צלם: גדי דגון
פסטיבל ישראל חוגג 50 שנה, עם 50 מופעים בכל רחבי הארץ
צלם: יח"צ
המתופף בילי קובהם
צלם: יח"צ
יאניס קוציראס
צלם: Frank Capri
פסנתרנית הג'אז היפנית הירומי

50 שנה – 50 מופעים בפסטיבל ישראל

 

מאת: רונית סבירסקי

 

פסטיבל ישראל יעמוד השנה בסימן חגיגות ה-50 וכמספר שנותיו כך נבחרו מספר המופעים שיועלו בכל רחבי הארץ בין התאריכים 23 במאי עד ה-18 ביוני. חידוש בולט בפסטיבל השנה הם המופעים שיועלו בפריפריות ובמקומות מרוחקים ביניהם אתרים היסטוריים בצפון ובדרום הארץ. בין המופעים הבולטים בכורה עולמית של להקת בת שבע שהחלה את דרכה בפסטיבל לפני 19 שנים עם "אנאפזה", דיים קירי טה קנאווה – הדיווה שתגיע למופע אחד, להקת המחול מרס קנינגהאם בסיבוב הופעות אחרון בעולם, בכורה עולמית של הכוריאוגרף טים ראשטון בביצוע ה"דניש דאנס ת'יאטר" והזמרת המפורסמת קרולין הנדרסן.

 

 

הזמרת אחינועם ניני שמציינת 20 שנה מאז הופיעה בפסטיבל עם "רחל ולאה" חוזרת בפרויקט חדש של ביצועים לקלאסיקות ישראליות בשיתוף נגן הג'אז אלי דג'יברי. זמרת הלדינו יסמין לוי תארח את הזמר היווני יאניס קוצירס, התיאטרון הגרמני הידוע שאובינה יעלה את הגרסה המודרנית ל"המלט" ותיאטרון "וכטנגוב" יעלה את ה"דוד ואניה" בהשתתפות כוכב הקולנוע הרוסי סרגיי מקובי יצקי. אוהבי הפסנתר ישמחו לשמוע את פסנתרנית הג'אז הירומי אוהארה במופע שמשלב בין ג'אז, קלאסי ורוק, פרויקט "פרימיירה ישראלית באולפן" יציע בכורות ליוצרים וקבוצות של אמנים ישראליים שונים.

 

 

תוכנית פסטיבל ישראל 2011

 

 

מחול

 

19 שנים לאחר שהועלתה "אנאפאזה" יצירתו של אוהד נהרין בפתיחת פסטיבל ישראל יפתחו נהרין ולהקת בת-שבע את הפסטיבל ה-50 בבכורה עולמית ליצירה חדשה. הלהקה, שנחשבת כיום לאחת מהלהקות המובילות בעולם, עשתה את צעדיה המשמעותיים ביותר בקהילת המחול הבינלאומית תחת שרביטו של המנהל האמנותי הכוריאוגרף אוהד נהרין אשר זכה באינספור פרסים בינלאומיים יוקרתיים על פועלו ויצירותיו.

 

פסטיבל ישראל הוא אחד מקומץ יעדים אחרונים בעולם כולו בהם תבקר להקתו של מרס קנינגהאם, אחד מגדולי הכוריאוגרפים של המאה ה-20, וממובילי המחול האוואנגרדי. לפני שנפטר ביולי 2009 הורה בצוואתו להפסיק את פעילות להקתו לצמיתות תוך שנתיים. במסגרת הפסטיבל יערכו שני אירועים: ערב בתיאטרון ירושלים המורכב מהיצירות "Split Sides" (למוזיקה שכתבו עבור המופע להקת רדיו-הד ולהקת סיגר-רוס האיסלנדית) ו"Soundance" שעלה לראשונה בדטרויט ב-1975 בהשתתפותו של קנינגהם עצמו;  במוזיאון ישראל תבצע הלהקה שישה מופעי "events" ש"יתפרו" במיוחד לחללים לא קונבנציונאליים בשטח המוזיאון.

 

 

להקת המחול הדנית (צילום: Torben Glarbo)

 

להקת המחול הדנית (Danish Dance Theatre) והכוריאוגרף הבריטי טים ראשטון, מנהלה האמנותי מזה עשור, יגיעו לפסטיבל עם בכורה עולמית למופע "Love Songs" בו תשתתף הזמרת קרולין הנדרסן בלווי טריו ג'אז. הלהקה כוללת אנסמבל של רקדנים מובחרים מרחבי העולם (ברזיל, סין, אנגליה, נורווגיה, שבדיה, איטליה, ספרד, יוון וגם ישראל).

