צלם: גלריה ליטבק
מחולות תל אביב עד אחרית הימים: שתי תערוכות חדשות נפתחו בתל אביב

מחולות תל אביב עד אחרית הימים

מאת: רונית סבירסקי

 

שתי תערוכות חדשות נפתחו בתל אביב שאינה מפסיקה לרגע לחדש בתחום האמנות. תערוכת "מאיצים לעבר אחרית הימים" היא לא רק הצצה לאוסף פרטי מעניין אלא חלל חדש ומעניין שנפתח על ידי נעמי גבעון ב"גלריה גבעון פורום לאמנות" בשכונת נווה צדק. התערוכה השנייה נפתחה בגלריה ליטבק וזו הפעם הראשונה שמוצגת בה תערוכת ציורים ומיצג אורות ולא רק עבודות זכוכית.

 

"איש משום מקום" (צילום: גלריה ליטבק)

 

סקס, סמים וטבק

"מאיצים לעבר אחרית הימים" היא תערוכה שתסקרן את אספני האמנות ואוהבי החידושים. היא מוצגת בחלל יפיפה ויש בה אוסף של עבודות מוכרות של אמנים ידועים לצד רכישות חדשות שטרם נראו בישראל. דורון סבג אינו בוחל ברכישות של אמנות פרובוקטיבית ובתערוכה הזו ישנן עבודות בוטות שטופות סקס, שקרים וסמים. אחת העבודות המיוחדות בתערוכה שייכת לאמן האיראני, מחמוד באקשי,  שיצר מיצג העשוי מאלפי סיגריות מתוצרת פרסית. המיצג מוצב בקומה התחתונה של התערוכה וניחוח הטבק מכה בנחיריים מיד בכניסה לחלל. השילוב של ריח, צליל עז שבוקע מעבודת וידאו ארט והצבעים לוכדים את כל החושים.

 

הקומה העליונה מצטיינת בעיצוב, העמדת הפריטים בחלל ושימוש בנישות וגומחות מעניינות להצבת העבודות. עבודתה של עילית אזולאי שהוצגה בתערוכת "פנס הקסם" במוזיאון ישראל תלויה בחזית ולצדה עבודתו של פיטר בוגנהאוט. במרכז עבודה מרשימה של הומא באבא ומולה עבודה של גדעון גכטמן. הדמות העירומה "אלאטלאל" של סיגלית לנדאו קיבלה מקום של כבוד בגומחת מוגבהת. לכל עבודה יש מרחב גדול שמקיף אותה ומאפשר התבוננות והתמקדות ללא גודש מיותר.

 

אמנים מהארץ ומהעולם

בתערוכה מוצגות עבודות פיסול, ציור, צילום ווידיאו של האמנים: עילית  אזולאי, דליה אמוץ, הומה באבא, מחמוד באקשי, פיטר בוגנהאוט, ג'ון בוק, אבנר בן-גל, נאן גולדין, גדעון גכטמן, אורי גרשט, מרלן דומא, אנדי הופ 1930, תומאס הלביג, בנקס ויולט, וולפגנג טילמנס, אמון יריב, עפרי כנעני, סיגלית לנדאו, ריאן מקגינלי, הרמן ניטש, דאש סנואו, שוש קורמוש, דורון רבינא. את התערוכה אצרה טל יחס בשיתוף עם אוצרת האוסף דנה גולן מילר.

 

התערוכה תימשך עד 26 במאי, גבעון פורום לאמנות, רחוב אלרואי 3 פינת שלוש 22 נווה צדק. פתוח רביעי-חמישי, 19:00-11:00, שישי-שבת, 14:00-10:00. (סגור בשישי 13 באפריל). טל. 03-9490999

 

"ים של חול" (צילום: גלריה ליטבק)

 

ארמונות בחול והאידיאל האולימפי

בגלריה ליטבק נפתחו שתי תערוכות  שאינן אופייניות למקום: ציורי נוף אורבני "ים של חול" ועבודות של משחקי פיסול באור "איש משום מקום". התערוכה "ים של חול" של הצייר הצרפתי פיליפ קוניי (PHILIPPE COGNEE) צמחה לאחר שביקר לראשונה בישראל. הוא טייל בירושלים, ים המלח ומדבר יהודה ודווקא תל אביב הייתה זו שגרמה לו להשראה. במהלך 4 חודשים הוא יצר 10 ציורי ענק של בנינים מפורסמים בעיר וארמונות בחול בטכניקה שמייחדת את עבודותיו. קוניי, משתמש בשעווה עם פיגמנטים של צבעי שמן ומסיים בהנחת שכבת פלסטיק שאותה הוא מגהץ על היצירה ואחר כך מסיר אותה. התוצאה נעה בין ריאליזם למופשט עם תחושה של תלת מימד. חלקי תמונה מקבלים ברק פלסטי ואלה שנכווים מחום המגהץ חושפים טקסטורה מחוספסת. בין הבניינים ניתן לזהות את אגף הלב בבית חולים איכילוב, בית אסיה ובניני אקירוב. קוניי אינו מוסר את הפרטים אלא משאיר את הזיהוי לעיני המתבונן.

 

החלל האינטימי הסגור של גלריה ליטבק מוקדש לאמן איוואן נבארו ולתערוכה "איש משום מקום". האנשים של נבארו הם דמויות נטולות זהות וגזע. הן מעוצבות מנורות ניאון ובעלות  פרופורציות מושלמות. גופי התאורה מרמזים על חייו של נבארו בצ'ילה בשנים שהמנהיג אוגוסטו פינושה נהג ליזום הפסקות חשמל יזומות אכחלק ממשטר נוקשה ואכזרי. העבודות מתייחסות למקצועות הספורט האולימפי: שחיה, ריצת משוכות, התעמלות מכשירים והיאבקות.  על רצפת החדר בנקודה מרכזית הוצב מעין "בור" שנוצר כתוצאה מתעתוע אורות ומראות. המבקרים מוזמנים לעמוד על זכוכית הבור ולחוות את העומק הבלתי נתפס.

 

התערוכות יוצגו עד 31 במאי 2012, פתוח שני-רביעי 19:00-11:00, חמישי עד 20:00, שישי 14:00-10:00, שבת 20:00-17:00. רחוב ברקוביץ 4 תל אביב.

  

|
|
|
|
|