צלם: רונית סבירסקי
"שביל הזהב" - תכשיטי זהב עתיקים מוצגים במוזיאון ארצות המקרא ירושלים
צלם: רונית סבירסקי
דמותה של אפרודיטה על תכשיט

עטור מצחך זהב טהור

מאת: רונית סבירסקי

 

השבוע נפתחת בירושלים תערוכה שכולה זהב. למעלה מ-400 פריטים מתוכם 250 תכשיטים מהעולם הקדום שנענדו על צווארן, אצבעותיהן וראשיהן של נשים יפיפיות לפני למעלה מ-2500 שנים. התערוכה מוצגת במוזיאון ארצות המקרא החל מ-7 ביוני 2012 ותלווה אותה תערוכת תכשיטים שיצרו תלמידי בצלאל בהשראת התכשיטים העתיקים. העבודות יוצבו בכיכר ספרא תחת הכותרת "שביל הזהב".

 

מטבעות מהתקופה הרומית (צילום: רונית סבירסקי)

 

כל הנוצץ זהב

כל הזהב הנוצץ מוצג לרגל חגיגות 20 שנים להיווסדו של מוזיאון ארצות המקרא. כשמתבוננים באוסף התכשיטים המרהיב על כל פרטיו, שערכם לא יסולא בפז, מתעורר רצון אדיר לדעת מהו מקורם. אלי בורובסקי, המייסד ובעליו של מוזיאון ארצות המקרא, הוא האיש שהצליח לרכוש במהלך חייו את הפריטים החשובים האלה מסוחרי עתיקות ושמר עליהם בכספות. בורובסקי, שהלך לעולמו לפני כעשר שנים הותיר אחריו אוסף של ממצאים ארכיאולוגיים נדירים שחלקם הגדול נתרם למוזיאון הקרוי על שמו.

 

האיש שאסף היסטוריה

סיפור חייו של בורובסקי כרוך בגורלו של העם היהודי באירופה. הוא נולד בוורשה בפולין, למד בבית ספר תחכמוני ובישיבת מיר ואהבתו להיסטוריה ולימודי המקרא הובילה אותו ללימודים גבוהים בסורבון בצרפת, בבית הספר הרבני בפירנצה באיטליה ובאוניברסיטת ג'נבה בשוויץ. הוא שלט בשפות רבות והיה בעל ידע רחב בהיסטוריה ובאמנות עתיקה. כשפרצה מלחמת העולם השנייה הוא היה בפריס. הוא התנדב לדיוויזיה הפולנית בצבא הצרפתי ונלחם בגרמנים בעוד כל משפחתו נספתה בשואה.

 

התכשיט שנושא את דמותה של אפרודיטה (צילום: רונית סבירסקי)

 

בורובסקי, הפך בשנות המלחמה למתורגמן ומתווך בין הצבא והאזרחים באזורים בהם פעלו. התושבים והפליטים נעזרו בו כדי להעריך חפצים, רהיטים ותכשיטים וכך התוודע לפריטים בעלי ערך. חלק שלמו לו עבור עזרתו בפריטים וחלק הוא רכש. בורובסקי חיפש פריטים שקשורים לתולדות עם ישראל ואותם הוא השאיר באוסף הפרטי שלו. כשמלאו לו שבעים הוא הקים את מוזיאון ארצות המקרא ותרם את חלקו הארי של האוסף למוזיאון על מנת לאפשר לציבור ללמוד דרך הממצאים על תולדות עם ישראל מימי אברהם אבינו עד המאה ה-20.

 

פסל רעמסס ואסטלה מימי אברהם אבינו

לצד האוסף המיוחד של תכשיטי הזהב אפשר לפגוש במוזיאון את פסלו כרות הראש של רעמסס, ששלט במצרים בתקופת יציאת בני ישראל. אחד הממצאים החשובים והנדירים ביותר היא אסטלה הכתובה בכתב יתדות ונמצאה בעיר "לארסה" עירו של אברהם אבינו שממנה יצא למסעו לארץ ישראל. האסטלה נושאת הנחיות לטקס ט"ו בשבט וממנה מתבהר שמנהג סיום היום עם צאת שלושה כוכבים ראשונים כבר היה נהוג בימי קדם בתקופת אברהם אבינו.

 

רביד מטרויה

חלל תערוכת "זהב טהור" תחום בקומת הקרקע של המוזיאון כשבפתח ניצבת תמונת ענק של מדליון הנושא את דמותה של האלה אפרודיטה. התערוכה מחולקת לפי אזורים שאליהם משייכים את הממצאים. כיוון שהפריטים נרכשו על ידי בורובסקי ולא נמצאו באתרם אין מידע מהיכן הם הגיעו ורק ניתן לשייך אותם לאזור לפי צורת האמנות שלהם. ישנם שלושה פריטים בודדים שעליהם יש מידע יותר מדויק וניתן לשייך אותם לאתר מסוים. האחד הוא פלטה שנושאת צלמית מהעיר אוגרית באזור הלבנט, השני הוא עגיל מאזור טורקיה (אנטליה) והשלישי הוא רביד שכנראה נמצא במקור בעיר טרויה.