 

בבכורה ישראלית ועולמית תעלה היצירה "לה" של הכוריאוגרף נמרוד פריד והמוסיקאי ישראל ברייט, אירוע בימתי האוצר בתוכו קולנוע, ריקוד ומוסיקה חיה. המופע עושה שימוש מירבי בחלל "האולפן" הלא קונבנציונאלי שבתיאטרון ירושלים.

 

 

תיאטרון בפסטיבל

  

תיאטרון השאובינה הגרמני הידוע מגיע עם אחת מהפקותיו השייקספיריות האהובות – "המלט" בגרסה מודרנית יוצאת דופן. בגרסה זו של הבמאי אוסטרמאייר שישה שחקנים בלבד והם מגלמים בוירטואוזיות רבה את כל שלל הדמויות. מחד, זו הפקה ראוותנית העושה שימוש בטכנולוגיה מתקדמת ודינמיקה בימתית אינטנסיבית ומאידך היא אינטימית ובעלת הישגים יוצאי דופן של משחק ובימוי.

 

מרוסיה יגיע תאטרון וכטנגוב מהחשובים ביותר ברוסיה ובעולם  עם ההפקה "הדוד ואניה" מאת צ’כוב  בבימויו של רימאס טומינאס. ההפקה זכתה  בפרס "מסכת הזהב" היוקרתי בתחרות פרסי התיאטרון ברוסיה. את תפקיד וניה מגלם כוכב הקולנוע והתאטרון הרוסי סרגיי מקובייצקי ולצידו להקה בת עשרה שחקנים.

 

"המלט" בפסטיבל ישראל ה-50 (צילום: Arno Declair)

 

מצ'ילה תגיע לביקור ראשון בישראל ולאחר הופעות בפסטיבל אדינבורו האחרון, קבוצת תיאטרו-סינמה דה צ'ילה הנחשבת לפורצת דרך בתחום התיאטרון הויזואלי. באמצעים טכנולוגיים מתקדמים של הקרנות וודיאו ארט ובדינמיקה קצבית השאולה מעולם הקולנוע  מציגה הקבוצה תיאטרון חי בתוך סרט קולנוע. שני מופעים יועלו בפסטיבל:"ללא דם" (Sin Sangre) - סיפור על רצח, הישרדות ונקמה ו"האיש שהאכיל פרפרים" (ראה פסטיבל ישראל לילדים).

 

קבוצת תיאטרון קליפה אשר יצרה החל משנת 1998 חמש עבודות עבור פסטיבל ישראל,  תעלה בבכורה את יצירתה החדשה "המצפה" - צלילה חופשית אל עולם הדימויים החלומי של תיאטרון קליפה. המופע שיתקיים באולם ה"אולפן" מתחיל מנקודה בה לא רואים כלום כשהקהל יושב או שוכב על הרצפה הרכה. על רקע הצלילים הבוקעים מכל עבר, הופך החלל השחור לתיבת קסמים בה הדמויות, הבובות והחפצים הופכים לתמונות בימתיות המתעתעות במתבונן.

 

שחר פנקס ושיר גולדברג יציגו את "אבא שלי לא ציפור" המבוסס על הספר "חנויות קינמון" (1934) מאת הסופר והצייר היהודי ברונו שולץ. עלילת הסיפור מתרחשת בפולין בתקופה שבין שתי המלחמות, ומגוללת את סיפור התבגרותו של הילד יוסי גוטסמן לצד אביו יעקב, אשר הולך ומשתגע עד שבסופו של דבר הופך מאדם לציפור. המופע יתקיים במסגרת פרוייקט "פרימיירה באולפן" שבמסגרתו קבוצות ויוצרים ישראלים נבחרים יעלו בכורות בחלל האולפן שבתיאטרון.

 

במופע אחר בפרויקט "פרימיירה באולפן" תבצע קבוצת תיאטרון רות קנר בבכורה את "מעוף היונה" ע"פ ספרו של יובל שמעוני. במרכז היצירה שני סיפורים הנעים במקביל כשתי מציאויות מקבילות המתרחשות בפריס. רות קנר הינה יוצרת תיאטרון מוערכת מאד שזכתה בפרסים יוקרתיים המקדישה את עבודתה ליצירה שחותרת לגילוי ולמתן ביטוי בימתי מטלטל למאבקי העומק של ההוויה האנושית.

