צלם: רונית סבירסקי
"ירושלים של סליחות": לקראת החגים שבפתח סיורי סליחות בעיר הקודש
צלם: רונית סבירסקי
מעקות הברזל והמדרגות המפוארות בבית כנסת "החורבה"
צלם: רונית סבירסקי
בית כנסת "החורבה"
צלם: רונית סבירסקי
בית כנסת החורבה מבחוץ

ירושלים של סליחות

מאת: רונית סבירסקי

 

יום הכיפור וסוכות בפתח והם מעוררים איזו כמיהה לאותם ימים שבני ישראל עלו לרגל לירושלים. רחבת הכותל מתמלאת מדי ערב במתפללים ותפילת הסליחות נשמעת באשמורת הבוקר. כשהשמש נוטה ללון מעבר לכביש 1 בדרכה לכיוון הים בתל אביב, חומות העיר העתיקה בירושלים נצבעות בגוונים שעליהם נכתבו המילים "ירושלים של זהב". השווקים עוד תוססים רגע לפני שהחנויות נועלות את שעריהן, ריחות הקפה והבייגלה הטרי עומדים באוויר, בסמטאות האבן הצרות עוצרים יהודים דתיים לתפילת ערבית והחשיכה יורדת על העיר.

 

נוף ממרפסת התצפית בקומה השניה (צילום: רונית סבירסקי)

 

ברובע היהודי ובין בתי הכנסת

סיורי הסליחות הם התשובה לחילוניים ולשומרי המסורת שרוצים להרגיש את הדופק האמיתי של עיר הקודש. מגוון הסיורים גדול כל כך ומקיף נושאים שונים שכל אחד יכול להתחבר אליו בדרכו שלו. מסיורים שעוסקים בהיסטוריה היהודית, תולדות ירושלים, טיולי אוכל, מאפיות, סובב ירושלים, טיולים בעיר החדשה, סמטאות העיר העתיקה וסיורים בבתי הכנסת בשעות הקטנות של הלילה. אחת מהמדריכות שנוהגת לערוך סיורי סליחות היא פנינה עין מור. בין מגוון סיורי הסליחות שלה היא משלבת את אווירת הסליחות בעדות השונות. מדלגת בין בתי הכנסת האשכנזים למופע של פייטנות ומובילה את הקבוצה לפינות לא מוכרות כשהיא מלווה את המראות בסיפורים ואנקדוטות.

 

בית כנסת החורבה

משער ציון יורדים לאורך החומות על תוך סמטאות הרובע היהודי ומגיעים אל רחבת בית הכנסת החורבה. הסמל של הקהילה האשכנזית והמבנה המרשים שנפל בידי הירדנים במלחמת העצמאות. סיפורו של בית הכנסת, השיקום והשחזור שלו מרגשים עד דמעות. טל חניה, לבית ריבלין, שעורך את הסיורים המודרכים בבית הכנסת מתחיל את סיפורו של בית הכנסת בנקודת חורבנו. הירדנים כבשו את הרובע היהודי במאי 1948 והשתלטו על בית הכנסת שהיה הסמלי ביותר עבור היהודים, הניפו את הדגל הירדני על גגו, הניחו 200 קילוגרמים של חומר נפץ והפעילו. הרעש הדהד בכל הרובע, עשן היתמר והכיפה הגדולה קרסה. למחרת הופיעה בעמוד המרכזי של הניו יורק טיימס כתבה שכותרתה "בית כנסת החורבה נפל בידי הירדנים".

 

בית כנסת החורבה (צילום: רונית סבירסקי)

 

נפילת הרובע היהודי

התחלה מצמררת שהיא רק נגיעה ראשונה בסיפור שמתחיל ב-27 באוקטובר 1700. חבורת עולים מאירופה בהנהגת רבי יהודה חסיד עלו לארץ ישראל, התיישבו בעיר העתיקה בירושלים והקימו בית כנסת. החסידים התקשו לשלם את הוצאות בית הכנסת ובמלאות 20 שנים להיווסדו שרפו אותו נושיו הערבים. בשנת 1816, כמעט 100 שנים אחרי החורבן הראשון של בית הכנסת, הצליחו עסקנים המשתייכים לעליית תלמידי בית הכנסת הגר"א, להשיג "פרימן" (רשיון) מקושטא לביטול החובות הישנים וחידוש הבניין. הוא נחנך מחדש בשנת 1864 ונתפס כסימן לתחילתה של הגאולה. בית הכנסת הזה היווה בסיס לשחזור המבנה שהסתיים בשנת 2010. חשיבות "החורבה" הייתה רבה מאוד, בהיכל הוכתרו רבניה האשכנזים של ירושלים וארץ ישראל, נערכו בו אירועים ציבוריים ואפילו הנציב הבריטי הרברט סמואל נהג להתפלל בו.

