פסטיבל תיאטרוני בובות בינלאומי לכל המשפחה בירושלים
צלם: יוסי צבקר
דודי שמחה
בעקבות הכדור האדום

תיאטרון בובות לקטנים ולגדולים

מאת: עינת לוי

 

הפסטיבל הבינלאומי לתיאטרון בובות בירושלים, מציע בילוי חוויתי לכל המשפחה. הזדמנות לילדים ולמבוגרים להיחשף להצגות ולמופעי תיאטרון הבובות העכשוויים מהארץ ומהעולם. מאז הקמתו, מארח הפסטיבל אמנים רבים, החושפים את הקהל הרחב למדיום תיאטרון הבובות המסורתי והעכשווי ויוצרים דיאלוג בין תרבותי באמצעות מופעים  וסדנאות.

 

            

שלושת המוסקיטרים מצ'כיה

  

השנה הפסטיבל יהיה חגיגי במיוחד ויעמוד בסימן יום ההולדת ה- 30 לתיאטרון הקרון. במסגרתו יועלו 38 הצגות שונות עם למעלה מ- 100 מופעים לילדים ולמבוגרים. הצגות ומופעים מפרו, צרפת, בלגיה, גרמניה, איטליה, הולנד, בולגריה, צ'כיה וארה"ב. מופעי הפסטיבל יתקיימו בתיאטרון החאן, בתיאטרון הקרון, במרכז העירוני לתיאטרון ע"ש נורית קציר, באמפיתיאטרון גן הפעמון, בבית הספר לתיאטרון חזותי, בשכונת נחלאות ובשכונת ימין משה. הפסטיבל יתקיים בין התאריכים 19-14 באוגוסט 2011.

 

מופע הפתיחה 

במופע הפתיחה של הפסטיבל, "סיפורים קצרים", מופע של אמנות הפנטומימה והבובות המגיע מפרו ויוצג באמפיתיאטרון בגן הפעמון. מצעד ססגוני של בובות ייחודיות, שכולן נוצרות בהינף קסם מגופו של האמן הפרואני הוגו סוארז.

 

פרויקט "פותחים שולחן" 

פרויקט ייחודי של תיאטרון הקרון בשכונת נחלאות כמחווה לחגיגות 30 שנה לתיאטרון הקרון. האמנים יציגו יצירות תיאטרוניות מקוריות ל"פתיחת שולחן" בשכונה, ברחוב, בבית פרטי,  בגן ילדים ואפילו בבית הכנסת השכונתי. הפרויקט מיועד לכל המשפחה, כאשר המשפחה תטייל בשכונת נחלאות ותפגוש ב"פתיחות" שונות של שולחנות.

  

                   

"זעקה מנייר" מצרפת 

 

קברט בובות למבוגרים ולנוער

קברט בובות לילי בהנחיית פיודור מקרוב ונעם רובינשטיין יתקיים  מדי ערב בחצר תיאטרון החאן סביב שולחנות עם יין ו"תפריט בובות" מיוחד. במסגרת הקברט יעלו "זעקה מנייר" (צרפת), תיאטרון נייר מצחיק וגם עצוב, בו סיפורים משתחררים מהנייר, מטפסים אל מחוץ לדפי העיתון והופכים לחלק מההצגה. "חנה'לה ושמלת השבת" (ישראל) קומדיה מצחיקה בביצוע ורד דרור ואילנית בן יעקב ו"צל של ספק" (ארה"ב) מחזה פיוטי ללא מילים בהשראת השירה הסינית, יצירה השזורה באלמנטים של ספר "פופ-אפ" ותיאטרון צלליות.

 

הצגות בינלאומיות בפסטיבל:  

השנה ישתתפו 10 הצגות בינלאומיות בפסטיבל, חלקן הגדול ללא מילים או בג'יבריש, ביניהן: "שלושת המוסקטרים"  (צ'כיה) הצגה קומית לכל המשפחה המשלבת בובות ומוסיקה חיה על פי הרומן הקלאסי של אלכסנדר דיומא. העלילה מתרחשת בצרפת מלאת התככים והבגידות במאה ה-17. שלושת  המוסקטרים יוצאים  להרפתקאות מסעירות ומבדרות. הצגה נוספת היא "חיות מחייכות" (סלובניה) תיאטרון נייר מונפש לכל המשפחה, בביצוע האמן הווירטואוז בריין סולסה מתיאטרון "פפליטו"  סלובניה. האמן  גוזר, יוצר ומפיח חיים בצורות נייר פשוטות שהופכות בין רגע לדמויות חיות, כל זאת בליווי מוסיקה מפתיעה. עוד הצגה היא "בעקבות הכדור האדום" (גרמניה) מסע בדמיון עם כדור אדום סקרן וחברותי, סיפור על תהליך צמיחה, שינוי והתחלה חדשה.

 

עולם מופלא

"מוקיון המגירות", עולם מופלא ומצחיק של פנטזיה דרך סיפור על פרופסור בודד, עם ארון וארבעים אובייקטים יומיומיים. Hands Up! (הולנד)  קומדיה פרועה לכל המשפחה של תיאטרון אצבעות. פסנתרן היפראקטיבי, נגן חלילים עצלן, דיג'יי מדליק ואפילו מקהלת ילדים שלמה כולל המנצח. ההצגה "ריצ'רד"  (בלגיה) היא פרי יצירתו של מורה לספרות שמתרגם את מחזותיו של שייקספיר לשפת תיאטרון חפצים מיוחדת. Cold, תיאטרון נייר למבוגרים מבולגריה החושף דרמה של עולם מיניאטורי, לבן ופיוטי. מתיאטרון צלליות שחור ועד לדף הנייר הלבן .

  

                        

השושנה ישנה  נעמי יואלי

בכורה של תיאטרון הקרון

שלוש הצגות בכורה של תיאטרון הקרון: "קו, נקודה!", קו ונקודה קמים לחיים, משחקים, בונים, הורסים, ומתפייסים. יצירתה של עלינא אשבל בתיאטרון פשוט ופלאי המשוחח עם עולם האנימציה והאמנות. "השושנה ישנה" על פי היפהפייה הנרדמת, מפגש בין סיפור מאויר לאיור מסופר. עמליה (איור) ונעמי (סיפור), שתי אחיות, חוזרות אל אגדת הילדות האהובה עליהן. " גששי החלומות", "קורס" לגששי חלומות מתחילים בסמטאות ספוגות חלומות בשכונת ימין משה בירושלים. יצירתם המשותפת של עמית דרורי, ג'ק שוילי, אברהם כהן ושמיל מעיין.

 

"סברס"

הפסטיבל יעניק במה גם ליצירה ישראלית צעירה ומקורית. סטודנטים ובוגרי בתי ספר לתיאטרון, קבוצות תיאטרון ויוצרים צעירים וותיקים בעשייה רעננה ומרתקת, יאתגרו את הצופים כל ערב מחדש בהפקות חדשות ובכורות של תיאטרון בובות, חפצים ודימויים.

 

מחירי כרטיסים:  90-30 שקל , לפרטים והזמנת כרטיסים לפסטיבל: 02-5618514

  www.traintheater.co.il

|
|
|
|
|