צלם: רונית סבירסקי
מאה שנות כדורגל בישראל: תערוכה חדשה במוזיאון ארץ ישראל תל אביב
צלם: רונית סבירסקי
מצגי וידאו ואמנות
צלם: רונית סבירסקי
כדורים חתומים

עוד שבת של כדורגל

מאת: רונית סבירסקי

 

התמונה שלוכדת את העין בחלל שבו מוצגת תערוכת "מאה שנות כדורגל בישראל" היא של מסך וידאו ענק שמשדר ללא קול את פניה של אוהדת הפועל צופה במשחק דרמטי. היא לבושה בחולצה אדומה כשהצעיף כרוך סביב צווארה, מאופרת בקפידה, אסופת שיער ועונדת עגילים ענקים בסגנון תימני. בחורה שאם היינו רואים אותה ברחוב היינו מתקשים לדמיין אותה מקללת במגרש כדורגל. הצלם העמיד את המצלמה מולה בפריים קבוע וצילם במשך כל המשחק את הבעות הפנים שמתחלפות משמחה, לעצב, לזעם, לפרץ של דמעות, צעקות אל עבר השחקנים, שירה אדירה ותדהמה. אפילו צלצול טלפון באמצע המשחק לאימא שלה שתשלח ברכה דרך הנייד. קשה להסיט את המבט מהבחורה הזו שדרך עיניה נראה מגרש הכדורגל ללא אף צילום של שחקן או כדור שנבעט לשער.

 

טריבונה ואוהדים מעיסת נייר (צילום: רונית סבירסקי)

 

אגדות דשא

תערוכת "מאה שעות כדורגל" מוצגת במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב החל מ-6 במרס ותימשך עד 20 ביוני. אוצרת התערוכה דנה הלר השכילה לשלב את סצינת הספורט עם אספקטים אמנותיים מגוונים שהופכים את התערוכה למעניינת גם לאלה שאינם חובבי ספורט מושבעים. סיפורי העבר על תחילת הכדורגל בארץ ישראל של המאה ה-20 תלויים על הקירות לצד צילומים שחור לבן של "אגדות דשא" של כל הזמנים: חודורוב, סטלמך, שפיגלר, שפיגל, גלזר, ויסוקר, מכנס, אוחנה, מלמיליאן, רביבו, אבי כהן ז"ל, נימני, גינצבורג, ברקוביץ ובניון.

 

כדורגל ואמנות

התערוכה משלבת היבטים של מועדוני הכדורגל, האוהדים, הסיקור התקשורתי, אמנות ועיצוב סביב המשחק. צילומי ענק של אוהדים צוהלים לצד ציורי אקריליק על בד של נועם עומר שמתעד במכחול צבעוני שחקנים בועטים לשער. דפנה נועם פרסה את הכדורים והפכה אותם לשטיח בשחור-לבן. הדס קלי הדפיסה ערימות של קליפות גרעינים ופיצוחים על גבי אריחי קרמיקה. ציור של ראובן רובין משנות השלושים שמתעד את הכדורגל בחולות לצד עבודת וידאו עכשווית של רועי מרדכי שתיעד משחק בין אמנים לילדי שכונת שפירא. האמן איתמר שמשוני מתעד את דני דבורין וזוהיר בהלול מקריינים טקסט אמנותי של האמן בז'רגון של שידור כדורגל. מעצבים ישראלים מציעים פרשנויות שונות לכדור ביניהן ערן שקין שיצר אותו עשוי מכיפות ודני גסנר שעיצב קערה בצורת אצטדיון.

 

כדורגל מכיפות של ערן שקין (צילום: רונית סבירסקי)

 

ככה לא בונים חומה

ויטרינות של חולצות שנושאות מספרים בעלי משמעות, גביעים, מחברות של אוהדים עם גזרי עיתונות, כרזות, סרטי אוהדים וציטוטים שנצרבו בתודעת הלשון העברית כמו המשפט "ככה לא בונים חומה", "אדום עולה" ו"הרכב מנצח לא מחליפים". אוהל גדול בצורת כדורגל בשחור לבן הוצב במרכז החלל ובתוכו כדורים חתומים על ידי שחקני נבחרות שונות. ברקע מתנגנים שירי אוהדים "עוד שבת של כדורגל, ניצחון, הפסד ואכזבות", "היידה יפו", "אדום בלב", "סמבה למכבי חיפה" ו"אריות יהודה".

 

התיעוד התקשורתי מקבל בתערוכה מקום של כבוד באמצעות שידוריו המיתולוגיים של נחמיה בן אברהם, שידורי טלוויזיה בשחור לבן וצבע, קטעי מערכונים ופרשנויות. פינה מיוחדת מוקדשת ל-100 גלויות שכתב השחקן האגדי נחום סטלמך למשפחתו כששהה בחו"ל במהלך משחקי חוץ. בתערוכה מוצגת עבודתו של הצלם והמעצב תומר שני שתיעד את עונת המשחקים של הפועל חיפה בשנים 2000/1999. משחק אינטראקטיבי מאפשר למבקרים לשחק כדורגל ולבעוט בכדורים וירטואליים.

 

האוהדת שכבשה את המסך (צילום: רונית סבירסקי)

 

התערוכה פתוחה בימים ראשון-רביעי 16:00-10:00, חמישי ושבת עד 20:00, שישי עד 14:00. מחיר כניסה למוזיאון בתוספת 15 שקל לתערוכה. בשבת בין 20:00-14:00 כניסה במחיר 15 שקל בלבד למבקר. טל. 03-64152440

 

|
|
|
|
|