פסטיבל הקולנוע הצרפתי ה-9 ייפתח בסינמטקים ברחבי הארץ

פסטיבל הקולנוע הצרפתי ה 9

פסטיבל הקולנוע הצרפתי יפתח בסרט "מחוברים לחיים", שזכה לתואר הנצפה ביותר בצרפת עם למעלה מ-19 מיליון צופים. סרט מצחיק שמחזיק את הצופה בבטן ובלב בו זמנית. סרט שמשכיח מהצופה שהוא באולם קולנוע ועל המרקע מרצדות דמויות של שחקנים. הוא חושף את החולשות האנושיות דרך עדשה ריאליסטית שמתעדת שני שחקנים מצוינים.

 

עומר סיי, שמשחק את תפקידו של דריס, זכה בפרס סזאר כשחקן הטוב ביותר על משחקו בסרט. עוצמתו של הסרט נובעת מהעובדה שהסרט מבוסס על סיפור אמיתי. פיליפ, אריסטוקרט צרפתי עשיר התאלמן בגיל צעיר ולאחר מכן התרסק בתאונת ריחפה. הוא נותר משותק בכל אבריו מלבד הראש שהמשיך לתפקד ולהבין את מר גורלו. פיליפ חיפש מטפל ובחר בבחור שחור משכונת עוני בשם עבדל שהצליח בקסמו, בהשקפת עולמו וביחסו אל פיליפ להפוך את המוות למקור חיים. מפיקי הסרט אוליבייה נקש ואריק טולדנו צפו בסרט הדוקומנטרי על פיליפ והפכו את הסיפור לסרט מופלא בדרך מצחיקה ללא רחמים וכאב. "מחוברים לחיים" הוא בהחלט פתיחה ראויה לפסטיבל הקולנוע הצרפתי שיערך בין ה-26-17 במרס בכל רחבי הארץ.

 

הסרט שיפתח את הפסטיבל "מחוברים לחיים"

 

הפסטיבל יארח מספר אורחים מיוחדים: השחקנית שרלוט רמפלינג – שתגיע לכבוד הקרנת סרט דוקומנטרי על עבודתה וחייה. הבמאים אוליבייה נקש ואריק טולדנו שיגיעו לבכורת סרטם "מחוברים לחיים" והאחים דויד וסטפן פונקינוס, היוצרים של סרט הנעילה של הפסטיבל "העדינות", המבוסס על ספרו המצליח של דוד פונקינוס.

 

הייתה זו שנה מאד מיוחדת לקולנוע הצרפתי, אחד הסרטים המדוברים ביותר השנה בעולם "הארטיסט", הוא יצירה של יוצרים צרפתיים. השנה נוצרה גם הקומדיה שהפכה תוך זמן קצר לסרט השלישי המצליח ביותר בתולדות הקולנוע הצרפתי "מחוברים לחיים" סרטים צרפתיים זכו הצלחה ונמכרו להפצה בכל העולם. וסרט צרפתי "שלום למלכה" נבחר לפתוח את פסטיבל הקולנוע הבינלאומי בברלין. והפסטיבל השנה יציג מבחר מרתק מן הסרטים הללו.

 

מבין סרטי הפסטיבל יש לא מעט סרטים המועמדים ל 35 פרסי סזאר (האוסקר הצרפתי), וייצגו את צרפת בפסטיבלי הקולנוע הבולטים ביותר בעולם, ביניהם פסטיבל קאן, ונציה וברלין. כתמיד, מציג פסטיבל הקולנוע הצרפתי מבחר מרתק של סרטים, השנה ששה מתוכם בוימו על ידי נשים. סרטי הפסטיבל השונים עוסקים במספר נושאים המרתקים את היוצרים בצרפת היום: מיחסי מוסלמים ולבנים, אהבות ראשונות, זיכרונות ילדות, מחאה פוליטית, זנות, יחסים במשפחה.

 

השנה יפתח כאמור הפסטיבל בסרט "מחוברים לחיים", הקומדיה בכיכובם של פרנסואה קלוזה ועומר סיי, מציגה את סיפורו האמיתי של פיליפ פוזו, מליונר שנפצע אנושות בתאונת רחיפה ומערכת היחסים שלו עם המטפל שלו, קומדיה אנושית מצחיקה ומרגשת. שהביאה מיליוני צרפתים לבתי הקולנוע.  אריק טולדנו ואולבייה נקש הבמאים, יציגו את הסרט בפסטיבל. זהו הביקור השלישי שלהם בארץ באופן רשמי, השניים הציגו כאן את סרטם "הימים היפים" ובאחד הפסטיבלים הקודמים את סרטם "עדיף שנשאר חברים " בכיכובו של ג'ראר דפרדייה, שהגיע יחד איתם להקרנות המיוחדות בפסטיבל.

