צלם: רונית סבירסקי
דו-קיום חברתי, אומנותי ולאומי בחגיגות "החג של החגים" בעיר חיפה
צלם: רונית סבירסקי
בסטודיו של אמן בנמל
צלם: רונית סבירסקי
דגל הדיו ו"מקדונלדס"
צלם: רונית סבירסקי
מופעים על במות מרכזיות

חגיגה בוואדי

מאת: רונית סבירסקי

 

אם יש משהו שמייצג השנה יותר מכל את משמעות "החג של החגים" בחיפה הרי זה הצמד האוצרים יעלה חזות ופריד אבו שקרה. אוצרת ישראלית לצד אוצר ערבי ישראלי שאחראים על התערוכה המרכזית "נאמן למקור" שמוצגת בגלריות השונות בעיר. דו-קיום חברתי, אומנותי ולאומי שמסיר את הגבולות, העכבות והדעות הקדומות ונותן הזדמנות לכל הלאומים החיים בחיפה לחגוג יחדיו את "החג של החגים" בכל סוף שבוע במהלך חודש דצמבר. החודש, שבו מציינים את סוף השנה האזרחי, חוגגים את חג החנוכה, הכריסטמס ועיד אל אד'חא.

 

 קפה "מסדה" (צילום: רונית סבירסקי)

 

סופגניות ותחפושת סנטה

וואדי ניסנאס הופך בכל סוף שבוע עד תחילת ינואר, להפנינג צבעוני ותוסס. דוכני מטעמים, שוק שוקק, פלאפל ריחני ופיתות טריות. על הדוכנים מונחים זה לצד זה בייגלה עם  שומשום, סופגניות, מלאבי, קבבים וקרפ צרפתי. בדוכן אחר מוכרים תחפושות של סנטה קלאוס לצד תפוחים מסוכרים. שחקנים על קביים בלבוש צבעוני משעשעים את הילדים, להקות חיות מנגנות על גגות הבתים ורקדני בריק דאנס מלהטטים על הבמה המרכזית. באתרים מיוחדים ובכנסיות מתקיימים קונצרטים איכותיים שהכניסה אליהם חופשית. המוזיאונים ברחבי העיר מציגים תערוכות חדשות ומאפשרים ביקור בתערוכות הקבועות במחיר סמלי של 5 שקל לאדם. ביניהם: מוזיאון חיפה לאמנות, מוזיאון העיר חיפה, מוזיאון טיקוטין והמוזיאון הימי. בבית הגפן מתקיים יריד של פריטים בסגנון "שוק פשפשים" נוסטלגי והמסעדות מציעות תפריטים במחירים מיוחדים.

 

גלריות בכל פינה

17 שנים שאמנים מציגים את יצירותיהם לאורך רחוב וואדי ניסנאס ובגלריות השונות. התערוכות משנות מגמות, נושאים וצבעים, חלק מן המוצגים זוכה להישאר במקומו מספר שנים והאחרים מתחלפים בכל פסטיבל. השנה לראשונה המוצגים זכו לתאורת לילה שמוסיפה להם מימד חדש  ומעניין ומאריכה את שעות הביקור בוואדי. חידוש נוסף שבא לידי ביטוי בתערוכת "נאמן למקור" הוא הפיזור של העבודות על פני מגוון רחב של אתרים בעיר. התערוכה המרכזית מוצגת בגלריית "בית הגפן" שזכתה לאחרונה לשיפוץ יסודי. הקירות העבים, הכניסות הקמורות והרצפות המצוירות משמשים רקע מרשים ליצירות המוצגות בחלל.

 

בבניין שבו שכן היומון איתיחאד מוצגות יצירות נוספות מהתערוכה "נאמן למקור". חלל אחד מוקדש לאוסף הענתיקות של טוני אשקר עם דלתות ובלטות מצוירות, כשברקע מוקרנים צילומי תזמורת רשות השידור עם נגן העוד זוזו מוסא. בחלל אחר יצר מחמוד קאייס שטיח הנדסי עשוי מגפרורים ומסמרים שחורים. האמנית רימה ארסלנוב לקחת את ה"משרביה" שאמורה לצנן את ימות הקיץ הלוהטים ועטפה אותה בפרווה. חללים קטנים לאורך הוואדי הפכו למיצגים אמנותיים. מיד בכניסה לצד דוכני הפלאפל המפורסמים נכנסים לחלל קטן ומגלים שאתם מצולמים בווידאו על מסך גדול בנוסח "מצלמה נסתרת". 

