חגיגה ססגונית של מוסיקה ומוסיקאים בפסטיבל "צלילים בעיר העתיקה" ירושלים
להקת הזפה "דנדנה"

צלילים בעיר העתיקה

עונת האביב התיירותי והתרבותי בעיר ירושלים נפתחת בימים אלה בפסטיבל "צלילים בעיר העתיקה". הפסטיבל המתקיים לראשונה בעיר, הינו חגיגה ססגונית של מוסיקה ומוסיקאים, מסורות מוזיקליות מגוונות, אירועים ייחודיים ואמנים. כל זאת בסמטאותיה ובכיכרותיה הקסומות של העיר העתיקה, המלווים בניחוחות ובטעמים אופייניים. שלישי-חמישי, 22-20 במרס, מהשעה 18:00 ועד 23:00.

 

מארש דונדורמה, פסטיבל צלילים בעתיקה (צילום: נוגה כהן)

 

אירועי הפסטיבל יתפרשו על פני מסלול מעגלי שיחל ברחבת שער יפו, יעבור דרך הרובע הארמני, היהודי, המוסלמי ויסתיים ברובע הנוצרי עד ליציאה שוב לשער יפו. יחד עם הצלילים הקסומים שישמיעו הנגנים, ילוו את הקהל בדרכו, גם קטעי וידאו ארט מיוחדים, של צלילים מאופיינים גם כן, על פי אופי והעולם המוסיקאלי של כל רובע. הפסטיבל יהווה מפגש תרבותי ואמנותי בו ייחשף הקהל למוסיקה המייחדת כל רובע באמצעות מופעים פתוחים לקהל של הרכבים מיוחדים, נגנים על חומות העיר העתיקה, תהלוכות ענק, מעגלי מתופפים ואחרים.

 

רובע נוצרי

 

אנסמבל מיתר- כיכר המוריסטאן

אנסמבל מיתר הינו אחד מההרכבים הישראלים המובילים המתמחים בביצוע מוסיקה עכשווית . זוכה בפרס לנדאו של מפעל הפיס, בפרס בנימיני, בפרס פרטוש של שר התרבות ובפרס דקל הזהב של פסטיבל הסרטים הבינלאומי במקסיקו. האנסמבל מרבה להופיע מסביב לעולם בפסטיבלים יוקרתיים וקוצר שבחים.

 

האופרה הישראלית- כיכר המוריסטאן

מיטב הליטורגיקה הנוצרית בעיר העתיקה הליטורגיקה הנוצרית נחשבת ובצדק לפאר היצירה הווקאלית. יצירות שבח והלל רבות נכתבו במשך מאות בשנים על ידי המלחינים הגדולים ובוצעו הן בכנסיות ובמנזרים והן באולמות קונצרטים בכל רחבי העולם. זמרות האופרה סטודיו של האופרה הישראלית יבצעו אריות ליטורגיות מאת מלחינים כמו פרגולזי, רוסיני ופורה באווירה הקסומה של העיר העתיקה בירושלים.

 

 האופרה סטודיו של האופרה הישראלית

 

רובע יהודי

 

להקת עלילה- קארדו פתוח

מההרכבים האינסטרומטליים הבולטים בישראל, ובפריצה עולמית. ג'אז-פיוז'ן-אתני מקורי בועט עם נגיעות מהמזרח התיכון, הבלקן, הודו ואפריקה, הכול עם הגשה וביצוע ייחודיים וסוחפים.

 

שלמה בר והברירה הטבעית – רחבת בית כנסת

הופעה שהיא מסע מוסיקלי מרתק המשלב בין סגנונות מוסיקלים שונים החל ממוסיקה ספרדית אותנתית ועד למוסיקה חסידית ומערבית. שלמה בר יחד עם כל חברי הלהקה מעבירים לקהל את אהבתם הבלתי רגילה למוסיקה באשר היא, לשמחה, לקצב ומוסיפים הרבה רגש, נשמה, מקצועיות ואותנתיות.

 

שלמה בר והברירה הטבעית

 

רובע ארמני

 

אנסמבל אררט-קישלה

אנסמבל אררט מנגן מוסיקה עממית וקלאסית, עתיקה ומודרנית מהרפובליקה הארמנית, המוסיקה הארמנית והנגינה המיוחדת על כלי נגינה אותנטיים (עוד, קאנון, ניי וכלי הקשה ייחודיים) לוקחים את המאזין למסע בזמן אל התרבות העשירה ולניחוחות מרחביה הקסומים של רפובליקה מיוחדת זו.

 

שער יפו

 

צלילים על החומה

רביעיית נגנים תרחף בין שמיים וארץ על רקע חומת מגדל דוד כמובייל אנושי ותנגן מוסיקה יהודית שמחה ומרקידה.

 

רחבת ממילא

 

מעגל המתופפים- אייל דוידוב

"מעגל המתופפים" החל את דרכו ב- 1997 כהרכב מוזיקאלי ישראלי מיוחד ויחיד בנוף המוזיקאלי והתרבותי הישראלי והוקם במטרה ליצור הבנה ושתוף פעולה בין יחידים, קבוצות, תרבויות, מגדרים ודתות שונות. ייחודו בפרישת מעגל גדול של תופי דג'מבה על הקרקע לשימוש הקהל ובהשתתפות פעילה וספונטאנית של הקהל אשר מתופף, שר ורוקד עם חברי ההרכב בגובה העיניים.

 

מעגל המתופפים אייל דוידוב

 

תהלוכות

 

מארש דונדורמה

חמישה-עשר הנשפנים והמתופפים התחילו את דרכם לפני קצת יותר משבע שנים בין דוכני הירקות והפיצוחים של שוק מחנה יהודה בירושלים, ומאז הספיקו להביא את הקול הייחודי שלהם לפסטיבלים בארץ ובעולם ולאין ספור מועדונים ומסיבות רחוב. דונדורמה משלבת את החום והעצמה של תזמורות כלי נשיפה מסורתיות עם השפעות מקומיות ויוצרת גרוב כלי נשיפה מנענע רגליים ומרתק אוזניים.

 

להקת הזפה "דנדנה"

תהלוכה של ארבעה נגני כלי הקשה מזרחיים: דרבוקה, טאר, דאף ומזהר  אשר מנגנים מגוון רחב של מקצבים עממיים שהם חלק מאומנות הפולוקלור הערבי בלבוש אותנטי מסורתי.  תוך כדי התהלוכה משתלבים שני רקדני התנורה בריקוד מיוחד אשר שייך למנהגים ופולחן הסובבים את המסורת.

 

פסטיבל  צלילים בעיר העתיקה, שלישי-רביעי, 22-20 במרס, 23:00-18:00

הפסטיבל פתוח לקהל הרחב ללא תשלום.

לפרטים נוספים:  המוקד העירוני  106  או 02-5314600

ובאתר: www.jerusalem-oldcity.org.il

 

 

|
|
|
|
|