תל אביב פותחת את שנת האמנות בעיר בסופשבוע מלא בפעילות אמנותית

סופשבוע של אמנות בתל אביב

מאת: עינת לוי

 

לרגל פתיחת המבנים החדשים של מוזיאון תל אביב לאמנות, התאטרון הלאומי "הבימה" וסינמטק תל אביב, הכריזה עיריית תל־אביב-יפו בשיתוף המוזיאון על 'שנת האמנות' מתוך מטרה להביא למודעות הציבור, בארץ ובעולם, את העשייה התרבותית והאמנותית בעיר. במהלך השנה יחוברו כל גופי התרבות הפועלים בעיר וישולבו ביצירת אירועים רב-תחומיים, פסטיבלים וירידים בתחומי במחול, המוסיקה, התאטרון, הקולנוע והאמנות הפלסטית. אירועי אמנות מסורתיים בעיר כמו אוהבים אמנות, לילה לבן, יריד צבע טרי וכינוסים בין-לאומיים, ייערכו השנה מתוך מחווה לשנת האמנות.

 

פותחים שנה של אמנות בתל אביב-יפו

 

שנת האמנות תושק ב-Tal Aviv Art Weekend, רביעי-שבת 24-21 במרס, ובו ייחשפו במשך ארבעה ימים תחומי התרבות השונים של האמנות; מרתון 24 שעות במוזאון תל אביב לאמנות, פרויקטים ייחודיים בקהילה, זַרקור אל פעילות הגלריות והחללים החלוּפיים בעיר. כמו כן תודגש העשייה של אמנים צעירים בפעילויות מיוחדות בבתי הקפה והמסעדות. נוסף על כך יוצעו סיורי אמנות באתרים מרכזיים בעיר לקהל הרחב ולתיירים.

 

מוזיאון ללא הפסקה

אירוע הפתיחה של שנת האמנות ייערך ברחבת מוזיאון תל אביב לאמנות, שייפתח לראשונה למשך 24 שעות ברציפות, וישלב עבודות אמנות שנוצרו במיוחד לאירוע, פעולות אמנות בשיתוף הקהל, במת הופעות ומסיבה. ברחבת המוזיאון יוצגו עבודות המשלבות אמנות חזותית עם מוזיקה, וידאו ארט, תכנות, פרפורמנס,  ארכיטקטורה ואנימציה. הקהל יוזמן להשתתף בתהליך היצירה באופן שטשטש את הגבולות בין צופה למשתתף ויהפוך את רחבת המוזיאון למרחב ציבורי משותף.        

 

באירוע תתארח גם במת הופעות של טבק שתציג שיתופי פעולה בין מוסיקאים, אמני וידאו, איור וגרפיטי. בין המשתתפים: סיסטם עאלי, רדיו טריפ, איזבו, בום פם, קותימאן. את הערב יחתום סט לייב אלקטרוני של האמן השוויצרי דימלייט בשיתוף קבוצת אמני הגרפיטי ברוקן פינגאז בלייב פיינטינג.

 

להקת איזבו במוזיאון ללא הפסקה (צילום: דניאל צ'ציק)

 

ערים תמוהות

אירוע אמנות השלישי בסדרת 'על הגדר' יתקיים ביפו, מרחוב דרור ועד הגשר וברחוב יהודה הימית. במסגרת האירוע יוצגו על קירות הבתים ברחוב ציור, צילום, מיצג, וידאו, שירה וריקוד. חלקת הרחוב שמגלי צה״ל ועד הגשר תהפוך לבמה של התרחשות אמנותית. כל מי שנכנס לתוכה חורג מעצמו ונהיה חלק ממעשה האמנות ולכן לא יהיה שילוט ולא תהיה חסות במרחב האירוע. רחוב יהודה הימית ביפו יהפוך למשל לכך שכל נקודה יכולה להפוך למרכז העולם. במהלך האירוע יתקיים ג'אם / חאפלה, כל אחד מוזמן להשתתף, לרקוד, לנגן ולשיר. רצוי להגיע עם כלי נגינה, מטפחות לריקוד, ודברי אוכל טעימים, שניתן להתחלק בהם. שבת, 24 במרס, 21:00-16:00.

 

"מהזה פארק שעשועים"?

