צלם: דפנה מרוז
החברה להגנת הטבע יוצאת בקמפיין נגד הפרטת הגנים הלאומיים

את אתרי התיירות והטבע לא מוכרים!

החברה להגנת הטבע יוצאת בקמפיין ציבורי למען הגנים הלאומיים, המאוימים על ידי הצעת חוק לפיה ניהול 120 הגנים הלאומיים בישראל, ביניהם חוף פלמחים, הכרמל ומצדה, יעבור מידי המדינה לידי גופים חיצוניים פרטיים. במסגרת הקמפיין, שסיסמתו "את הטבע לא מוכרים", יוצעו למכירה פומבית הגנים הלאומיים של ישראל תחת המסר שאסור למכור את הטבע של כולנו. בחברה להגנת הטבע ינצלו את תקופת החגים כדי לגייס מטיילים נגד הצעת החוק. "לגנים הלאומיים חשיבות משמעותית מבחינה סביבתית ואקולוגית, ניהול טבע הוא לא ניהול קבוצת מבנים, יש להשאיר זאת בידי רשות הטבע והגנים".

 

לפי הצעת החוק של ח"כ ישראל חסון, ניהול הגנים הלאומיים יעבור מרשות הטבע והגנים, הגוף הממשלתי האחראי היום על ניהול שמורות הטבע והגנים הלאומיים בישראל, לידי עמותות פרטיות. בישראל ישנם כ–120 גנים לאומיים מוכרזים ומאושרים, ביניהם חוף פלמחים, גן לאומי הרי יהודה, גן לאומי מקורות הירקון, חוף השרון, הכרמל, הר תבור, נחל אלכסנדר ומצדה.

 

גן לאומי מקורות הירקון

 

סיסמת הקמפיין היא "את הטבע לא מוכרים" ותוביל אותו חברת the wall, המתמחה בניהול קמפיינים ברשתות חברתיות. הקמפיין יכלול סרטונים ויראליים, חתימה על עצומה נגד הצעת החוק, הפצה באתר החברה להגנת הטבע, בניוזלטר של החברה, ברשתות החברתיות, בפייסבוק ובאמצעים רשתיים אחרים. מטרת הקמפיין היא להעביר את המסר החד משמעי לפיו אסור למכור את הטבע ולעורר את הציבור להתנגד להצעת החוק ולחתום על עצומה. במסגרת הקמפיין יוצעו, בין היתר, למכירה פומבית, הגנים הלאומיים של ישראל, בהם עין עבדת, הכרמל ופלמחים במחיר של החל מ– 130 שקל.

 

סמנכ"ל שמירת סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע, ניר פפאי: "הגנים לאומיים הם שטחים פתוחים בעלי חשיבות סביבתית אקולוגית משמעותית. אם יעבור החוק, נקבל גופים חיצוניים פרטיים שיופקדו על ניהול הגנים הלאומיים ואפשר להניח שהם ייקחו בחשבון במרחב השיקולים הניהוליים שלהם שיקולים שיוצבו מעל שמירת הטבע. על לנו להפריט עצמנו לדעת, ניהול שטחים בעלי חשיבות לאומית חייבים להיות מנוהלים על ידי גוף ציבורי ממלכתי, קל וחומר כאשר מדובר בשטחים פתוחים ערכיים כגנים לאומיים ולכן אסור להעביר את ניהולם לידיים פרטיות. שמירת טבע לא תתאפשר, באופן המיטבי והנכון, תחת ניהול פרטי. ניהול טבע שונה מניהול קבוצת מבנים ולכן אין מקום לאפשר את הפרטת הגנים הלאומיים".

 

אתם מוזמנים להצטרף למאבק, ולחתום על העצומה באמצעים הבאים:

 

אתר החברה להגנת הטבע

דף הפייסבוק של המאבק 

 

|
|
|
|
|