צלם: רונית סבירסקי
המרכז לקרמיקה שימושית "בית בנימיני"

קרמיקה – בין השימושי לאמנותי

מאת: רונית סבירסקי

 

"בית בנימיני", המרכז לקרמיקה שימושית, הוא מיזם נבון במיקום נכון. הקרמיקה, סובלת מתדמית שגורעת מכבודה. הדימוי הראשון שצף יחד עם המושגים חומר, חמר ואובניים הם כלי אוכל, מאפרות, מאגים וצלחות. אלה שנחשפו לביאנאלה לקרמיקה שנערכה במוזיאון ארץ ישראל, צפו בעבודות של בתי ספר לאמנות ותערוכות של אמנים ויוצרים בחומר נוכחו לדעת שקרמיקה היא אמנות לא פחות מאומנות. בעולם מוכרים המושגים האלה כ- ARTS & CRAFTS.  

 

מיצג אמנותי בבית בנימיני (צילום: רונית סבירסקי)

 

אמנות בדאון טאון

המיזם גיבש צורה וצבע במהלך עשר שנים של עבודה קשה בזכות תרומה נדיבה שהותירו אחריהם זוג אמני קרמיקה ערירים, יששכר ויהודית בנימיני. ביתם נתרם למען עמותת האמנים והיוצרים בתחום הקרמיקה. מרסל קליין, מנהלת המרכז ורונית צור האוצרת הן הרוח החיה שעומדת מאחורי הפרויקט. לאחר בדיקה מעמיקה של אפשרויות המיקום המתאים הן בחרו באזור ה"דאון טאון" האפרורי של דרום תל אביב בין קירות הבטון, הגרפיטי, המוסכים והגגות המפויחים ניצב "בית בנימיני". בניין לבן, שקירותיו הלבנים בולטים למרחוק, חלונות הזכוכית הגדולים שלו מוארים ובתוכו חללים גדולים ותצוגה עכשווית מינימליסטית. מה שנותר הוא להמשיך ולצקת את התכנים שישדרגו את הקרמיקה מהתחום השימושי לאמנותי.

 

סדנאות למתחילים ולמתקדמים

בכניסה למתחם מוצגות תערוכות של 10 אמנים שמתחלפות מדי 10 שבועות. בחדר הסמוך מוצגים על הרצפה עשרות ספלי קרמיקה א-סימטריים בצבע אחיד שיוצרים מראה של שטיח. פינת ספרייה עם מיטב ספרי האמנות שנועדו לעיון וחלל גדול לעבודה מעשית, סדנאות ותרגול של יוצרים. רוית לצר, מרצה בכירה בבית הספר הגבוה לעיצוב שנקר, אחראית על הסדנאות. הן פתוחות לקהל הרחב, למתחילים ולמתקדמים בתחומי עבודת יד וקדרות. תהיה גם סדנה מיוחדת לעיוורים ולכבדי ראיה. סדנה מעשית מותאמת ל- 12-10 משתתפים והיא כוללת פיסול, טכנולוגיה ועבודה על אובניים. בשבת נערכים מפגשים של הורים וילדים עם מדריכה בוגרת בצלאל תוך התנסות בעבודת עם חומר במשך שעה וחצי במחיר 40 שקל למשתתף כולל חומרים.

 

מעבדה לאמנים (צילום: רונית סבירסקי)

 

תערוכה בבריכת הקשתות

בקומה השנייה ובגלריה מוצגות תערוכות מתחלפות בליווי שיחי גלריה וסיורים מודרכים. ב-9 בספטמבר יפתחו שתי תערוכות חדשות שהן מחווה לאמנית מוד פרידלנד, אמנית משמעותית בתולדות הקרמיקה הישראלית. אמנותה מוגדרת אותנטית, פראית ובעלת תעוזה. התערוכה השנייה "שבילי יער" של יעל עצמוני, שעבודתה מזכירה את זו של פרידלנד, תוצג במקביל בבריכת הקשתות ברמלה ובבית בנימיני. עצמוני יצרה גופי קרמיים בעלי צורות מופשטות, חושניות וסוערות. הגופים הושקעו-הוצפו בבריכת הקשתות ברמלה. זוהי בריכה תת קרקעית עתיקה מתקופת בית עבאס, שמשתרעת על פני 400 מטרים רבועים ומלאה במי תהום ומי גשמים. עבודת הווידאו שצולמה במקום תוצג במעבדה של בית בנימיני.

 

עוד פנינה שהופכת את המרכז למשהו חדשני, עדכני ואורבני היא מרפסת הגג שעתידה לשמש כבית קפה או מתחם לאירועים קטנים. מהמרפסת נשקפים בתי דרום תל אביב, פלאפל ג'ינה, קירות נושאי גרפיטי וגגות של פח מגולבן, שמעניקים למקום את התפאורה האוונגרדית המתבקשת. אם צעירי הכרך יגלו את הפוטנציאל יהפוך המקום לדבר הלוהט הבא של תל אביב.

 

בית בנימיני, העמל 17 תל אביב, 03-5182257  (כדאי לקבל המלצות לגבי חניה מיודעי דבר).

|
|
|
|
|