צלם: אליצור ראובני
"צלילי ילדות" בתיאטרון חולון: פסטיבל מוסיקה, תיאטרון ומחול לילדים

צלילי ילדות - פסטיבל מוסיקה, תיאטרון ומחול לילדים

מאת: עינת לוי

 

פסטיבל "צלילי ילדות" בתיאטרון חולון יתקיים זו השנה ה-11 בחול המועד סוכות, בין התאריכים 18-16 באוקטובר . הפסטיבל ממשיך במסורת בת למעלה מעשור ומציע מגוון מופעי בכורה והפקות מקור במוסיקה, תיאטרון ומחול לילדים ולמשפחה. גם השנה יעלו בפסטיבל מופעים בבכורה של מיטב הגופים האמנותיים היוצרים לילדים לצד הפקות מקור חד פעמיות. בנוסף יתקיימו מופעים וסדנאות ללא תשלום בכיכר הכניסה לתיאטרון חולון.

 

שירי ילדים ידועים של כל הזמנים

הפקת הדגל של הפסטיבל היא "שירי ילדות", מופע רב משתתפים בו יבוצעו שירי ילדים ידועים אשר חוברו לאורך מספר עשורים על ידי מיטב המבצעים מכל הדורות. במופע ישתתפו: טל מוסרי, דפנה דקל, חני נחמיאס וגלית גיאת. אליהם יצטרפו זמרת האופרה ברכה קול והשחקנית חנה לסלאו בקטעי משחק ומערכונים חדשים. את המבצעים תלווה תזמורת סימפונט רעננה בניצוחו של המלחין והמנצח גיל שוחט.

 

"שירי ילדות" (צילום: אליצור ראובני)

 

אנימציה ומוסיקה

מופע נוסף, שהוא חוויה של תמונה וצלילים המפגישה בין אמנות הקולנוע והאנימציה לבין יצירות תזמורתיות דרמטיות. במופע "חברים מעולמות אחרים" תופיע התזמורת הסימפונית חיפה בהרכב של כ-100 נגנים בניצוחו של גיל שוחט בליווי קולאז' של קולנוע ואנימציה מאת דודו שליטא אשר יוקרן על מסך ענק בשילוב מופע קרני לייזר. עוד ישתתפו מקהלת "בת קול".

 

עוד בפסטיבל מופעים המשלבים את כל אמנויות הבמה: גילה אלמגור במפגש חד פעמי, אינטימי של סיפורי ילדות: "הקיץ של אביה", "עץ הדומים תפוס", "ערגה ילדה מהחלומות",  בו תחלוק עם הקהל הצעיר חוויות של ילדותה האישית ובנוסף, תקריא שירים לילדים מאת תרצה אתר ונתן אלתרמן. המפגש בליווי המלחין והמנצח גיל שוחט.

 

כוח המשאלות

חבורת "טררם קידס" חוזרת לבמה בבכורה של המופע האנרגטי "כוח המשאלות" שיצרו דורון רפאלי ואבי רוזנבלום. זוהי יצירה צבעונית והומוריסטית השואבת את קהל הילדים וההורים אל תוך סיפור עלילה ושירים סוחפים, קטעי תיפוף וריקודים אנרגטיים, הפעלות קהל ומסרים חינוכיים וחברתיים. במופע עוברת ילדי חבורת טררם מסע קסום, במהלכו לומדים הילדים שאם רק יאמינו בעצמם ויהיו דבקים במטרה, יתגשמו משאלות ליבם.

 

הבאנו שלום עליכם

הצגה המבוססת על שני סיפורים מאת שלום עליכם: "הדגל" ו-"האולר" ואזכורים מסיפורים נוספים. המחזה בעיבודה של גליה בארי ובבימויו של רזי אמיתי מתאר בשפתו העסיסית והעשירה של שלום עליכם את ילדותו בעיירה, חלומותיו ואכזבותיו.

 

ספר הג'ונגל (צילום: אליצור ראובני)

 

הבית של החתולה

הפסטיבל יעניק גם במה לקהילה, ובמסגרת זו תוצג האופרה לילדים "הבית של החתולה". יצירתה של המלחינה שרה פייגין ז"ל המבוססת על סיפור ילדים רוסי ובו חתולה עשירה ומפונקת המזמינה את החיות לביתה על מנת להתפאר ביופיו ובעושרה, אך אינה נותנת לאחייניה הגורים חסרי הבית להיכנס לביתה המפואר. ברגע אחד גורלה של החתולה המפונקת מתהפך כאשר ביתה נשרף עד היסוד. אז היא מקימה בית חדש וצנוע עם אחייניה הגורים. בהשתתפות מקהלת ילדי מרכז שטיינברג ובליווי 13 נגנים.

