צלם: גדי דגון
תלוי במקום: מופעי תיאטרון, מחול ומוסיקה המתרחשים בחללים לא שגרתיים

תלוי במקום – פסטיבל מתחת לבית  

שבוע של אמנות יתקיים בעיר בתל אביב – יפו ויהיה מורכב ממספר אירועים ברחבי העיר: בתים מבפנים, צבע טרי, פסטיבל תלוי במקום וסיורי אמנים. בתים מבפנים חוגג את הסביבה האורבנית של תל אביב-יפו בפעם השישית עם עשרות בתים פתוחים, בעלי ערך אדריכלי מיוחד. סיורים על פרויקטים של פיתוח נוף, הצצות לאתרים נסתרים בעיר ופרזנטציות של פרויקטי בנייה גדולים שעתידים להיבנות בעיר. פסטיבל "תלוי במקום" חוזר לשנתו השנייה עם שלל מופעי מחול, תיאטרון ומוסיקה המתרחשים בחללים לא שגרתיים. בפסטיבל צבע טרי ישתתפו 25 גלריות לאמנות עכשווית לצד עשרות אמנים מבטיחים שנבחרו לחממת האמנים העצמאיים. בנוסף, סיורי אמנים מודרכים אל הימים ההם ב "הבימה", ה"אהל" "המטאטא" ומה שביניהם. שני-שבת, 19-14 במאי.

 

 ריקוד במעלית בניין העירייה "אנסמבל גלויה" (צילום: עמית)

 

במסגרת אירועי השבוע יצא שוב לדרך פסטיבל תלוי במקום, זוהי שנתו השנייה של הפסטיבל שעלה במסגרת עצמאית בספטמבר 2010 כיוזמה של שתי האמניות ליחי בקרמן ונטלי צוקרמן. השנה הצטרף לניהול הפסטיבל השחקן והיוצר רן בכור. "תלוי במקום – פסטיבל מתחת לבית" יתקיים בין 19-17 במאי בתל אביב ויכלול מופעי תיאטרון, מחול, פרפורמנס ומוסיקה המתרחשים בחללים לא שגרתיים ברחבי תל-אביב. בין אתרי הפסטיבל: ביה"ס ביאליק - רוגוזין, אוטובוס, ארון, בתים פרטיים, סטודיות של אמנים, בניין העירייה, בר, בית קפה ומקומות נוספים ברחבי העיר. הכניסה לכל מופעים חופשית.

 

הפסטיבל מבקש בבסיסו להציע אלטרנטיבה לצריכת תרבות באופן המוכר ולהפוך את האמנות לנגישה בכל מקום, לכל איש ולכל כיס.  ליחי בקרמן, יוזמת הפסטיבל: "אין זה סוד שבתל-אביב קיימת מצוקה של חללים להופעות, אבל מעבר לסוגיית החלל, אנחנו מבקשות לקדם את ההכרה בהתרחשויות תרבותיות המתקיימות מחוץ ל"אולם התיאטרון" הסטנדרטי- ומתייחסת ישירות אל החלל בו מוצג האירוע האמנותי." על השאלה מהם מופעים תלויי מקום מרחיבה נטלי צוקרמן, יוזמת הפסטיבל: "מדובר במופעים שנוצרו במיוחד לחלל ספציפי. החלל לוקח תפקיד אינטגראלי ביצירה ומנהל איתה דיאלוג תמידי. תיאטרון תלוי מקום מציע לקהל אינטימיות וקשר חי עם האמן.

 

בין המופעים שיוצגו במסגרת הפסטיבל:

 

"דרכה של המורה סיגלית" /הצגה בכיתה  בי"ס ביאליק-רוגוזין / מאת רוברטו אטיידה, בבימוי איציק גולי ובהשתתפות השחקנית מרב גרובר

מופע קומי טרגי למורה נמרצת המחפשת גאולה ומשמעות בכיתת בית ספר.

 

Q/ מיצג בבניין העירייה/ במאית ויוצרת: עלית קרייז

משתתפים: דודי אוחנה, גלי אור, ניתאי אלכסנדר, שחר גבאי, אירנה גוסייב, אושרי דאובה, ליטל לירון, לבנת קבסה. עבודת מיצג בשיתוף קהל, בקומה ראשונה של בניין עיריית תל-אביב. המיצג מאתגר את חווית ההימצאות בחלל המרווח, המצוחצח והמשווק קידמה ואיכות חיים של קומת הארנונה בעיריית תל-אביב.

