צלם: גיא פיטשון
הסרטים הדוקומנטריים הטובים של השנה: פסטיבל דוקואביב 2011

פסטיבל "דוקאביב גליל" 2011

פסטיבל "דוקאביב גליל" יתקיים זו השנה השלישית , בין התאריכים 28 בנובמבר - 2 בדצמבר במעלות תרשיחא. הפסטיבל יימשך חמישה ימים בהיכל לתרבות ואמנות הבמה, במתנ"ס גראס ובמרכז לאמנויות וגלריה ע"ש אפטר ברר.

 

הפסטיבל הינו יוזמה והפקה של הנהלת פסטיבל דוקאביב בשיתוף עם העיר המארחת מעלות תרשיחא ובעידודו של ראש העיר שלמה בוחבוט. הוא נולד מתוך רצון וכוונה לשים את הדגש על הפריפריה החברתית והגיאוגרפית בארץ. דוקאביב גליל מפגיש יוצרים דוקומנטריים עם הקהל ומציג את הסרטים הדוקומנטריים הטובים של השנה, רובם משקפים סיפורים שמקורם בפריפריה. הדגש בשנה זו יהיה על הסוגיות החברתיות העומדות בראש סדר היום הציבורי והמצויות גם בבסיסן של יצירות דוקומנטריות רבות. הדיון על סוגיות של צדק וחברה מקבל תוקף מיוחד דווקא בגלל מיקומו של הפסטיבל בפריפריה.

 

"ילדים מסוכנים" (צילום: עמית גורן)

 

הקרנות בכורה 

בפסטיבל יוקרנו 35 סרטים, ביניהם מספר הקרנות בבכורה: "ילדים מסוכנים" סרטו של עמית גורן, סיפור על עברייני אלימות במשפחה המטופלים בשיטה מאתגרת ומורכבת כדי לעקור את נגע האלימות ההורס חייהם וחיי משפחותיהם. "ז'ירה" סרטם של יקי איילון ויוסף אבו מדיעם, סיפורו של ח'אדר, אמן המתגורר ברהט ומנסה במשך 4 שנים לפגוש את אמו ובני משפחתו הנמצאים בעזה.

 

אירועים מיוחדים

"פיצ'ינג חברתי" יוזמה ראשונה מסוגה של דוקאביב בשיתוף קרן גשר שבמסגרתה יתקיים במהלך הפסטיבל אירוע פיצ'ינג שמטרתו להפגיש יוצרים דוקומנטריים עם פעילים, קרנות, עמותות וארגונים חברתיים ולקדם שיתופי פעולה ביניהם.

 

בכורה לסרט הדוקומנטרי השיתופי הראשון בגליל: "הגליל ביום אחד" סרט שהופק במיוחד עבור הפסטיבל, המורכב מחומרים מקומיים שצילמו תלמידים רבים תושבי הגליל והסביבה. חומרים אלה נערכו לסרט המציג את זווית המבט המיוחדת של צעירים תושבי האזור על סביבתם הקרובה. שיתוף פעולה של דוקאביב עם בית הספר לעריכה "ג'אמפ קאט".

 

תחרות אוכל ביתי בשיפוטו של אייל שני. האוצרות הנחבאים אל הכלים במטבחים במעלות תרשיחא והסביבה מובאים אל קדמת הבמה. בתום התחרות יוקרן הסרט "ג'ירו חולם על סושי".

 

"שפת הרחוב" סדנה של אנשי התוכן מהסדרה "רחוב סומסום", המיועדת לסטודנטים ואנשי מקצוע ובה תידון השאלה איך מתווכים את המציאות הישראלית המורכבת לקהל מגוון של ילדים מכל המגזרים. לאחר הסדנה יוקרן הסרט "להיות אלמו".

 

"ז'ירה" (צילום: אלעד אסולין וראד אל מקאווי)

 

"עם ישראל חי" תערוכה שתוצג במרכז לאמנויות במעלות ובה צילומיו של הצלם לבקה המציגים כתובות גרפיטי שרוססו על קירות ברחבי הארץ. בערב פתיחת התערוכה יוקרן  סרטו השערורייתי של אמן הרחוב בנקסי "אקזיט דרך החנות".

 

קולנוע מאבק: "דוקאביב גליל" מארח את "קולנוע מאבק" שקם כחלק ממחאת האוהלים של הקיץ. בתום ההקרנות יתקיימו שיחות עם היוצרים, הדמויות  ואנשי המפתח של המאבק. במסגרת זו יוצגו הסרטים "שמעת על הפנתרים השחורים?" של ניסים מוסק, והסרט "שביתה" של אסף סודרי ואמיר טואזינגר.

 

"הקיבוץ" הקרנה של פרק בסדרה התעודית על התנועה הקיבוצית. בתום ההקרנה תתקיים שיחה עם מודי בר און וענת זלצר יוצרי הסדרה.

 

"זכרונות משפט אייכמן" הקרנה מיוחדת לסרטו של דוד פרלוב שעבר רסטורציה. בשיתוף עם יד ושם והערוץ הראשון.

 

דודו טסה בהופעה וסרט: הקרנה של הסרט "עיראקנרול" על דוד טסה ולאחריה הופעה של הזמר.

 

סדנאות אנימציה לילדים, בית הספר לעורכים ואנימטורים Jump Cut יפעילו סדנת אנימציה פעילה לילדים, המעניקה למשתתפיה התנסות חווייתית ביצירה של אנימציה.

 

פרויקט מדברים דוקומנטרי ממעלות-תרשיחא: הקרנה חגיגית למקבץ סרטים תיעודיים קצרים שהמציגים דמויות וגיבורים שכולם פועלים בגליל שנעשו במסגרת מרכז רב תרבותי  docuVillage בתרשיחא: "על קו תרשיחא- חאלב-יחיעם", " גלגל וציר", "מפגש בין קוים מקבילים" ו"קטלוני יא דרוז". לאחר הקרנת הסרט יתקיים מופע רוק אתני של להקת דרוז.

 

הצלמניה

 

"סקייט אוף מיינד" הקרנה לתיכוניסטים מבתי ספר ערביים ויהודים לסרט המספר את סיפור אהבתם של אלינה ומוחמד אלוף הסקייטבורד, וסיפורם של חבורת הסקייטרים שחיים בשולי הבטון התל אביבי ומסתכלים על העיר מגובה הריצוף.

 

דוקו אביב גליל, 28 בנובמבר – 2 בדצמבר, מעלות תרשיחא

לפרטים נוספים: http://www.docaviv.co.il/da/

|
|
|
|
|