צלם: שלמה טיץ, ארכיון בית התפוצות
דגם בית כנסת "אליהו הנביא" מאלכסנדריה מצטרף לתצוגה בבית התפוצות

"אליהו הנביא" מאלכסנדריה

דגם חדש של בית הכנסת "אליהו הנביא" באלכסנדריה, מצרים מצטרף ל- 20 בתי כנסת מרחבי העולם המוצגים בתצוגת הקבע בבית התפוצות, תל אביב. ביום שני, 18 ביוני, ייחנך הדגם לזכרו של שמואל (סמי) כהן ובכך יצטרף אל הדגמים המפוארים של בתי הכנסת המוצגים. שחזורו ובנייתו של דגם בית הכנסת "אליהו הנביא" התאפשר הודות לתרומתה של שוש הדר, אחותו של סמי כהן, ושיתוף פעולה עם הארגון הבינלאומי של יהודי מצרים.

 

דגם בית הכנסת שבאלכסנדריה (צילום: שוש הדר)

 

בית הכנסת הגדול באלכסנדריה

העיר אלכסנדריה איכלסה מאז ומתמיד יהודים, על פי כתביו של יוספוס פלאביוס, בתקופה ההלניסטית היו בה כחצי מיליון יהודים. פארו של בית הכנסת הגדול באלכסנדריה היה רב ומימדיו היו עצומים, עד כי רבי יהודה התנאי אמר על כך: "מי שלא ראה את עמודיו הנישאים של בית הכנסת באלכסנדריה, לא ראה פאר מימיו. גודלו כה עצום עד כי החזן היה צריך לנופף בדגלים, בכדי לתת סימן לקהל המתפללים לומר אמן".

 

בית הכנסת נחרב בשנה השנייה לספירה, בעקבות מרד היהודים נגד הכיבוש הרומי, לאחר מכן נבנה מחדש. בשנת 1789 לאחר שנפוליאון כבש את מצרים הוא החריב שוב את בית הכנסת בטענה שהמבנה מפריע לו מבחינה אסטרטגית. בשנת 1850 נחנך בית הכנסת "אליהו הנביא" השוכן ברחוב נבי דניאל באלכסנדריה, ברוב פאר  לאחר ששופץ על ידי ארכיטקט איטלקי בתרומתו של השר משה מונטיפיורי.

 

המבנה מצוי במקום עד היום  ומתוחזק על ידי יהודי המתגורר במקום  ועל ידי המועצה העליונה לארכיאולוגיה במצרים, הרואה בו אתר היסטורי וארכיאולוגי חשוב. הרשויות אף תכננו שיפוץ נרחב בבית הכנסת, אך התכנית נעצרה לפני כשנה עם נפילתו של משטר מובארק.

 

דגם בית הכנסת שבאלכסנדריה (צילום: שוש הדר)

 

צוואה בלתי כתובה

הדגם נבנה על ידי פסח רודר שנתקל בקושי רב לבנות את מודל בית הכנסת מאחר ולא היה לו מידע בסיסי וכל השחזור נעשה בהשראת הצילומים. שוש הדר, שתרומתה אפשרה את בניית דגם בית הכנסת "אליהו הנביא" והצבתו בין הדגמים האחרים בבית התפוצות, מספרת: "מורשת יהדות מצרים הייתה טבועה באחי, סמי. הוא הקפיד לקיים את כל מנהגי החגים, התפילות והמאכלים שהיו מקובלים בהיותנו במצרים והיה מאוד פעיל בהתאחדות יוצאי מצרים מתוך אמונה שחייבים להמשיך את המסורת".

 

על בחירתה בבית התפוצות כמקום להנציח את אחיה אמרה גב' הדר: "במסגרת ביקוריו הרבים של סמי בבית התפוצות, עם כל אורח מהארץ ומחו"ל, הוא חזר וציין כי בתערוכת בתי הכנסת המוצגת במקום  חסר דגם של בית כנסת ממצרים. לאחר שסמי נפטר בינואר 2010 , פניתי לבית התפוצות מתוך רצון להנציח את שמו באמצעות תרומת דגם בית הכנסת "אליהו הנביא" שהיה בית כנסת מפואר באלכסנדריה , מבחינתי זו צוואה בלתי כתובה שהוא השאיר אחריו".

 

|
|
|
|
|