בבית הצעירים "מזא"ה 9" יתקיים אירוע הנעילה להקמתו של ה"מהזה", חלל/בית, בתוך בית הצעירים, אשר ישמש ליצירה ולפעילות אמנותית של קהילת האמנים הצעירים בעיר. ההקמה, שתימשך 3 שבועות, 24 שעות ביממה, תינעל בגרסה קרנבלית, תחת השם "מהזה פארק שעשועים". הקרנבל הוא מופע אשר מתהדר בהיותו זירה של סטייה, היפוך תפקידים ואחרות. ה"מהזה פארק" יפר את השיגרה של העיר ויאפשר התמסרות של הצופה לרגע רפלקסיבי בדבר היצירה, תוך שהוא מעלה שאלות על מקומה של האמנות כאמצעי בידור. במהלך סוף השבוע תתארח ב"מהזה פארק" סדרה של מיצגים של פיסול פרפורמטיבי, האמנים הצעירים הפעילים במזא"ה 9 יבנו סביבות והקהל יוזמן להפעיל אותן. בנוסף, ישולבו הופעות חיות וכך - כל שעה בפארק אינה דומה לשעה שהייתה, היא חיה, נושמת ופעילה.

 

"ערים תמוהות" ברחובות יפו

 

מדברים אמנות

לאלו שאוהבים אמנות אבל תמיד פחדו לשאול, לאלו העוסקים במלאכה, ולאלו שנשבים בקסמה, יגיעו מיטב האמנים לדבר על אמנות בצורה הנינוחה והיומיומית ביותר. בערב אחד יארחו בתי הקפה בעיר את האמנים המובילים לשיחה אינטימית על מקורות ההשראה שלהם, על מה שהם מנסים לעשות באמנות שלהם ועל הסצנה המקומית בכלל. 15 אמנים, 15 בתי קפה, ערב אחד על טהרת היצירה. בין האירועים: 'אחת העם' מארחים את שרי גולן סריג - "ארגון פעילה ואמנות חברתית בקהילה". 'בר גיורא' מארחים את שגיא רפאל - "טאבו ופרובוקציה באמנות עכשווית". 'ננוצ'קה' מארחים את דנה גילרמן - "על עבודותיה ויוזמות עתידניות ואוטופיסטיות באמנות". ו-'רוטשילד 12' מארחים את תמר שקין - "תהליכים מעגליים וטרנספורמציה של דימויים בעבודותיה". רביעי, 21 במרס.

 

תערוכות, מוזיאונים וגלריות

במחסן 2, נמל יפו תפתח התערוכה No Wonder, המשלבת אלמנטים של "חגיגה לעיניים" אך כאלו בעלי קונוטציות דמיוניות וסימבוליות מחד אך בעלות זיקה אורבנית עיצובית מאידך. נקודת מפגש לכל הפרמטרים האלו מצאנו בסיפורו של לואיס קרול "אליס בארץ הפלאות", ממנו שאובה, בקריצה, שם התערוכה. במרכז הקהילתי נווה צדק תפתח התערוכה "סיפורים מתמול שלשום" המתעדת את סיפורן של חברות מועדון הוותיקות, קשישות תושבות השכונה, אשר נפגשות במרכז כבר מזה 15 שנים, באמצעות סיפורים וצילומים. והשקת גלריה "עמיעד" המחודשת ביפו שחוזרת למפת האמנות בעיר כמוקד תרבותי יפואי חשוב.

 

סיורים מודרכים ללא תשלום

נוסף על האירועים השונים במוזיאונים, בגלריות וברחבי העיר, יוצעו סיורי אמנות לקהל הרחב ולתיירים בחינם. בין הסיורים שיוצעו: "אמנות קונספטואלית בתל אביב", סיור בין פסלי החוצות בליבה האורבאני של העיר לאורך שדרות רוטשילד. "נשים יוצרות בתל-אביב", סיור בעקבות דמותן של נשים יוצרות כפי שהן משתקפות בסיפורי חייהן ואהבותיהן בתל אביב משנות השלושים ועד שנות השבעים. "סיור גרפיטי" שיעבור במבוך הנגריות והמוסכים של שכונת פלורנטין בו נגלות יצירות אמנות עליהן איש לא שמע. "סיור גלריות" בין דרום פלורנטין לקריית המלאכה שם נמצאות הרבה גלריות, יצירות אמנות רחוב, לופטים וחללי סטודיו. וגם סיור צילום עירוני, חמושים במצלמה יצאו המשתתפים לפינות החמד של העיר וילמדו על קומפוזיציה, אור וצל, צילום פורטרטים וצילום ארכיטקטורה.

 

סיור אדריכלות בתל אביב (צילום: פסג פנסק)

סופשבוע של אמנות בתל אביב-יפו, 24-21 במרס

הכניסה לאירועי סופשבוע של אמנות חופשית

לרשימת האירועים המלאה: http://www.artyear.co.il/

 

|
|
|
|
|