 

עוד בפסטיבל, "אדיפוס 2011" שיתוף פעולה בין הבמאי יגיל אלירז למלחין עידו אהרוני. זהו מופע הממזג תיאטרון ואופרה ומביא לבמה עיבוד חדש לטרגדיה הקלאסית. חלקו מושר, חלקו מדובר, ומשתתפים בו חמישה שחקנים, חמישה זמרים ואנסמבל כלי של תשעה נגנים. הפרויקט בהפקת ובשיתוף קבוצת התיאטרון הירושלמי.

 

בהמשך לשנה שעברה, תציג גם השנה מעבדתרבות דימונה בכורה בפסטיבל והפעם את "ילד הכרובית" בהשראת ספרו של יהונתן גפן ובבימויה של נעה קנולר. האירוע יתקיים במסגרת פרויקט "פרימיירה באולפן". ההצגה  נכתבה בתהליך של אימפרוביזציות ותלווה במוסיקה חיה ובשיריו של גפן מתוך הספר. בהשתתפות: רועי צדוק, הילה מצקר, ליאה גורמזנו, משה פרסטר ואופיר נהרי.

 

במסגרת פסטיבל ישראל לילדים בשיתוף עם תיאטרון המדיטק בחולון יועלה בבכורה המחזמר הקוסם מארץ עוץ הפקה משותפת של המדיטק ותיאטרון בית ליסין ע"פ הסיפור הקלאסי של פרנק באום, בעיבודו של דניאל אפרת ובבימויו של גלעד קמחי.

 

"האיש שהאכיל פרפרים",  תיאטרו-סינמה דה צ'ילה (צילום: Teatro di San Ferdinando)

  

עוד לילדים: להקת תיאטרו-סינמה דה צ'ילה עם "האיש שהאכיל פרפרים" (The Man Who Fed Butterflies) המיועדת למבוגרים ולילדים מגילאי 10 ומעלה.

 

 

מוסיקה קלאסית בפסטיבל

  

זמרת הסופרן האגדית דיים קירי טה קאנאווה תגיע לרסיטל אחד בלבד בבנייני האומה. קירי טה קאנאווה הניו זילנדית היא אחת מזמרות הסופרן האהובות ביותר בעולם. היא צאצאית של אריסטוקרטים מאורים מניו זילנד ונחשבת לדיווה יפהפיה, חסרת גיל, עם קול אלוהי. למעמד ולהכרה בינלאומיים זכתה לאחר הופעתה הבלתי נשכחת באופרה "נישואי פיגארו" בהפקת בית האופרה המלכותי בקובנט גרדן בלונדון ב-1971.

 

מפינלנד יגיע הרכב המוסיקה העתיקה הלסיניקי בארוק. ההרכב שנוסד ב-1997 מציג יצירות  נשכחות שלא פורסמו מעולם וזוית חדשה ומעוררת מחלוקת על יצירות מפורסמות ומוכרות. ההרכב יופיע בשתי תכניות: האחת דואט של צ'מבלו והשנייה תזמורתית עם יצירות מאת באך ויואלדי וליגאטי.

 

פלורלגיום, אנסמבל המוסיקה העתיקה הנחשב חוזר לפסטיבל ישראל לאחר הצלחתו בפסטיבל 2004 והפעם עם הסולנית הבינלאומית ג'יליאן קית'. התכנית מבוססת כולה על יצירות מופת מהבארוק האיטלקי (ויוואלדי ופרגולזי) האנגלי (פרסל) והגרמני (באך).

 

השנה יוקדש המרתון המסורתי בפסטיבל בהנחייתו ונגינתו של גיל שוחט לגוסטאב מהלר לציון 100 שנה למותו. הרפרטואר יכלול את היצירות הווירטואוזיות לפסנתר סולו של  יצירתו המוקדמת של המלחין ואת מחזורי השירים ופסגות המוסיקה הקאמרית מתקופת השיא של יצירתו. האירוע המיוחד ילווה בדברי הסבר על כל יצירה וביצועה המלא, על ידי אמנים ישראלים מהשורה הראשונה ובהם: אקרט לורנצן, אהרון ירון, עדיאל שמידט, ברכה קול , שרון רוסטורף, בתיה שטיינבוק – לורנצן וכמובן גיל שוחט.