 

אלישע בנאי וארבעים השודדים/ מוסיקה במזא"ה 9

אחרי שהוציאו את הסינגל המפתיע "ברצלונה" שהפך בין לילה ללהיט, המשיכו השודדים במסעם לכיבוש פסגת הרוק'נ'רול הצעיר עם "כמו כולם" ו"חבר חדש".  ההופעה במסגרת חגיגות היציאה של האלבום החדש.

 

אלישע בנאי וארבעים השודדים (צילום: אורית פניני)

 

הומונקולוס/ מיצג חלונות/ רחוב נחמני 23/ יוצרים: אלה רוטשילד ועמר שיזף

"הומונקולוס" מזמין את התושבים לצפות מהרחוב במופע המתרחש בין חלונות בנין נחמני 23. העבודה מבקשת לחקור את חוויית המציצנות ולאפשר לו לעשות זאת ללא תחושת מבוכה תוך כדי הובלתו באמצעות חושיו לפנטזיה קודרת.

 

"דורה" / דואט לבובה ושלד בדירה/ בסטודיו של האמן אסף מידני

משהו קורה, יש רעד חזק באוויר. מודעות סביבתית ורוחנית, הפגנות, ציפייה, משהו גדול קורה. בתוך זה אנחנו יוצרים. עולמות קדמונים ועתידניים הופכים לאחד בתקופת המעבר הזאת. אדם, שלד, דג, מטוס, בתוך אקט שהולך בו זמנית אחורה וקדימה. היסודות לעבודה זו הונחו והוצגו בפסטיבל "קולה של המילה" של הזירה הבינתחומית יחד עם במאית התיאטרון נאוה פרנקל. הוידאו נוצר כחלק מעבודתה של האמנית ליאורה וייז במעמותה (סלה מנקה).

 

"דורה" - דואט לבובה ושלד

 

"תא מדידה"/ מופע מחול בגן יעקב / יוצרת: ענבל אושמן/ מבצעים: ענבל אושמן, רן בן דרור, אמנון ליפקין

טריו לשני רקדנים וחייט למוסיקה של יוסי מר חיים. בגן יעקב, מרחב של שקט בלב העיר, עומדת אישה מחוברת למכונת תפירה.  בזמן ששמלתה נתפרת היא פוגשת את אהובה שאבד. הגן, הריק מהמולה חיצונית, מעורר התבוננות פנימית ושואב את האישה למפגש בלתי-אפשרי.

 

"מטולטלים"/ מופע מחול-תיאטרון בבית קפה "אלכסנדריה"/ יוצרים ומשתתפים: נמרוד רונן וליבנת סמרה

הזמן הוא מימד דינמי, לפעמים הוא בעדנו לעיתים נגדנו. התאהבנו בבית הקפה הקטן שבפינה, ופגישה מקרית מציפה את העבר, וכוסות ההפוך מיטלטלות.

 

ריקוד במעלית בבניין העירייה/ יוצרות "אנסמבל גלויה"-  דנה הירש ליזר, טלי זבילביץ

(המופע אינו מתאים לאנשים הסובלים מקלסטרופוביה.)

אנסמבל גלויה הופך את מעליות העירייה לבמה, בה הנוסעים הם ספק צופים, ספק משתתפים בהתרחשות לערב אחד. החוויה הקבוצתית של התכנסות במרחב המצומצם של המעלית מעוררת שאלות על המתח שבין מבוכה לאינטימיות.הנוסעים יעברו חוויה שתאפשר מפגש אחר של  האזרח עם המערכת המוניציפלית.

 

ארז דסקל ורוב הסיכויים/ מופע מוזיקלי באוטובוס/רוק עברי ופרות קדושות

שירה וגיטרה: אלון רם, קלידים ואקורדיון: נמרוד גלבוע, גיטרה: ג'ייק אסולין.  תופים: בסדני בליך.

 

פסטיבל "תלוי במקום" – 17-19 למאי

הכניסה לכל האירועים חופשית

|
|
|
|
|