צלם: גרסיאלה חייצ'נקו
"מה שלומי על הגבול": פסטיבל תיאטרון ואומנות שבודק את כל הגבולות

תיאטרון על הגבול

מרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי יקיים לראשונה פסטיבל "מה שלומי על הגבול".  זהו מפגש אינטראקטיבי בין השחקנים לקהל כשהנושא המרכזי הוא "הגבול". האירועים יתקיימו ב-7-6 ביולי במרחב העיירה שלומי על גבול הצפון.

 

קצה גבול היכולת

היצירה על הגבול מהווה השראה ליצירה שבודקת את גבולות האמנות בהיבטים שונים: גבולות, גדרות, התחלות וסיומים, קצה גבול היכולת, הצורך להגדרת הגבולות, הצורך לחצותם או לא, גבולות פנימיים וגבולות חיצוניים, גבולות הכאן והעכשווי. אור העובדה ששלומי הינה עיירת גבול רחוקה מהמרכז התרבותי בארץ, התפתחה שפה אמנותית ייחודית של שינוי דפוסי חשיבה ועיסוק במושג של "החיים על הגבול" באמצעים יצירתיים.

 

הפקות מקור

במסגרת הפסטיבל יועלו ההצגות "מנקלה שלי" ו"ישנים" שהינן הפקות של מרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי, תיאטרון בובות "פרח המדבר" בהפקת תיאטרון "בובת ההרים" מבית היוצר של בית 9, אירוע "שולחן ארוך" בו יתקיימו אירועים אמנותיים של מוסיקה, תיאטרון, שירה סביב האוכל שבאירוע זה יישברו הגבולות בין צופה לשחקן. בנוסף, "רב שיח", בו הגבול הוא נושא שהמשתתפים מתמודדים איתו לאורך חייהם. את רב השיח ינחה השחקן גיל אלון וישתתפו בו ד"ר נורית צדרבוים, יוצרת וחוקרת בינתחומית, הרב דן מאוטנר, שחקן ומספר סיפורים, ואמיר אישהר, החי ללא גבולות למרות מגבלותיו הגופניות.

 

"ישנים" מרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי (צילום: גרסיאלה חייצ'נקו)

 

כמו כן, יתקיים  אירוע "האש מפצחת תמונות בדממה" עם הפרויקט של ד"ר נורית צדרבוים בו יועלו באש יצירותיה של נורית כשהתהליך יתועד בצילום וידאו וסטילס וישמש ליצירה חדשה.

 

ד"ר איל בלן, מרצה חוקר מח ויועץ לקשב ותפיסה, ישתלב בפסטיבל עם הפרויקט "אישיות גבולית" שיאפשר לקהל לחוות התנסות אינטראקטיבית הבוחנת את השאלה האם לאחר התבוננות פנימית יש יכולת לחבור לאחרים או גורמת לניכור שלו מהסביבה.

 

שמחה שמשון, שחקן באנסמבל התיאטרון האלטרנטיבי בשלומי, יצלם ויתעד את כל הנוכחים בפסטיבל במסגרת "השארתי תמונה על הגבול" ובכך יונצחו עקבותיהם של אלו שהיו על הגבול והשתתפו בפסטיבל.

 

פירוט המופעים:

 

"מנקלה שלי"

יוצרת: נטע פלוצקי בימוי: פבלו זלצמן מוסיקה: גוסטבו בוסטמנטה. ווידאו ארט: פביאן פיטוסי יעוץ אומנתי: דוד מעיין, קלאודיו(פנצ'ו ) אדלברג עיצוב תאורה: יוסי יודפת שחקנים: נטע פלוצקי, פבלו זלצמן  

 

ההצגה היא פסיפס של אירועים מחייה של נטע פלוצקי המרכיבים יחד מסע של אומנית המקדישה את חייה לחיפוש אושר ואהבה. האומנית מוצאת באומנות והיצירה  דרך להנציח את התא המשפחתי ולהביע את עצמה בהומור ורגישות. ההצגה משקפת את דרכה העשירה והייחודית של האומנית נטע פלוצקי שמשוטטת ומחברת את מסעותיה בעולם וחקירותיה על שפת המסע של התיאטרון. "מנקלה שלי" ככה קורא לה אבא, ניצול שואה, קומוניסט, אלמן ואיש עקרונות שעלה לארץ עם משפחתו באונייה איטלקית בשם "פצ'ה" ובאונייה אנגלית בשם "צ'רלסטון סטאר". האב הוא זה שמעיד שנתן לה את הדחיפה הראשונה לדרכה האומנותית ומאז בעיניו מלווה ותומך ביצירותיה וגאה בעצמו. מנקלה שלי רוקדת את חייה. מאז שהייתה ילדה בפולין ועד היום.

