צלם: רונית סבירסקי
תערוכה שמפעילה את הצופים - "די קוד" במוזיאון העיצוב חולון
צלם: רונית סבירסקי
מקלות שמאירים בהשפעת תנועה וקול
צלם: רונית סבירסקי
כמו שרשראות של טנק שנעות כל הזמן

דיקוד - תערוכת שמפעילה את הצופים

מאת: רונית סבירסקי

 

קשה להתעלם מהחיוכים שנסוכים על פני המבקרים בתערוכה החדשה שנפתחה במוזיאון העיצוב בחולון. ברגעים הראשונים נרשמת הסתייגות קלה מהרעיון שצריך להפעיל את החשיבה וההיגיון כדי לפצח את המיצג ולהבין את משמעותו. על תערוכת "די-קוד " Decode  נאמר שאין לה קיום בלי הצופים. הם נוגעים, ממששים, לוחצים, מלטפים ומדברים עם המוצגים השונים. רובם מפיקים צחוקים של הנאה וסיפוק מפי הצופים.

 

מערכת שמגיבה לנתוני הבורסה בזמן אמת בצבעים ובצורות (צילום: רונית סבירסקי)

 

ממוזיאון בלונדון למוזיאון בחולון

התערוכה מציגה את המושג של חוויית עיצוב בעידן דיגיטלי. התערוכה מוצגת בימים אלה במוזיאון העיצוב בחולון אחרי שהוצגה בלונדון, בייג'ין ומוסקבה.  מאחורי היוזמה עומד מוזיאון העיצוב הוותיק ביותר בעולם "ויקטוריה אנד אלברט" או בקיצור V&A  שמשתף פעולה לראשונה עם המוזיאון הצעיר ביותר בעולם. אוצרי התערוכה הם לואיז שאנון, האוצרת ומנהלת האגף העכשווי במוזיאון ויקטוריה אנד אלברט ושיין וולטר, המנהל האמנותי של פסטיבל האמנות הדיגיטלית הגדול בעולם.

 

פארק שעשועים אינטליגנטי

היצירות  בתערוכה משלבות טכנולוגיות דיגיטליות בשלושה נושאים עיקריים: קוד - קודים של מחשב הפכו לאובייקט עיצובי בהשתנות מתמדת, אינטראקציה - היוצרים מכינים עבודות שמגיבות להתערבות הצופה, מעקב אחרי המבקרים ודו-שיח איתם בחלל הגלריה. הנושא השלישי מנצל את המושגים של רשת דיגיטלית בשירות האמנות. האמת היא שזה נשמע הרבה יותר מסובך ממה שזה. כשתגיעו לתערוכה תרגישו שאתם נמצאים ב"פארק שעשועים" אינטליגנטי.

 

מוצגים שמגיבים למבקרים

בכניסה לתערוכה הועמד מיצב שמורכב משרשראות שמזכירות טרקטורים או טנקים. השרשראות מסתובבות על צירן ומשמיעות את החריקות המוכרות. הן צבועות בשחור לבן ובכל פעם ששרשרת אחרת מסתובבת נוצר רצף חדש של מפגשים בצבעים שחור ולבן.

 

מיצג דיגיטלי (צילום: רונית סבירסקי)

 

יצירת וידאו מעניינת נולדה כתוצאה מתנועת המטוסים באוויר בארצות הברית. כשרואים את הסבך של החוטים הדקים והצבעוניים שנעים בזמן אמת בשמיים קולטים את מספר המטוסים שנמצאים בו זמנית בשמיים. שדה של צינורות שחורים עם ראש מאיר מגיבים לתנועה, למצב הרוח ולקולות שמשמיעים המבקרים. מחיאת כף או התעטשות גורמים לאורות להאיר בבת אחת.  עבודה שנקראת "בורסה מרחבית" יוצרת פרחים צבעוניים לפי מחשב שמחובר למה שמתרחש בבורסה בזמן אמת. וידאו ארט אחר מתאר את צמיחת הפרח ב"Fast Forward".. צילום דיגיטלי שמשקף עץ העומד בחוץ ונע לפי עוצמת הרוח הנושבת מחוץ למוזיאון.

 

השתקפות עצמית

מוזיאון ויקטוריה ואלברט הזמין עבודה לתערוכה מהאמן הישראלי דניאל רוזין. במבט ראשון היצירה נראית כמו מסך אולטרה סאונד ענק. במבט שני מתחילים לזהות את הדמויות שניצבות מול המסך. זוהי השתקפות של הצופים במסך הגדול בעזרת חיישנים. העבודה מושכת אנשים להגיב ולהשתתף בהשתקפות.  מקבץ של קוביות משעשעות שמתאימות גם לילדים ולנוער הוכנו על ידי המכון הטכנולוגי בחולון שנקרא HIT . על שולחן גדול ולבן ניצבות קוביות פרספקס שכל אחת מהן מפעילה את המבקרים בדרך אחרת: לוחצים על כפתורים שסוגרים מעגל חשמלי ומדליקים נורה קטנה, לוחצים על כפתור ושומעים את שירתו של הצרצר, שולחים SMS לפי מספר שמופיע על הקופסה ומקבלים קבלה מהקופסה.  ישנו מסך שהופך לגשם כבד כשעומדים לידו.

 

מעצבים ישראלים

שלושה מעצבים ישראלים משתתפים בתערוכה והם הוזמנו על ידי מוזיאון ויקטוריה ואלברט להציג את עבודותיהם. מושון זר-אביב מציג תוסף לדפדפן שחושף את האופי הסמוי של התנהלות הרשתות החברתיות ברשת. בכל פעם שאתר חושף נתונים של צד שלישי נפתח חלון שנקרא "תא וידויים" ומבקש בציניות "ספר לי עוד", "תוציא הכל"...

 

אמנון דקל ודיוד אופ מציגים עבודה שאף היא הוזמנה על ידי מוזיאון ויקטוריה ואלברט. הם עושים שימוש בטכנולוגיית מעקב אלחוטי אחרי  טלפונים סלולאריים בשילוב עם טכנולוגיית תרגום דיבור לטקסט.  ערן גל אור, מיכל רינות, שחר גייגר ולוקה אור מציגים את הקוביות השקופות שמגיבות לתנועה שמתרחשת לידן או איתן. במעבדת העיצוב, לצד התערוכה, מתארחים בכל יום שלישי סטודנטים המציגים תהליכי עבודות.

 

המוזיאון פתוח בימים שלישי וחמישי מ-22:00-10:00, שני ורביעי עד 16:00, שישי עד 14:00.

מחיר כניסה: 35 שקל

 

|
|
|
|
|