 

 הסטודיו של בועז סינטרה בנמל (צילום: רונית סבירסקי)

 

גלריות בתחתית

גם העיר התחתית זוכה בשנים האחרונות לצביעת מכחול אומנותית. מחסני הנמל הנטושים והמוזנחים הופכים עם הזמן לגלריות ומתחמי סטודיו של אמנים צעירים. בגלריה "האגף" מוצגת תערוכה קבוצתית בשם ""High Mark כשבתוך החלל נמצא בר אלכוהול שמשדרג את האווירה. הצלם יגאל פליקס מקבל בתיאום מראש מבקרים, מספר על עבודותיו ומצלם את האורחים למזכרת. איריס סינטרה ובעלה בועז פתוחים לביקורים בתיאום מראש וניתן לראות את המקום שבו הם יוצרים ומציירים. הגלריה של איריס סמרה נמצאת במפלס הרחוב ופתוחה לקהל. בבית ספר אחווה בשכונת ואדי ניסנאס נפתחה התערוכה "הדפסה נאמנה" שמתבססת על סדנת התחריט ממכללת אורנים. במרכז "קימידיה" מוצגת תערוכת יחיד של כמיל דאו, קליגרפיה ערבית. בקפה "מסדה" העלה האמן להב הלוי תערוכה תחת הכותרת "סונטה שנייה לפסנתר בפה מינור ק. 466 מאת דומיניק סקרלטי". 25 סקיצות לכרזות פוליטיות תלויות על קירות הקפה ומתחתן תלויים רמקולים קטנים שמשמיעים את הסונטה לכל אורח באופן אישי.

 

פלאפונייה

אחת התערוכות המעניינות היא "פופגנדה" שמוצגת במרכז האקדמי ויצ"ו חיפה. האוצר יניב יהודה אייגר הוא אוטודידקט שחזר לחיפה אחרי "גלות" של מספר שנים בתל אביב. הוא הקים במהלך השנים גלריה אינטרנטית שמציגה עבודות אמנים נבחרות. התערוכה "פופגנדה" יוצאת חוצץ נגד התופעות שהופכות אותנו בשנים האחרונות לפקעת עצבים: הרעש, האינטרנט, ה"פלאפוניה" והמדיה.  נוגה דוידסון אספה את הקטעים שבהם חיילי צה"ל במדים שרים ומפזזים ביוטיוב. יוסי למל יצר את תמונה דגל הדיו של אילת כשעל נס הדגל מתנוסס ה-M של מקדונלס. אסף שחם יצר צילומי תעתועים שבהם סמלי ניו יורק כמו האמפייר סטייט בילדינג ומגדלי התאומים מוגבהים בהקצנה ביחס לסביבתם. אתר נוסף שמצטרף לחגיגת האמנות הוא מלון "גלרי" ברחוב הרצל, שנתן יד חופשית לאוצרת אורנה אורן יזרעאלי. היא הציבה בכל החללים הציבוריים עבודות אמנות של ציירים שחלקם כבר זכה לפרסום בארץ ובעולם. התערוכה פתוחה גם למבקרים שאינם אורחי המלון.

 

קונצרטים ליטורגיים

תכנית קונצרטים עשירה ומגוונת של מוסיקה ליטורגית וקאמרית בכנסיות ובאולמות חיפה. בין הקונצרטים, קונצרט בכנסיה הקתולית של אורטוריית חג המולד באך בביצוע  תזמורת וסולני האנסמבל הקולי אנסמבל בארוקדה עם הסולנית והמנצחת  קתי דברצני, שינגנו ויואלדי החדש, בקונצרט של שבת בצהריים (17 בדצמבר). וגם "מיסה זפוטק", מיסה דרום אמריקאית שחוברה על ידי השבט האינדיאני "זפוטק" במקסיקו במאה-17. היצירה מבוצעת על ידי אנסמבל הפניקס, מקהלת קולגיום וסולנים.

