צלם: F. Parenzan
בליני נותן למוסיקה לדבר: האופרה "נורמה" עולה במשכן לאומנויות הבמה
צלם: יוסי צבקר
"נורמה"

נורמה באופרה

מאת: רונית סבירסקי

  

האופרה הישראלית בחרה להעלות על בימת המשכן לאמנויות הבמה את האופרה  "נורמה"  מאת וינצ'נצו בליני. הופעת הבכורה המקורית ראתה אור בלה סקאלה מילנו בדצמבר 1831 כשבליני כותב אופרה לירית למחזה מאת אלכסנדר סומה. ההגדרה טרגדיה לירית משקפת את הנעשה על הבמה. הדרמה שאופיינית לאופרה מוצלחת לא לוקחת תפקיד מרכזי ב"נורמה". נורמה שומר על נורמטיביות בכל הנוגע להתרחשות מסעירה על הבמה ומשאירה את כלי המשחק בידי המוסיקה והמנצח. לכאורה מדובר בסיפור רווי יצרים, אהבות ואכזבות שיכולות לספק קצב התרחשויות מסעיר על הבמה. בפועל בחר בליני לתת למוסיקה לדבר.

 

נורמה, במשכן לאומנויות הבמה (צילום: יוסי צבקר)

 

הכוהנת מאוהבת בנציב הרומי

העלילה מתרחשת בגאליה, בתקופה בה שלטה האימפריה הרומית לפני כ-2000 שנים. אורובזו מנהיג הדרואידים מנסה להלהיט את אנשיו למרוד ברומא. נורמה, בתו, הכוהנת הגדולה של הדרואידים אינה מסייעת בעידוד המעשה. היא מאמינה בשלום ומאוהבת בנציב הרומי פוליונה שהיה נשוא שנאתם של בני עמה. היא ילדה לו שני ילדים בסתר שעליהם ידעה רק בת לווייתה קלוטילדה.  פוליונה  אינו מספק בנורמה הוא מאמץ אל חיקו מאהבת דרואידית צעירה נוספת, אדלג'יזה.

 

הבגידה הכפולה

נורמה מגלה את הבגידה במקביל להתחזקות סיפור האהבה בין פוליונה ואדלג'יזה  היא מתעמתת עם אדלג'יזה וכשזו מגלה את האמת המרה היא מנסה לנתק את קשריה עם פוליונה. השתיים הופכות לידידות ונורמה מבקשת ממנה לשמור על ילדיה על מנת שהיא תוכל להתאבד. אדלג'ירה מסרבת לשתף פעולה ומקווה שתצליח לשכנע את פוליונה לחזור לנורמה. פוליונה מסרב ומתכנן לקחת איתו לרומא את אדלג'יזה. כשהוא מגיע לארמון כדי לחטוף אותה הוא נתפס על ידי חיילי המלך ונגזר עליו דין מוות. נורמה מגלה לאנשיה את סיפור אהבתם ועולה איתו יחד על המוקד.

 

נורמה, במשכן לאומנויות הבמה (צילום: יוסי צבקר)

הרוחניות והיצריות

מעבר לסיפור רומנטי מובהק קיים באופרה המאבק בין אישה מודרנית משוחררת לאיש צבא  שובניסט. נורמה של בליני היא גיבורה ואינה קורבן. כוהנת ציבורית, מנהיגה רוחנית שאינה מוותרת על האפשרות להפוך לאם ואהובה ומוכנה לשלם את מחיר הבגידה בעמה. בעוד פוליונה מונע בכוחות היצריים שלו בלבד.

 

שיא מוסיקאלי

את תפקיד נורמה בארץ מבצעות דמיטרה תאודיסיו  ומריה אגרסטה. השיא המוסיקאלי מושג באירה "קסטה דיווה", שידועה כאחת המפורסמות ברפרטואר האופראי. הופעתה של נורמה על הבמה כשהיא מקיימת ברוב עם את תפילת הירח. בליני אכן הצליח להשיג ביצירה את אחד השיאים המוסיקליים-דרמטיים שלו.

 

מעצב התפאורה, פייר פאולו ביזלי מצליח להחיות את רוח התקופה והפיח באולם את אווירת ימי השלטון הרומי. לכך מצטרפות התלבושות המוצלחות שעיצבה ג'ובנה בוזי. אווה מיי בתפקיד אדלג'יזה כובשת את הקהל בעדינות משולבת בעוצמה קולית. השילוב הקולי המושלם שלה מושג באריה שבה היא ונורמה מגלות שהן נשים נבגדות. הסיום העוצמתי שייך לנורמה שמגלה לבני עמה את האמת על אהבתה לפוליונה ונשרפת באש האהבה והבגידה.

האופרה תוצג במשכן לאמנויות הבמה עד ה-23 באפריל בניצוחו של דניאל אורן.

|
|
|
|
|