צלם: רונית סבירסקי
מיטות מפרחים, צמחים טורפים ופרחי ענק ב"תערוכת הפרח" בחיפה
צלם: רונית סבירסקי
מיצגי אור וצמחים
צלם: רונית סבירסקי
צבעונים ענקיים
צלם: רונית סבירסקי
חנות ספרים פריסאית

חיפה בפריחה

מאת: רונית סבירסקי

 

תשע עשרה שנים זה לא קרה והנה הם שוב באים הפרחים הבינלאומיים. בשנת 1993 התקיימה בפעם האחרונה תערוכת הפרחים המיתולוגית של העיר חיפה. השנה היא חוזרת ומקשטת את פארק הכט שממוקם על חוף ימה של העיר חיפה "תערוכת הפרח הבינלאומית שתתקיים בין התאריכים 14-7 באפריל בשעות 22:00-10:00.

 

שדרה פריסאית (צילום: רונית סבירסקי)

 

תעשה חללים מלאים בפרחים

פרחים, מדשאות ותשעה מתחמים שנראים כמו בתי איגלו לבנים ענקיים ניצבים על רקע החוף והים הכחול. המדשאות עוצבו בשלל פרחי שדה ונוי, ביניהם הוצבו פסלי טווסים שזנבם עשוי פרחים ודמויות מפוסלות מעלים ושיחים. נחלון של מים זורם בין המדשאות ובו משייטים ברווזים וברבורים.

 

ראש עירית חיפה יונה יהב מחזיר את העטרה לשושנה. "תערוכת הפרח" שהייתה ידועה גם כ"חג הפרח" הייתה מזוהה עם העיר חיפה משנות ה-50 עד תחילת שנות ה-90. האירוע הפרחוני הזה משך מדי חג פסח מבקרים רבים לתערוכה שנולדה ביוזמת שמואל ביאליק ז"ל. תחילתה בגן בנימין וכשגדלה עברה לגן האם. עשרות אנשי מקצוע, מגדלים, שוזרי פרחים, גננים וחובבי פרחים הגיעו לתערוכה מהארץ ומהעולם. עכשיו היא חוזרת לבירת הצפון וחיפה עולה כפורחת.

 

חיפושית ישנה מלאה בפרחים ובובות (צילום: רונית סבירסקי)

 

חצי מליון פרחים ו-400 זנים

על פני שטח של 30 דונמים ובתוכם תשעת חללים מתרחשות סצינות שנראות כמו יצירות אמנות של הטבע. חצי מליון פרחים ו-400 זנים שונים רובם מהזנים הנדירים שאופייניים ליערות גשם, צמחים טורפים, סחלבים, שרכים ומטפסים. ניחוחות הפרחים ממלאים את החלל, תאורה מיוחדת מוסיפה לאווירה, ואלמנטים עיצוביים מיוחדים יוצרים אי ספור של צבעים, גוונים וצורות.

 

מיטות מפרחים, צמחים טורפים ופרחי ענק

בחלל הראשון יצרו שדרה פריסאית עם חנויות בוטיק מתוקות. חזית של בניין בן שתי קומות שאדניות שופעות פרחים נשפכות מקומתו העליונה. במפלס הרחוב כסאות מפורזלים צבועים בלבן כמו בחזית בית קפה שכונתי וסביבם עציצים גדושים באלפי פרחים. מכונית ישנה מולאה בפרחים ודמויות נשיות. בובות ניצבות בחלונות הראווה והן מקושטות בעלים ובפרחים, חנות ספרים מעוטרת בפרחים, עוגות חתונה עשויות מאלפי ראשי פרחים וחדר שינה של ילדים מרופד כולו בפרחים, המיטה, הכריות והשמיכות. חלל אחר עוצב מקורות עץ שדרכם מציצים בפרחים ועליהם מרצדת תאורה זרחנית.

 

עצים וכדורי זכוכית (צילום: רונית סבירסקי)

 

כך מטיילים בין החללים השונים של עולם טרופי סבוך עתיר צמחים טורפים, ביתן שכולו גזעי עצים חשופים ועליהם תלויים אלפי כדורי זכוכית שבתוכם פורחים פרחים והם אלה שמעניקים את הצבע לחלל. עולם הפנטזיה שמעניק תחושה של טיול בסיפור עליסה בארץ הפלאות. פרחי ענק, דגים מעופפים, בועות משייטות באוויר ואורות מרצדים. בחלל אחר ניצבים פרחי צבעוניים עצומים לצד אוגדנים ענקיים של בלונים לבנים. ביתן המזרח הרחוק מכניס את המבקרים לאווירה מיסטית עם פרחים אקזוטיים, סחלבים ובריכות מים.

 

עשרות מעצבים, שוזרים ומומחים לפרחים

בכל יום מחליפים ומרעננים עשרות אלפי פרחים ובכל יום נפתחים ניצנים סגורים. התפאורה חיה ונושמת, פורחת ומבשמת את האוויר. הצבעים משתנים בהתאם לשעות היום, משעות הבוקר המוקדמות לצהרי היום שבו אור השמש מציף את הביתנים ועד שעות הלילה המאוחרות כשהפרחים מוארים בתאורה אמנותית.  בנצי גיל, מעצב הפרחים הידוע ביותר בארץ ושותפו ההולנדי אלכסנדר זילמנס, שהוא אחד ממומחי הפרחים המובילים בעולם ומייסד בית הספר בטיוואן לעיצוב פרחים אחראים על עיצוב התערוכה והמיצבים השונים. אליהם חברו עשרות אמנים ומעצבי פרחים מהולנד ושוזרי פרחים מישראל. חצי מליון הפרחים שמוצגים בתערוכה הוטסו במיוחד מכל רחבי העולם לישראל.

 

ביתן המזרח הרחוק (צילום: רונית סבירסקי)

 

לצד החללים המעוצבים יתקיימו במקום פעילויות אמנותיות, תצוגות ואירועי חוצות לכל המשפחה ביניהם: גני פסלים ותבלינים, מרבדי פרחים, גינות מעוצבות, מיצגים מפרחים, שוק פרחים, סדנאות יצירה בנושאי שזירת פרחים ואיכות הסביבה.

 

איך מגיעים: פארק הכט, דרך ההגנה בכניסה הדרומית לעיר חיפה. מכיוון דרום כביש חיפה תל אביב כניסה לחיפה לכיוון העיר התחתית על הדרך הראשית בצומת מקסים . לבאים מכיוון צפון ניתן להגיע דרך העיר התחתית או דרך מנהרות הכרמל ולהחנות במרכז הקונגרסים בחניון מוסדר של התערוכה בחינם שם יעמדו שאטלים מוסדרים שיסיעו את המבקרים עד לפתח התערוכה.

 

לבאים מכיוון דרום יהיה מקום חניה מוסדר נוסף ללא תשלום  ליד פארק מתם ולאורך ציר טיילת חוף הים - גם משם תהיינה הסעות מסודרות למבקרים עד לפתח התערוכה .

 

מידע לציבור במוקד 106 חיפה, כרטיסים בקופות הדרן 2274*

 

 

|
|
|
|
|