 

עם נפילתו של הרובע היהודי ננטש בית הכנסת עד מלחמת ששת הימים במשך 19 שנים. ראשוני המבקרים שחזו בהרס וגלי החורבות שנותרו ממנו חשו זעזוע עמוק. כשהרובע שוקם הפכו את האזור לאתר ארכיאולוגי משוחזר ובאופן סמלי הותירו את הקשת הדקה שנותרה מכיפתו של בית הכנסת. כשהושלמה עבודת השחזור שוקמה הכיפה כפי שהייתה בימי תפארתו של בית הכנסת. שימור האתר נעשה במלאכת מחשבת וכמעט בכל פינה שנגעו התעוררו סיפורים ונוסטלגיות של אנשים שזכרו את המבנה בשנים שקדמו למלחמת העצמאות. אחד הסיפורים המרתקים קשור למעקות הברזל המרהיבות שמעטרות את הבניין ומהוות חלק מהמדרגות המטפסות לקומה העליונה.

 

בית כנסת החורבה מבפנים (צילום: רונית סבירסקי)

 

שרידי מעקות הברזל

שוקי פרימן, שלחם במלחמת ששת הימים כחייל בסמטאות הרובע, הגיע להריסות בית הכנסת החורבה ונזכר בתפארתו כשהיה ילד בן 9. הוא מצא בין גלי האבנים שרידים של מעקות ברזל ולקח איתו למזכרת. כששמע על שחזור המבנה הביא את החלקים וכך הצליחו לשחזר את צורתם המקורית. גובה בית הכנסת כ-24 מטרים, חלונות המבנה מעוטרים בויטראז'ים צבעוניים ונברשות ענק משתלשלות מהתקרה. חלק מן הקירות המקוריים חשופים ומשתלבים בקירות המשוחזרים. ארון קודש בגובה של שתי קומות מעוטר בזהב, ציורי קיר עדינים בצבעים של תכלת וזהוב.

 

מן הגלריה והמרפסת בקומה השנייה משקיפים בפנורמת נוף של 360 מעלות אל נופי ירושלים מהר הזיתים, העיר העתיקה, הר הבית, הר הצופים, צריחי המסגדים ופעמוני הכנסיות. במהלך השחזור נחשפו יסודותיו של בית הכנסת הקדום, מקווה טהרה מימי בית שני ורחוב ביזננטי. הפתעה נוספת היה סליק משנת 1938 שבו הוסתרו רימונים ופצצות מרגמה. בית הכנסת פתוח למבקרים רק בשעות התפילה ושעה נפלאה לבקר בו היא בזמן תפילת ערבית. סיורים מודרכים בתיאום מראש 02-6265900

 

פיוטים ותצפית אל הכותל

ביציאה מבית הכנסת החורבה מתחת לכיפה אבן הסוככת על סמטת רובע טיפוסית קיבלה את פני המטיילים הפייטנית זיוה עטר. למרות שפייטנות מתקשרת עם העולם הגברי בחרה זיוה לשיר זמירות ספרדיות ולעיתים היא מלווה על ידי מקהלת נשים אנדלוסית.

 

טיול בסמטאות הרובע היהודי (צילום: רונית סבירסקי)

 

הסיור מגיע לנקודת תצפית נפלאה על רחבת הכותל שהולכת ומתמלאת במתפללים ככל שהלילה נעשה עמוק יותר. בין שני בתים אפשר להציץ על רחבת הכותל אבל הרבה יותר נוח כשנכנסים לבנין השייך ל"אש התורה". בכניסה תלוי גוף תאורה ענק של דייל צ'יהולי שהוזמנה במיוחד למרכז. מרפסת גדולה מזמנת תצפית אל הכותל מזווית נדירה וממנה ניתן לראות חפירות שחשפו רחוב מימי בית שני ומתחתיו עוברת מערכת ביוב שמגיעה עד לעיר דוד. מערכת זו שימשה פתח מילוט לקנאים בימי המרד הגדול. במרכז "אש תורה" עורכים ערבי סליחות שמשלבים מופע, שירה וסיורים אל הכותל. מחיר: 35 שקל לאדם.

הרשמה באתר www.slichot.com

 

 

|
|
|
|
|