 

הנסיכה בסי במול

תיאטרון חני הפקות יעלה את "הנסיכה בסי במול" אותה כתבו וביימו בהשתתפות יעל לבנטל ובנימין יגנדרוף. זהו מופע לשני שחקנים ולחמישיית כלי נשיפה מעץ. בעזרת אגדה פשוטה ושובת לב על נסיכה עצובה ונסיך המנסה לרומם את רוחה, זוכים הילדים להכיר את כלי הנשיפה, להתוודע לעקרונות ולמושגים מעולם המוסיקה, ולהאזין ליצירות מאת: באך, רוסיני, רוול וג'ופלין.

 

לילית הגחלילית

תיאטרון גושן יעלה את "מחול הגחליליות" שכתב וביים  יאקי מחרז עם כוריאוגרפיה של לימור רוז בהשתתפות להקת רקדני המחול של תיאטרון גושן, "אריסטו קלאסי" והשחקן שלומי טפיארו. מופע מחול צבעוני וקצבי המספר את סיפורה של לילית הגחלילית המשונה שיוצאת לחפש חברים חדשים.

 

ספר הג'ונגל

תיאטרון המדיטק בשיתוף להקת המחול "פרסקו" יעלה בבכורה את "ספר הג'ונגל", הצגת מחול קצבית המספרת על הילד מוגלי שאומץ על ידי להקת זאבים וגדל ביער כאחד מהם.

 

מרק כפתורים

סיפור בבימויו של גיל צ'רנוביץ ובהשתתפות איתי פולישוק ודודי גזית. זהו סיפורו של קבצן רעב המגיע לכפר קטן בתקווה לקבל מעט אוכל אך זוכה להתעלמות מאנשי הכפר. הקבצן מצליח לפתוח את ליבם בעזרת  מרק מכפתורים. הילדים בקהל עוזרים לשני השחקנים לספר את סיפור ההצגה וכך חווים בעצמם את קסמו של השיתוף.

 

איילת ובצבוץ ביער האותיות

סיפור מסעם של איילת מטיילת והצב בצבוץ, שהולכים לאיבוד באופן מסתורי ומגיעים ליער שטויות קסום, שעשוי כולו מאותיות. בניסיון למצוא את דרכם חזרה הביתה, הם פוגשים חברים חדשים ובשיתוף הקהל מגלים רמזים ופותרים כתבי חידה.

 

"ילד בוץ" (צילום: צבי ניר)

 

כמה ים יש בים 

שתי שחקניות מספרות, שרות ומציגות סיפורים מילדותו של ע. הלל במופע תיאטרלי הומוריסטי. אל תוך הסיפורים נשזרים שיריו הפיוטיים של המשורר, שירי הילד המתבונן בעולם ושואל שאלות. ההצגה מאפשרת הצצה לקסם ההופך את עולמו הפנימי של הילד לשירה ואת חומרי היום יום ליצירת אמנות.

 

ילד בוץ - מסיפורי אמא אדמה     

"סיפור עם מטנזניה". בכל חודש נפגשים מנטאובה ומובה לספר סיפור לכל ילדי הכפר. מובה כותשת, מערבבת, לשה ויוצרת חומר טוב לבנייה, ומנטאובה משיב בניגונים, יחד הם בוראים כפר שלם מבוץ ולתוכו שוזרים את סיפורו של ינגאויה, ילד שמיום היוולדו לא חדל לבכות.תיאטרון בובות מחומר חי: קש, אדמה, מים, שירה, ומוסיקה חיה.

 

הנדנדה היחידה שבגינה

שעת סיפור עם בתיה גרינר, מחברת הסיפור "הנדנדה היחידה שבגינה". הסיפור על ילדים הממתינים לתורם להתנדנד על הנדנדה היחידה בגינה,  מסופר על פני 12 דפי איור ענקיים אשר מוצבים באמצע הבמה ובכל דף מופיעה התרחשות אחרת בה בוחרים הילדים בקהל את דרך התמודדותם עם המצב. את הסיפור מלווים כלי נגינה מיוחדים הממחישים את ההתרחשות בצלילים.

 

בכיכר הכניסה לתיאטרון יתקיימו כמדי שנה ובמהלך כל ימי הפסטיבל מופעים, סדנאות ופעילויות ללא תשלום. בין המופעים: "לא יאומן כי יסופר" – מופע ממבחר שיריו וסיפוריו של ע. הלל בביצוע עזרא ועירית דגן. "סוכריות קופצות" – מופע המבוסס על שירי ילדים ידועים וסיפור עלילה משעשע, מופע לוליינות ואקרובטיקה מבית "לופט גשפט" והשנה תוקם גם "סוכת סיפורים" בה יסופרו סיפורים לקטנים ולגדולים. בנוסף, יתקיימו סדנאות יצירה על אובניים, מתחם משחקי חשיבה, דמויות שטח משעשעות ומוזיקה.

 

תיאטרון חולון, שדרות קוגל 11,  לפרטים נוספים: 03-5023001

 

|
|
|
|
|