 

"Step your life on the floor" לחש לה אונו קסור ב- 1980 המאסטר שהיא למדה אצלו באחד ממסעותיה ביפן. אופלייה מלבלבת בתוך ליבה ויוצאת לחפש את אהובה ונחשפת למערבולת בסערה שמביאה אותה לטבוע בעומק רגשותיה, במעמקי הנפש. אבא מנחם איננו עוד. אופלייה שלא הכירה את אמה ומנקלה ששכלה את אימה בתאונת דרכים.אמא פולה איננה עוד. דודה פלה איננה עוד. מנקלה פוגשת בדרך ומגלמת בדרך כל אחד ואחד מקרוביה שנטמעו בנשמתה הזועקת יו-ממו יו-ממו... שיר צועני שלמדה במסעותייה בצ'כיה הרחוקה. הצגה אישית, אינטימית שמפגישה שני אומנים שהם גם זוג בחיים, שנותנת הזדמנות לפגוש בסיפורים ובמפגשים של שני אומנים שהם שותפים בחיים הפרטיים והאומנותיים המקצועיים שלמדו לשלב את חייהם ואמונתם.

 

"ישנים"

דרמטורגיה: דודי מעיין.  בימוי: פבלו זלצמן. מעצב: קלאודיו(פנצ'ו) אדלברג.  טקסטים: האנסמבל. עיבוד טקסטים: שירי ג'ורנו, דודי מעיין ופבלו זלצמן. פיתוח רעיונות: אנגליקה מעיין-קיסר. מוסיקאי: גוסטבו בוסטמנטה. תנועה: נטע פלוצקי. תלבושות: אלן קוז'ינסקי. וידאו ארט: פביאן פיטוסי. עיצוב תאורה: יוסי יודפת. עיצוב תפאורה: יוסי יודפת , אייל בלן..שחקנים: נטע פלוצקי, מגדלנה קליין, פביאן פיטוסי, אלן קוז'ינסקי, שימחה שמשון, ברק נחשול,  אדווה לוי גושן,פבלו זלצמן, בר פסח.

 

ההצגה עוסקת בנושא האחריות האישית והחברתית של כל אדם ואדם ועולה השאלה מי הקפטן של הספינה? הקהל מוזמן למסע. ההצגה מתרחשת בחלל דמוי ספינה כאשר הקהל יושב בתוכה והופך להיות חלק מהספינה, במבנה דו קומתי בחלל שבנוי במיוחד להצגה.

 

"ישנים" מרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי (צילום: גרסיאלה חייצ'נקו)

 

בהצגה דמויות שמייצגות את החברה הישראלית שלכל אחד סיפור ומבט בזוית ראייתו על נושאים משותפים, ישנים ללא הרף גם כאשר ערים. ההצגה יוצרת הדגשה בין מצב הערות למצב השינה. מוסיקה מקורית בצד השירים של פעם, קולות וציטטות מוכרים ולא מוכרים לנו נשמעים במקומות לא צפויים וחדשים ומשרטטים מציאות פנימית של החברה שמבקשת וזקוקה למנהיגות. מלמעלה גבוה גבוה צופה המנהיג אל המתרחש ומלמטה צופים כלפי מעלה הדמויות אל הקפטן הישן.

 

מי יכנס לנעליו של הקפטן הישן? מי יציל את הספינה?בתוך האירוע מומחשים מצבי קיום של המשתתפים הם תלויים באוויר, הם כלואים והסערה מאיימת פורצת ומנערת את כל המצויים בספינה.

 

הצגה רב תחומית שמשלבת בתוכה את כל האומניות ויוצרת שפה חדשנית וחווייתית לאורך כל האירוע. ההצגה זכתה בפסטיבל הפרינג' במגן קיפוד הזהב על עבודה קבוצתית בשנת 2008.

 

"פרח המדבר"

כתיבה, סיפור, עיצוב והפעלה: יעל ניצן-ארליך, הלחנה וביצוע: גילעד כהן, בימוי: ד"ר אשלי טוביאס, עיצוב תאורה: דב מיאלניק

 

בין דיונות החול נרקם סיפור מאבקם של שבטי המדבר הנודדים, על ראשי השבטים הנאבקים וילדי המדבר המשחקים ומוצאים את הדרך אל הידידות. על בארות שהתרוקנו, על גבול חומה וגדר וסודו של פרח נדיר.הצגה פיוטית העושה שימוש בחומרים ראשוניים כמו חול ומים ונוגעת במציאות העכשווית.

 

"שולחן ארוך" 

בימוי: אדוה לוי-גושן, ייעוץ אמנותי: פבלו זלצמן, קלאודיו (פנצ'ו) אדלברג, הפקה: דני שוורץ

 

מפגש קהילתי סביב ארוחה שבמהלכה מתקיימים ארועים אמנותיים של מוסיקה, תיאטרון, שירה ועוד השוברים את הגבול בין צופה לשחקן. הארוע יתרחש בטבע כשהתפאורה העיקרית היא עצים, שבילים והשולחן וישתתפו בו חברי האנסמבל של מרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי, קבוצות תיאטרון ולהקות נוער והרכב רוק משלומי.

 

מרכז שלומי לתיאטרון אלטרנטיבי

רח' הנגר 4 א.ת. ישן, שלומי

טל. 04-9875183/4 

 

|
|
|
|
|