 

התזמורת האנדלוסית (צילום: פבל טולצ'ינסקי)

 

אירוע מוסיקלי מיוחד נוסף בהגשתו ונגינתו של  גיל שוחט יהיה "השיר על הארץ": ביצוע של מחזור שירים על פי טקסטים סיניים עתיקים, בעיבוד קאמרי מאת א.שנברג. בהשתתפות: סווטלנה סנדלר– מצו סופרן , גיא מנהיים – טנור ואנסמבל אליסיום.

 

השנה, תגיע לפסטיבל רביעיית האגן המהוללת החוגגת 30 להיווסדה. הרביעיה האוסטרית הנחשבת לרביעיית כלי הקשת החשובה ביותר כיום תבצע תוכנית עם יצירות מאת היידן, בארטוק, וברהאמס.

 

בהמשך למסורת הפסטיבל יתקיים קונצרט זוכי תחרות רובינשטיין. השנה חוגגת התחרות שתתקיים בחודש מאי, 13  שנים להווסדה. הזוכים בתחרות יופיעו בקונצרט מיוחד לציון יובל לפסטיבל ישראל ו"בר מצווה" לתחרות רובינשטיין.

 

שני הוירטואוזים של הפסנתרנות הרוסית, ניקולאי פטרוב ואלכסנדר גינדין יחברו בפסטיבל לתכנית מוסיקאלית חוצה גבולות וסגנונות. פטרוב נחשב כיום ברוסיה ובעולם כולו לאחד הפסנתרנים הדגולים של המאה ה-20. גינדין הוא תלמידו הצעיר, זוכה פרסים יוקרתיים בתחרויות בינלאומיות ברוסיה ומחוצה לה. השניים יבצעו בקונצרט יצירות מופת לארבע ידיים ושני פסנתרים בתכנית המחברת בין מסורות הג'אז האמריקאי, והאוונגארד הקונצרטי. בתכנית: יצירות מאת-גרשווין, ראוול, שופן, אופנבך, שטראוס ואחרים.

 

שבוע אחרי הבכורה העולמית בגרמניה יועלה בפסטיבל הפרוייקט "ישראל במצרים - מעבדות לחרות" מפגש תרבותי ומוסיקאלי בין מזרח ומערב. המופע הוא יצירה מורכבת חדשה בה שתי יצירות של יאיר דלל  שזורות באורטוריה "יציאת מצרים" של הנדל כשהן מעובדות לתזמורת בארוק, שירת פיוטים יהודיים ומוסיקה מסורתית. משתתפים: נגני התזמורת  l'art d mondo מקהלת נערי טלץ, הפייטנים דוד מנחם וליאור אלמליח, זמר הקונטרה טנור יניב ד'אור, הזמרת ההודית ליאורה יצחק, שני נגני כלי הקשה ארז אל עוויוי משבט עזזמה בנגב.

 

עוד בפסטיבל, סדרת מופעים בשיתוף האופרה הישראלית:

האופרה "ירושלים" של ורדי בבריכת הסולטן, ערב אריות עם התזמורת של ורונה בבריכת הסולטן, מופעי מוסיקה בימי שישי בכנסיות ברחבי העיר.

 

 

ג'אז בפסטיבל ישראל

 

בילי קובהם, מטובי המתופפים של כל הזמנים, יגיע לפסטיבל להופעה אחת עם הרכב נגניו.  קובהם יליד פנמה שגדל והתחנך בארה"ב ומתגורר בשוויץ, מחבר בין סגנונות של ג'אז, מוסיקה לטינית ופיוז'ן, ומשלב נגנים ממדינות שונות.

 

מיפן תגיע הפסנתרנית והמלחינה הוירטואוזית הירומי אוהארה שסגנונה המוזיקלי מחבר בין ג'אז למוזיקה קלאסית ורוק ולעתים גם מוזיקה יפנית מסורתית. הצלחתה החלה ביפן שם זכתה בתואר היוקרתי "האלבום הטוב ביותר" המוענק מטעם תעשיית התקליטים.

 

הסקסופוניסט והמלחין ישראלי אלי דג'יברי ישיק אלבום חדש בפסטיבל. דג'יברי, אחד ממוסיקאי הג'אז המובילים כיום בעולם הופיע עם אמנים בעלי שם בינלאומי דוגמת הרבי הנקוק והמתופף האגדי אל פוסטר.

