

פריחת הדובדבן

פריחת הדובדבן היא הרבה יותר מתופעה בוטנית יפיפייה- עבור היפנים, זהו חג בעל משמעות עמוקה, המעוגן בתרבות המקומית. פרח הדובדבן הוא פרח לאומי אהוב המסמל את מעגל החיים בטבע, בוא האביב, התחלות חדשות וציפייה לעתיד ורוד. הפריחה המרהיבה מתוארת בשירה ובאומנות ומבטאת טוהר ושלמות כמו גם את ארעיות החיים בני החלוף- דבר לא נשאר לנצח, וצריך ליהנות מן היופי המענג כל עוד הוא כאן. פרח הדובדבן ברגע שיא פריחתו, ניחוחו, יופיו הוא רגע נשירתו ומותו. באחדות הזו, המכילה יסוד מן הטבע ותחושת זמן, מסומנים שינויים ותמורות.


הימים שקודמים לפריחת הדובדבן מלווים בהתרגשות רבה ביפן, ומצב הפריחה פותח את מהדורות החדשות: אם תחזית מזג האוויר מרמזת כי הפריחה עומדת להתחיל, אך צפויות גם רוחות חזקות או גשם, עולה מפלס הדאגה הלאומי.

 
עם תחילת הפריחה, הפארקים מכוסים בעננים לבנים, המוני אדם משוטטים בגנים ואווירת חג שוררת בכל מקום - הפריחה אינה לבלוב חיצוני בלבד, אלא גם מצב נפשי של יציאה לטבע ושחרור. מהות החגיגה הינה הצפייה בפריחה ובנשירתה, ובמקביל נערכים פסטיבלים הכוללים מסיבות, הקראות של שירה, אוכל ושתיית אלכוהול.

  

הגן הבוטני גבעת רם (צילום: יהודית מרקוס)

 

חגיגות בעולם

פסטיבלי הסאקורה מושך מיליוני מבקרים ברחבי העולם בארה"ב, קנדה, אוסטרליה, אירופה וגם בישראל. החגיגות המרכזיות הין בערים:

  

יפן - טוקיו, קיוטו, הירושימה (סוף מרץ תחילת אפריל) - היפנים מגיעים בהמוניהם, משפחות וחבורות לאתרי הפריחה בהם ניטעו עצי דובדבן: מקדשים, גנים, טירות ואפילו בבתי הקברות. הם פורשים יריעות תחת העצים המלבלבים, מתבוננים בפרחים הנושרים, אוכלים, שרים ורוקדים. תחושת החגיגה מציפה גם את המרחב העירוני - חנויות מעוטרות במיוחד לרגל האירוע ובחוצות מתקיימים מופעים עממיים של ריקוד ומשחק.

  

וושינגטון - אירוע הפריחה הגדול ביותר מחוץ ליפן, לרוב בתחילת אפריל, של אלפי עצי דובדבן, מתנת ראש עיריית טוקיו כמחווה של רצון טוב בין יפן לארה"ב. הפסטיבל מושך אליו כמיליון מבקרים המסיירים או רוכבים באתרי הפריחה ונהנים מהדרכה ופעילויות לילדים, הכוללות גם כתיבת פתקי בקשה ותלייתם על העצים, בתקווה שהמשאלה תעופף עם הפריחה ותתגשם.

  

בניו יורק, פורחים מאות עצי דובדבן בגן הבוטני ברובע ברונקס ובגנים הבוטניים של ברוקלין. באביב הגן אפוף "ענן ורדרד" המושך דבורים ופרפרים.

  

בסן פרנסיסקו פסטיבל פריחת הדובדבן נחשב לאירוע תרבותי בולט, ובו מסורות יפאניות רבות כגון ריקוד, שירה, הופעות תיאטרון ובישול של מאכלים יפאניים מסורתיים. הפסטיבל מושך מאות אלפי משתתפים, שחוגגים את האביב, את הפריחה ואת האחווה של יוצאי יפן ואוהביה באמריקה.

 

באנגליה ובגרמניה מתקיימות גם כן חגיגות המשלבות טיולים וסיורים ביערות ובטירות וצפרות.

בישראל 

זרעי הדובדבן הראשונים הוענקו במתנה לגן הבוטני בגבעת רם בירושלים לפני כרבע מאה על-ידי יפנים אוהבי ישראל- תנועת המקויה. מאז, מדי שנה, הגן מקיים טקס מסורתי בעת פריחת הדובדבן.

 

עת פריחת הדובדבן (צילום: יהודית מרקוס)

 

במסגרת הפסטיבל יוצג סרטה החדש ועטור השבחים של הבימאית דוריס דוריי "פריחת הדובדבן", ייערכו סדנאות הכנת סושי ותרבות האוכל היפנית ע"י בועז צאירי (ממסעדת סאקורה שבירושלים), סדנאות הכנת עפיפונים והפרחתם, אוריגמי, אומנות הבונסאי, קישוט ושימוש בצ'ופסטיקס. כמו כן, ייערכו סדנאות איקבנה-שזירת פרחים יפנית, איפור יפני, והרצאות אודות אנימה-מנגה (אנימציה יפנית). הסדנאות הן בתשלום נוסף של עד 30 ₪.

ביום שישי, ה-25.2 בשעה 12:00 ייערך טקס יפני מסורתי בהשתתפות חברי תנועת המקויה, הכולל הכנת והגשת תה והצגת אומנויות לחימה.

בפסטיבל ישתתפו גם חברי אמא"י- ישראלים העוסקים בתרבות היפנית, שיציגו תערוכת תמונות וייערכו הדגמות איפור פנים יפני ואמנויות לחימה יפניות- נאגינטה ואייאידו ודוכן של בובות וכובעים יפניים. בנוסף, ייערכו סיורים ברכבת הפרחים, סיורים והדרכות על עצי הבונסאי והדובדבן.

הכניסה לאירועי הפסטיבל, מלבד הסדנאות, כלולה במחיר הכניסה לגן.

למגיעים בתלבושת יפנית מסורתית הכניסה חינם.

כידוע, הגן הבוטני האוניברסיטאי נוסד בשנת 1953 והוא פנינה של טבע בלב ירושלים, מוקד לתיירות ובילוי ומרכז לחינוך והדרכה. בגן גדלים כ-10,000 מיני צמחים שונים ממגוון רחב של אזורים גיאוגרפיים בעולם.

 

מתי: 25-23 בפברואר, רביעי-חמישי 18:00-16:00, שישי 15:00-11:00

מחיר: 28 שקל למבוגר, 18 שקל לילד/גימלאי (הסדנאות הן בתשלום נוסף של עד 30 שקל)

לפרטים: 02-6794012

 

 

|
|
|
|
|