צלם: איליה ציבולסקי
בעברית, בערבית, דו לשוני, בשפות זרות וללא מלים - פסטיבל יפו להצגות ילדים
צלם: גדעונה רז
זוזי ופופיק
צלם: בונואר
הקרקס המתנפח

פסטיבל יפו להצגות ילדים

מאת: עינת לוי

 

ביפו העתיקה, במבנה רב קשתות המשקיף אל הים, פועל תיאטרון יפו כבר 13 שנה והפך למוסד יוצא דופן בנוף התיאטרון הישראלי מבחינת המעורבות החברתית והסגנון שלו. שתי להקות תיאטרון מפיקות יחדיו ובנפרד הצגות בשפה העברית והערבית. קבוצת "תיאטרון מקומי" ממשיכה בדרכה האמנותית מזה 20 שנים בשיתוף עם שחקנים ואמנים יהודים וערבים. תיאטרון אל סראייא הערבי- יפו, מאחד קבוצה של אנשי תיאטרון ויוצרים ערביים.

 

"אלף לילה ולילה" (צילום: אייל לנדסמן)

 

הצגות דו לשוניות

בחול המועד סוכות, יפתח התיאטרון את שעריו ויארח, זו השנה החמישית, את פסטיבל יפו הבינלאומי להצגות ילדים. יועלו הצגות ומופעים מחו"ל ומישראל: בעברית, בערבית, הצגות דו לשוניות, בשפות זרות וכן הצגות ללא מלים. כל ההצגות נשענות על אלמנטים מוסיקליים וויזואליים המובנים לדוברי כל שפה, ומיועדות לילדים ולכל המשפחה. הפסטיבל יתקיים בימים חמישי-ראשון, 23-20 באוקטובר 2011.

 

ערב הפתיחה, 20 באוקטובר בשעה 18:30, יערך ברחבת התיאטרון בהנחיית גיא זוארץ ואיברהים סקאלה. במופע יוצג קטע מתוך ההצגה האורחת ממלטה: "שיקוי הנעורים של ארלקינו". מופע דבקה של להקת הצעירים של יפו, מופע מוסיקלי של סיסטם עלי בשיתוף עם גיא זוארץ והשחקנית חאוולה חאג' דיבסי בקטע מתוך ההצגה "הנשף של יפו". בכל ימי הפסטיבל תפעל במה לקטנטנים עליה יופיעו ילדים יהודים וערבים, כל אחד מן הילדים יציג מופע קצר לבחירתו: ריקוד שירה קטע משחק או כל קטע אחר העולה על דעתו. דוכני ספרים לילדים בעברית ובערבית יוצבו ברחבת התיאטרון ויופעלו סדנאות יצירה לילדים והצגות חוצות ללא תשלום.     

 

"אגדות בסמטאות" (צילום: נורמן עיסא)

 

תוכנית הפסטיבל:

 

הצגות אורחות:

 

שיקוי הנעורים של ארלקינו

מופע חוצות ממלטה לכל המשפחה, בבכורה עולמית, באנגלית עם קטעים ושירים בעברית ובערבית. פארסה בסגנון קומדיה דל ארטה, תיאטרון רחוב בשימוש מסכות המתבסס בעיקר על אימפרוביזציה ועל השתתפות הקהל. כולם מאוהבים בעלמת חן  ורוצים לשתות שיקוי אהבה שיהפוך אותם לצעירים. הבעיה היא שהם שותים יותר מדי.

 

צרות עם הגולם

מופע מצ'כיה לכל המשפחה, שנוצר לציון 400 שנה למותו של המהר"ל, מגדולי הרבנים ומנהיגה של יהדות פראג. קיום אל-מותי, סיכונים משמעותיים וקונפליקט נצחי בין טוב לרע – כל אלה עומדים בבסיסו של מופע גרוטסקי זה ללא מילים ובשילוב מולטימדיה.

 

בכורות ישראליות:

 

סבתא

"לסבתות ולסבים שלנו, לאלו שאנחנו נהיה יום  אחד, יושבים ובוהים אל סוף השמיים ספוגי חלומות וזיכרונות". הצגה מרגשת ללא מילים, המספרת סיפור אשר נע בין העבר להווה ומשלבת בין הומור ונוסטלגיה. לילדים מגיל 6 ומעלה.

 

"סבתא" (צילום: טיירי מורל)

 

זוזי ופופיק            

הצגת חוצות לכל המשפחה בסגנון 'קומדיה דל-ארטה', בשילוב מוזיקה, תנועה וטקסט מחורז. מה קורה כש"זוזי", ליצנית ארוכת רגליים, באה להופיע ופוגשת במפתיע את "פופיק",  ליצן גוץ ולחוץ, שבא להופיע בדיוק באותו הזמן. האם יופיעו ביחד או לחוד? האם ימצאו דרך לשתף פעולה?

 

הצגות נוספות והצגות חוצות:

 

ענתר ועבלה

סיפור אהבתם של הלוחם גיבור ענתר,  שנולד כעבד שחור והנסיכה הלבנה עבלה. הצגה וויזואלית ומשעשעת, המשלבת שימוש במסכות ובובות והרבה שירה ומוזיקה. מתאים לגילי 9-4.