 

 ערמונים בוואדי ניסנאס (צילום: רונית סבירסקי)

 

קונצרט תחת הכותרת "שים לנו שלום" של מקהלת השדה בניצוח ענת אהרוני, שישלבו רפרטואר של רנסנס ובארוק עם שירים ישראליים ושירי עמים בכנסיית סנט ג'והן, באולם בית הגפן יתקיים  ב-24 בדצמבר. קונצרט צהריים של מוסיקת בארוק אנגליה וספרד במאה ה-16, קונצרט של הקאמרטה הישראלית ירושלים בשם וויוה איטלה בניצוחו של דירק ברוסה מבלגיה. הקונצרטים יתקיימו בכנסיית סנט-ג'והן, בכנסיה הקתולית "מר אליאס", באודיטוריום חיפה, אולם רפפורט, מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, תיאטרון הסטודיו – בית הכט ובאולם בית הגפן.

 

ירידים

יריד העתיקות הארצי יתקיים בבית הגפן, שדרות הציונות 33. עשרות גלריות ובתי ממכר לעתיקות מכל רחבי הארץ ואספנים פרטיים מציגים ומוכרים את מרכולתם. חפצי נוי, פורצלנים, קריסטלים, רהיטים, כלי כסף, יודאיקה, תכשיטים, תמונות, שטיחים וגופי תאורה עתיקה. מומחים בתחומי ארץ ישראל, יעניקו ללא תשלום לקהל הרחב הערכות חינם לחפצים, שהמבקרים יביאו מביתם. שישי, 16:00-10:00 ושבת, 19:00-10:00

יריד אמנויות יתקיים בשבתות במתחם בית הגפן, דוכני אמנים, עבודות יד וסדנאות יצירה לילדים.

 

אירועי חוצות

בימי חמישי בערב יפעל השוק בוואדי ניסנאס, בין השעות 22:00-17:00, וברחוב יציגו אמני רחוב, אמני קרקס ומוסיקאים בהרכבים קטנים, אקוסטיים.  לראשונה במסגרת הפסטיבל יתקיימו בערבי שישי גם מופעים (בתשלום).  

 

בכל מוצאי שבת, בשעה 20:00, יופיעו שחקני תיאטרון "אל כרמה, בתיאטרון בית הגפן עם הצגות בערבית מתוך הרפרטואר העשיר של התיאטרון. על במת מתחם בית הגפן, יופיעו התזמורת הערבית יהודית הצעירה, מופעי קרקס, מופעי אקרובטיקה אווירית, ריקודים סלוניים וחתונה ערבית.  

 

 יריד העתיקות (צילום: גדי אברהם)

 

ב-22 בדצמבר, יתקיים ערב "צובחוץ- מושבה"  במושבה הגרמנית, הפנינג רחוב לכל המשפחה לכבוד חגי החורף: חג המולד וחנוכה. תהלוכת סנטה קלאוס מסורתית תפתח את מסיבת החורף, בה יופיעו : מירה עוואד, רמי פורטיס, אנסמבל יאמן, להקת זאמן, להקת כחול, קבוצת אספלט, סווינג דה ג'יטאן, זמר השנסונים מרשל מארין, מקהלות ווקליות בשירי חג המולד  סנטה קלאוס בכבודו ובעצמו יקבל את הילדים, יחלק סביבונים והפתעות ויצטלם עם הילדים.

 

אירועים ותערוכות לילדים

מתחם  משפחות בבית הגפן יפעם בימי שבת ויכלול פעילויות יצירה של רשות העתיקות, של מוזיאון המדעטק ושל זרעים של שלום. סדנת רקמה פלסטינית לאמהות ובנות בלבד, במטרה ליצור משנה לשנה שמיכת ידידות מטלאים אותם ירקמו המשתתפות במהלך הסדנה. "שוק סיפורים" של שחקני תיאטרון "אל כרמה" בו "ימכרו" השחקנים סיפורים שיסופרו לכל דורש באופן אישי, בארבע אוזניים. בשעות הצהריים, יתקיימו הצגות ילדים בתיאטרון בית הגפן, הצגת בובות ענק "אלאדין ומנורת הקסמים"  של תיאטרון בית הגפן, ותיאטרון בובות "פרח המדבר" של בית 9.

 

מידע לציבור על אירועי הפסטיבל באתר האינטרנט:

www.haifahag.co.il

ובמוקד העירוני בטלפון  106

 

 

|
|
|
|
|