 

מחרוזת עם עיצובי פירות (צילום: רונית סבירסקי)

 

עגילים, קמעות וזרי דפנה מזהב

בתערוכה מוצגים זרי דפנה עשויים מדפי זהב דקיקים, צמידי יד בצורת נחשים, טבעות שחלקן נושאות אבנים טובות, עגילים מכל הסוגים והגדלים, מחרוזות מזהב חלקן עם שילובי זכוכית. התכשיטים מוצבים בויטרינות סגורות ומחולקים לתקופות של יוון ורומי, הממלכה האטרוסקית שמקורה באיטליה, אזור הלבנט שכולל את ארץ ישראל וסוריה, מספר ממצאים ממצרים, מאזור הים השחור, מסופוטמיה ואפילו מסין והמזרח הרחוק. 

 

אחד התכשיטים המעניינים שמשייכים אותו לאזור הלבנט הוא קמע שנראה כמו ריקוע זהב הנושא כתב ארמי ונועד לגרש רוח רעה מאישה בשם קלרה. נהוג היה לגלגל את הקמע ולהכניס אותו לתליון מכסף או ברונזה ולענוד אותו על צווארה של האישה.  ישנם באוסף סיכות רכיסה אטרוסקיות, אבזמי חגורות מוזהבים שעיטרו מדי לוחמים בסין העתיקה, תכשיטים ומטבעות מהתקופה הרומית. זיהוי הפריטים ושיוכם לאזורים הגיאוגרפיים נעשה על ידי סר פרופסור ג'ון ברודמן מאוניברסיטת אוקספורד באנגליה שהוא מהמומחים הגדולים בעולם לאומנות קלאסית.

 

שדדו את "שביל הזהב"

"שביל הזהב" נולד כחלק מתצוגת "זהב טהור" והוא תוצר של שיתוף פעולה בין מחלקת הצורפות והאופנה של בצלאל, עיריית ירושלים והמוזיאון. לפרויקט נבחרו סטודנטים משנה א' שלמדו במהלך השנה על הזהב. הם חקרו את החומר, ההיסטוריה, הערכים שהוא מייצג, ערכו הכלכלי, סמליותו ואופן הפקתו. הנושא ליצירה הסופית היה "מחווה לעיר ירושלים", לאתריה, האדריכלות, ההיסטוריה, הקדושה, ההילה והמאבקים שקשורים בגורלה. כך נוצרו עבודות שקשורות בסיפורי ש"י עגנון, סיפוריו של מאיר שלו, מבנים ארכיטקטוניים וסמלים של קדושה. ביום הראשון שבו הוצבו העבודות לאורך רחוב יפו נפרצו שתי תיבות והמוצגים נגנבו למרות שהן אינן עשויות מזהב אלא רק דמויות זהב. המוצגים הוסרו והועברו לכיכר ספרא שבה הם יוצגו כתערוכת חוצות תחת שמירה החל מ-11 ביוני 2012.

 

רביד המזוהה עם אוצרות טרויה (צילום: רונית סבירסקי)

 

התערוכה תוצג עד דצמבר 2012 ובמהלכה יתקיימו סיורים מודרכים ופעילויות לכל המשפחה. ב-12 ביולי 2012 יתקיים "המירוץ לזהב" שיערך בסגנון מחפשים את המטמון ברחבי ירושלים. הזוכה בתחרות יקבל אונקיית זהב אמיתית. המשחק כולל פתרון חידות והתמודדות עם משימות. בחודשי חופשת הקיץ יתקיים "פרויקט הצופן" שמותאם לילדים מגיל 7 ומעלה. הפעילות נערכת סביב סיפורי מסתורין בעולם העתיק ברחבי המוזיאון.  בנוסף יערך סיור לילי במוזיאון לאור פנסים.

 

שעות פתיחת המוזיאון:

ימים א', ב', ג', ה'  9:30 - 17:30, ד' 9:30 - 21:30, ימי ו' וערבי חג 9:30 - 14:00, שבת 10:00 - 14:00. מחיר:  מבוגר - 40 שקל ,ילד (5 - 17) – 20 שקל אזרח ותיק- 20 שקל , למנויי מוזיאון ארצות המקרא הכניסה חינם.  קופת המוזיאון: 02-5611066

 

|
|
|
|
|