 

 

מוסיקת עולם ומוסיקה ישראלית

 

כעשרים שנים אחרי "רחל ולאה" (1993) חוזרת אחינועם ניני,  עם שותפה המוסיקלי גיל דור,  לפסטיבל ישראל במופע בכורה החוגג את צאת אלבומה החדש (המתוכנן למרץ 2011) שכולו ביצועים לקלאסיקות ישראליות. בין השירים במופע: "בראשית", "יש אי שם", "מקום לדאגה", "זכריה רחל", "היו לילות" ועוד. את אחינועם תלווה בקונצרט התזמורת הסימפונית ירושלים בעיבודו המוסיקלי וניצוחו של אילן מוכיח. המופע יתועד ע"י ערוץ המוסיקה Mezzo.

 

בקונצרט מיוחד לפסטיבל יופיעו הזמרת הבינלאומית יסמין לוי ויאניס קוציריס מגדולי הזמרים היוונים הפועלים כיום. השניים יבצעו מבחר שירי לאדינו, קלאסיקות אהובות  ושירים מהרפרטואר היווני של יאניס. תלווה אותם להקתה של יסמין לוי בה מיטב הנגנים האתניים בארץ ונגנים אורחים.

 

בערב אקורדיאונים בינלאומי מיוחד תחת הכותרת "The Samurai", יופיעו חמישה נגנים מובילים ממדינות אירופה השונות: דיוויד מונלי (אירלנד), דידייה לאלוי (בלגיה), ריקרדו טסי (איטליה), ברונו לה טרון (צרפת) ומארקו לפיסטו (פינלנד).

התזמורת האנדלוסית החדשה תופיע בקונצרט הצדעה לפסנתרן והמלחין הנערץ מוריס אלמדיוני. הקונצרט יהיה בהשתתפות אלמדיוני הנחשב לפסנתרן ייחודי בתחום של מוסיקת עולם ולו רק בזכות הדרך בה הוא נוהג לשלב מוסיקה אנדלוסית, קובנית, אלג'יראית, ג'אז ועוד.

 

עוד בתחום מוסיקת העולם בפסטיבל, יופיע אנטוניו זאמבוז'ו (Antonio Zambujo), זמר הפאדו הפורטוגזי הנחשב לאחד מהמצליחים בסגנון מוסיקת הנשמה הפורטוגזית. אל הזמר המלווה עצמו בגיטרה יצטרפו נגני גיטרה בס, גיטרה קלאסית, מנדולינה וקלרינט.

 

 

אירועים מיוחדים

 

בגן הבוטני בירושלים יערך האירוע קלאסי גן מבית היוצר של "מוזיאון חי". לצד סיור בגן הקסום ניתן יהיה לצפות בשמונה מופעים חיים שהם עיבודים ליצירות קלאסיות שהמכנה המשותף לכולם הוא "הגן". בין ביצועים ווקאליים לשירי משוררים (שיר היקינטון, מה עושות האיילות וכו') , ובין מופעי מחול (קטעים מתוך "אגם הברבורים")

 

50 שנים לפסטיבל ישראל ומאה שנים להולדת טדי קולק - אירוע מוסיקלי רב משתתפים במסגרת אירועי יום ירושלים בגן סאקר.

 

פרויקט חדש בחמישה אתרי מורשת: תל חי וחצר כנרת בצפון, יד מרדכי וגבולות בדרום. באתרים אלו יתקיימו מופעים מוסיקליים בינלאומיים שראשיתם השנה והמשכם בשנים הבאות. בתמיכת מינהל התרבות, תרבות בישראל, המועצות המקומיות והמועצה לשימור אתרים.

 

"צלמי במה - 50 שנה לפסטיבל ישראל" - תערוכה חזותית היסטורית באכסדרת תיאטרון ירושלים. התערוכה תציג לראשונה את ההיסטוריה של פסטיבל ישראל והתפתחות צילום מופעי הבמה בארץ ותכלול: תערוכה היסטורית של ראשית הפסטיבל, תערוכה היסטורית של כרזות הפסטיבל, הקרנות וידיאו של מופעי מחול, תיאטרון ומיצג, וכן תערוכת מחווה לצלמי במה לדורותיהם: מאברהם סוסקין בראשית המאה העשרים ועד גדי דגון בראשית המאה העשרים ואחת. אוצר: גיא רז.

 

|
|
|
|
|