 

שרלוט רמפלינג

 

השחקנית שרלוט רמפלינג, החיה ופועלת שנים רבות בצרפת, תגיע גם היא כאורחת הפסטיבל. זהו ביקור ראשון של השחקנית הנפלאה הזו שרבים מסרטייה זכו להצלחה רבה בישראל. רמפלינג הבריטית עברה עם משפחתה לצרפת כנערה ולמדה בבית ספר לנערות בורסאי. הקריירה שלה רצופה בסרטים שנעשו בצרפת בצד סרטים בריטיים ואמריקאיים.  רמפלינג תגיע לארץ להקרנת הסרט הדוקומנטרי "המבט" The look , סרטה של אנג'לינה מקרונה. שמו של הסרט לקוח מן הכינוי לו זכתה רמפלינג. לכבוד בואה יציג הפסטיבל מבחר סרטים צרפתיים בכיכוב  שרלוט רמפלינג.

 

את הפסטיבל יחתום הסרט "העדינות", סרטים הראשון של האחים דויד וסטפן פונקינוס. בכיכובה של אודרי טאטו. הסרט מבוסס על רב המכר של דויד פונקינוס שיצא לאחרונה גם בתרגום עברי בהוצאת "כתר". זהו סרטם הראשון של השניים המועמדים לפרס הסזאר גם על העיבוד של הספר וגם על סרט הביכורים. "העדינות" הוא ספור אהבה עדין בין כלכלנית אמביציוזית, אלמנה צעירה שכבר ויתרה על האהבה, לבין אחד מאנשי צוותה במשרד, האיש שאף אחד לא האמין שיצליח לחדור לליבה.

 

מבין סרטי הפסטיבל:

"פוליס", סרטה של השחקנית במאית מייון Maiwenn המועמד ל 13 פרסי סזאר. הסרט זכה להצלחה רבה בצרפת. מייון יצרה דרמה סוחפת העוסקת בשוטרים ביחידה לטיפול בקטינים. "המלחמה הוכרזה" סרטה האוטוביוגרפי של השחקנית ולרי דונזילי, העוסק במלחמתה שלה ושל בן זוגה לשעבר השחקן ג'רמי אלקיים להצלת חייו של בנם הפעוט. סרט מרגש שהיה הנציג הרשמי של צרפת לאוסקר.

 

סרט נוסף שבויים על ידי במאית אשה הוא "המאומצים" סרטה הראשון כבמאית של השחקנית מלני לוראן (ממזרים חסרי כבוד), דרמה משפחתית סוחפת וסרטה האחרון של יוצרת הקומיקס מרז'ן סטרפי (פרספוליס) – "עוף בשזיפים", אגדה יפיפייה המשלבת שחקנים ואנימציה. בהשתתפות מתייה אמלריק וקיארה מסטרויאני.

 

"הגברים החופשיים" – סרטו של איסמעיל פארוקי על אירוע לא מוכר בהיסטוריה של צרפת- הצלתם של יהודיים רבים בזמן השלטון הנאצי על ידי אנשי המסגד הראשי של פריז, וסיפורו של הזמר היהודי סלים חלילי. "הסדר והמורל" - סרטו של השחקן במאי מתייה קסוביץ דרמה פוליטית, על מבצע ראוה לשחרור חטופים צרפתיים, בקולוניה צרפתית מתוך ניסיון להשפיע על הבחירות המתקיימות באותה עת בצרפת. "כל הרצונות שלנו" – סרטו האחרון של פיליפ ליאורה (welcome, , המגדלור) שיתוף פעולה נוסף שלו עם השחקן ויסאן לינדון , והופעה מרגשת של השחקנית מאיר גילן. "הן" בכיכובה של ג'ולייט בינוש ועוד.

 

כבכול שנה חלק מסרטי הפסטיבל ימצאו את דרכם לבתי הקולנוע ויצטרפו לסרטים הצרפתיים הרבים שהוצגו השנה בישראל מאז הפסטיבל הקודם בהם: ,פוטיש", "המפתח של שרה", "הארטיסט", "הנשים בקומה השישית", "אלגנטיות של קיפוד", "שקרים לבנים קטנים,, "שמות של אהבה", "השקט שבאהבה", "אהבה ושוקולד", "התמונה הכוללת", "ברוכים הבאים למכס", "על אלוהים ואנשים", "קשר עין", "קופקבנה","העץ", "הדוויג" ועוד.

 

פסטיבל הקולנוע הצרפתי ה 9

בסינמטקים של תל אביב , ירושלים, חיפה, שדרות, ראש פינה, חולון, הרצליה ואשדוד

17 מרץ – 5 אפריל 2012

 

 

 

|
|
|
|
|