צלם: תומר אפלבאום
שישים ושלוש שנים של המצאות ישראליות: תערוכת "חדשנות בע"ם" בירושלים

אז מה חדש בע"ם?

אחד ממקורות גאוותה של מדינת ישראל, על שישים ושלוש שנות קיומה, הוא המספר העצום של המצאות, מיזמים  ופטנטים שנבטו במוחם של תושבי המדינה, ואף יצאו לפועל. המוח הישראלי הקודח המציא לנו את הבייבי סנס שאף הורה אינו יכול בלעדיו, את עגבניות השרי שאף סלט מסוגנן אינו שלם בלעדיהן, את המכונית החשמלית מבית היוצר של בטר פלייס שעושה גלים בכל העולם ואת הדיסק און קי, המצרך הצמוד של כל עובד משרד וסטודנט.

 

מפרגנים למוח הישראלי, "חדשנות בע"ם" (צילום: תומר אפלבאום)

 

במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים החליטו לפרגן ל-50 ההמצאות החשובות בתולדות המדינה ולייחד תערוכה בשם "חדשנות בע"ם". התערוכה חוקרת את מקורות החדשנות הטכנולוגית הישראלית, מציגה המצאות שפותחו ויוצרו בישראל וחושפת אותן לקהל הרחב, תוך ניסיון להבין, מה הם התהליכים החברתיים והתרבותיים העומדים בבסיסה של החדשנות והיצירתיות? מה ייחודי במאפייני החברה הישראלית ובתרבותה שמעודדים חדשנות- חשיבה מחוץ לקופסה? שאילת שאלות? חוסר קבלת סמכות?

 

בתערוכה מוצגים חידושים מתחום האנרגיה החלופית והחיסכון באנרגיה, כגון תחנת כוח סולארית, נורות לד וטורבינות רוח. מתחום החקלאות והמזון כמו ההשקיה בטפטפות ופיתוחים שונים ומשונים של ירקות ופירות. רפואה: רובוט רפואי, מערכת ביתית לזיהוי הפרעות שינה ועוד חידושים מתחום התקשורת, האבטחה והמשחקים.

 

התערוכה, המיועדת לילדים ולמבוגרים כאחד, מעודדת את המבקרים להתנסות בעצמם ולחשוב קצת אחרת. ב"ספריית ההמצאות" שבתערוכה ישנם עשרות של פיתוחים ישראליים ומוצגים פעילים המזמינים את המבקרים לגעת בהם, להפעילם ולהבין את תהליכי ההמצאה והפיתוח.

 

המבקרים מוזמנים לגעת, "חדשנות בע"ם" (צילום: תומר אפלבאום)

 

לב ליבה של התערוכה היא סדנת ההמצאות, בה מקבלים מבקרי התערוכה אפשרות לפתח מוצר חדשני ואחר משל עצמם. בעזרת כפפות לבנות חלקות, חיישנים, מגנטים, חוטים מוליכי חשמל ועוד, מוזמנים המבקרים בתערוכה להיות ממציאים ליום אחד.

 

אזור נוסף בתערוכה הוא "הסטודיו השקוף", סטודיו בו מתקיים קורס בנושא חדשנות של סטודנטים בוגרי בצלאל, והקהל יכול לצפות בהם מפתחים חדשנות עיצובית בנושאים של אור ותאורה. הקהל גם יוכל לקחת חלק פעיל בעיצוב, תוך הצעות רעיונות שונים למעצבים העובדים בסטודיו.

 

לצד כל אלה, יועלה באודיטוריום המוזיאון מופע תיאטרלי הומוריסטי בשם "אי הדמיון", בנושא חדשנות ויצירתיות של תאטרון "אינקובטור".   

 

מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים, שדרת המוזיאונים גבעת רם ירושלים, ימים ושעות פתיחת המוזיאון:

ימים שני-חמישי, בין השעות 10:00- 20:00

ימי שישי, בין השעות 10:00 – 14:00

שבת, בין השעות 10:00 – 16:00

 

מחירים:

ילדים עד גיל 5- ללא תשלום

מבוגר - 40 שקל

כרטיס משפחתי (הורים וילדיהם עד גיל 5)- 145 שקל

כרטיס "ירושלמי"- 32 שקל

המופע של תאטרון אינקובטור בתוספת 15 שקל

 

לפרטים: טל. 02-6544888, www.mada.org.il 

 

 

|
|
|
|
|