 

לא סתם סיפור

ספרים בכל העולם נמחקים לעד. ספרנית אמיצה יוצאת להציל את הספרים המחוקים. שוטר שמזדמן למקום מבקש ממנה להציג לו רישיונות. היא מבקשת ממנו לפתוח ספר. הוא רוקד עם סינדרלה, נלחם בקפטן הוק, ויחד עם הילדים בקהל הם מצליחים להחזיר את כל הסיפורים האבודים. מתאים לגילי 9-4.

 

אלפלאח ואאלג'אמוסה (הפלח והתאו) 

נקד האיכר מוביל את התאו שלו לחריש "אתה כל כך איטי ומעצבן, אין לך את הכוח שיש לנמר ולחיות האחרות, לו היית חרוץ יכולנו לחרוש את כל השדות ביום אחד". "אלוהים ברא אותי כך" עונה לו התאו, "למרות שאני איטי, אני חזק ויכול להכריע אפילו את הנמר!" האיכר עורך קרב היאבקות בין התאו  לבין כמה  בעלי חיים והתאו  מצליח להביס את כולם. לפלאח לא נותר אלא להתנצל בפני התאו על שהעליב וניצל אותו. מתאים לגילי 9-4.

 

ריקודים דים

הצגת חוצות לגילי 4 ומעלה. נגה חוזרת ממסע מסביב לעולם עם מזוודה עמוסה בריקודים, תלבושות ואביזרים. במפגש, מזמינה את הילדים להצטרף אליה בקצב ובריקוד.

 

הקרקס המתנפח

הצגת חוצות לכל המשפחה וללא מילים. אורי וייס בדמות האקרובט הקלאסי מהקרקסים הנודדים של תחילת המאה ה- 20, יוצר את מופע "האדם המרחף" הראשון והיחיד בהיסטוריה. במופע משולבים קומדיה, ג'אגלינג, הליכה על חבל, אקרובטיקה ופעלולים עוצרי נשימה. 

 

טיול  לכוכב הגבינה

הצגת חוצות, דו-לשונית, לגילי 10-4, על דמיון אין סופי וחברות שצומחת כנגד כל הסיכויים. נאדר משחק לבד הוא לא רוצה לשחק עם אף אחד. גם איחסאן משחק לבד כי אף אחד לא רוצה לשחק איתו. שני הילדים הבודדים נפגשים בחצר הבית ויחדיו יוצאים למסע הרפתקאות. הם ממריאים על גבי חללית אל הכוכבים, מתנגשים בכוכב גבינה, חוקרים אותו, זוללים אותו, צוללים בו, מתגברים על כל הסכנות וחוזרים הביתה שבעי חוויות.

 

אלף לילה ולילה

הצגה בשיתוף תיאטרון הבימה, לגילי 6 ומעלה. מבחר מסיפורי "אלף לילה ולילה" החל מסיפור המסגרת על שחרזאדה, שכדי להציל את עצמה ואת בנות הממלכה מספרת למלך כל לילה סיפור אחר, וכלה בסיפור על עלי-באבא והמשרתת הערמומית שלו שהצליחה להכות ב-40 השודדים. הסיפורים כולם משלבים הומור ופנטזיה. ההצגה משלבת תיאטרון פיזי ומוסיקה.

 

אגדות בסמטאות

הצגה בסמטאות יפו העתיקה, לגילי 5 ומעלה. אבו– נבוט חוזר ליפו העתיקה ויוצא יחד עם הילדים  לחפש את המפתחות לתיבה הקדומה שמצא. בדרך הם רואים דמויות ססגוניות בין הסמטאות, שמספרות אתר ההיסטוריה של יפו. אז מה קורה כשהם פוגשים את נפוליאון הצרפתי, תחותמס המצרי ואנדרומדה היוונייה.

 

האוצר

הצגה שטה על ספינה המפליגה מנמל יפו, לגילי 9-4. שודד ים שנקלע בטעות לאזור יפו, פוגש בילדים ומזמין אותם לחפש איתו את האוצר האבוד. יחד יוצאים הילדים ושודד הים לשייט באוניה, שם מחכים להם כתבי חידה מסתוריים, פגישה עם בת ים ומאבק עם ספינת פיראטיים. ההצגה מזמינה את הילדים לקחת חלק פעיל ולהפעיל את כל החושים.

 

"האוצר" (צילום: משה מודר)

 

קשקושה   

"גופי שייך לי", הצגה בנושא הטרדות מיניות של ילדים. ההצגה מלמדת את הילדים כיצד לשמור על גופם מכל נזק ולדעת להפריד בין ליטופים שנובעים מחיבה לבין ליטופים המסוכנים לילדים. מתאים לגילי 9-6.

 

"הצגה-נט"

הצגה לגילי 12 ומעלה, המציגה נושא רגיש מאד בעידן המודרני שמשפיע על כולנו. עולם האינטרנט הצ'אטים והפייסבוק כל היתרונות של רכישת ידע ויצירת קשרים לבין הסיכון הקיים בעולם האנונימיות של הרשתות החברתיות.

 

מחירי כרטיסים:

כרטיס להצגה: 40 שקל. מופע הפתיחה: 20 שקל. הצגת האוצר: 75 שקל.

לפרטים ורכישת כרטיסים: 03-5185563

 

 

 

|
|
|
|
|