צלם: יוסי צבקר
אהבה, רצח וסקס - ליידי מקבת ממנצסק באופרה הישראלית

ליידי, מאהבת ורוצחת – האופרה ליידי מקבת ממצנסק

מאת: רונית סבירסקי

 

המרכיבים היצוקים ב"ליידי מקבת ממצנסק" כוללים אישה יצרית ומשועממת, גבר אימפוטנט, חותן מזדקן, אלים, גס רוח וחרמן. משהו טוב לא יכול לצאת מהתרכובת הזו כשהיא מתקיימת תחת גג אחד או יותר נכון באחוזה אחת בעיירה קטנה ברוסיה.

 

סטלין גינה

המלחין שוסטקוביץ' מבסס את האופרה על סיפורו של ניקולא לסקוב המתאר את חייה וגורלה של אישה מוכשרת וחכמה שהסביבה דוחפת אותה לסוף טרגי. לכאורה דרמה אופראית קלאסית למעשה טרגדיה סטירית שסוחטת מהקהל פרצי צחוק לצד זעזוע מהמתרחש על הבמה. שוסטקוביץ' לקח את הדרמה צעד נוסף קדימה והוסיף לדם גם סקס במנה די גדושה שהצליחה להרגיז אפילו את סטלין. הוא גינה את האופרה וגרם להפסקתה בברית המועצות.  לאחר 30 שנים ערך שוסטקוביץ' שינויים, עידן את הטקסט הבוטה והשיב את האופרה לבמות.

                סרגיי במסע כיבושים אחרי לבה של קתרינה (צילום: יוסי צבקר)

 

פורנוגרפיה מוסיקלית

בישראל בחרו להציג את הגרסה המלאה, הבוטה והגובלת ב"פורנוגרפיה מוסיקלית". הגרסה הארוכה משלבת  אהבה, סקס ואלימות. יש בה  אונס, אלימות מילולית ופיזית, רצח ואהבה סוערת אבל זה לא מספיק כדי להחזיק את המתח לאורך שעתיים וחצי.

                           

אשה, בעל, חותן

זה מתחיל בבית האחוזה של הסוחר העשיר זינובי בוריסוביץ' איזמאיילוב. אשתו המשועממת קתרינה שאינה מצליחה להרות, נתונה למרותו ואכזריותו של חותנה בוריס. הוא נוזף בה בכל הזדמנות ומאשים אותה שהיא מסרסת את בנו. זינובי נקרא בדחיפות לטפל בטחנת הקמח שלהם שניזוקה והאב לוקח פועל בשם סרגיי לעזור לו בעבודות האחוזה. סרגיי שייך לסוג הגברים שנשים נמשכות אליהם כמו אל להבה ונשרפות בחומה. הוא מצליח לפתות גם את הקשוחות שביניהן. הוא אונס את המשרתת אקסניה לעיני כל עובדי החווה ומחזר אחרי קתרינה בגלוי עד שחשדו של האב הזקן מתעורר.

                      

בוריס החותן מתאכזר אל קתרינה (צילום: יוסי צבקר)

 

רצח הבעל הנבגד

סרגיי מגיע לחדרה של קתרינה באישון לילה ומצליח להסעיר את רוחה ואהבתה וכך הוא מבלה במיטתה לילה אחרי לילה עד שנתפס על ידי בוריס. הוא חוטף עשרות מלקות וקתרינה עושה ככל יכולתה להפסיק את העינויים. היא מכינה לבוריס את מנת הפטריות האהובה עליו ומוסיפה כמות נדיבה של רעל עכברים שמחסלת אותו. זינובי חוזר הביתה ומגלה את בוריס בחדר השינה של קתרינה. עימות בלתי נמנע ביניהם גורם למותו של זינובי והם טומנים את גופתו במרתף הבית. קתרינה וסרגיי מתחתנים אבל המשטרה המקומית מפתיעה אותם באמצע הטקס ושולחת את שניהם לסיביר. סרגיי המתוסכל מהקור והסבל מואס בקתרינה מבזה אותה ובוחר במאהבת חדשה, סונייטקה. קתרינה מעדיפה להתאבד וגוררת את איתה אל האגם הקפוא את סונייטקה.

            

טקס החתונה שהסתיים בדמעות (צילום: יוסי צבקר)

 

רוצחת או קורבן

דימטרי שוסטקוביץ' אומר על יצירתו ליידי מקבת כי זו אופרה טרגית-סטירית. למרות שקטרינה רוצחת את בעלה ואת חתנה הוא אינו מתאר אותה בצבעים של רוצחת קרת רוח. הוא מתאר את סביבתה הקודרת והנוקשה, החותן גס הרוח והסביבה הקרובה לעיתים בצורה גרוטסקית משעשעת וחושף את החולשות האנושיות עד לעומק לשד העצמות.

 

האופרה שמוצגת בישראל היא הפקה משותפת של האופרה הישראלית ובית האופרה מרינסקי מסט. פטרסבורג. המנצחת היא קרי-לין ווילסון והבימאית יוליה פבזנר. את תפקיד קתרינה מבצעת הזמרת המחוננת אנה שפז'ינסקאייה. לצדה בולטים בשירה ובמשחק ולדימיר בראון בתפקיד החותן וולדימיר מטורין בתפקיד כפול של הכומר והאסיר הזקן. האופרה מוצגת בבית האופרה הישראלית עד לסוף השבוע הקרוב ה-19 במרס.

.

|
|
|
|
|