צלם: באדיבות נפתלי שנקר
לא רק שחור-לבן: תערוכה חדשה במוזיאון ישראל "מציצה" לעולמם של החסידים
כתר תורה מאוסטריה, כנראה וינה, 1825

חסידים: לא רק שחור-לבן

תערוכה חדשה במוזיאון ישראל, "חסידים: לא רק שחור לבן", נפתחה ב- 19 ביוני 2012, והיא מציגה את התרבות החסידית מנקודת מבט אתנוגרפית חדשה. החוויה החסידית משתקפת באמצעות חפצים המייצגים את החיים הרוחניים-חברתיים  העשירים של החסידים, ובמיוחד את הרגלי הלבוש של הקבוצות, או "החצרות", השונים. תצלומים ישנים וחדשים מתעדים את החסידים באירועים במחזור השנה ובמעגל החיים. אליהם מצטרפים קטעי וידאו תיעודיים מהתקופה האחרונה ויחד הם מקרבים את המבקרים לעולמה של הקהילה החסידית המתגוררת לצדנו. בתערוכה 270 פריטים שהושאלו מאוספים פרטיים וציבוריים, בארץ ובחו"ל, וכן מאנשי קהילות החסידים, בהם פריטים המוצגים לראשונה.

 

נער חסידי מתפלל בדבקות על קברו של ה"צדיק משטפנשט" (צילום: יובל נדל)

 

מסע בשישה חללים

התערוכה מחולקת ל-6 חללים: הראשון, מרחב הכניסה מציע מבט על ראשיתה של החסידות, באמצעות תצלומים המציגים את בית הכנסת של הבעל שם טוב, מייסדה הרוחני של התנועה במאה ה-18, ופריטים הקשורים אליו, כגון הטלית שלו ומנורת חנוכה מיוחדת הקרויה על שמו. לצדם מוצגים תצלומים עכשוויים מאוקראינה, שבהם נראה עולם שאינו-עוד, שבו  עולים החסידים לפקוד את קבריהם  של אדמו"רים מימים עברו. התצוגה בחלל זה כוללת גם כעשרה ספרים נדירים, רובם במהדורות ראשונות, של החיבורים החשובים ביותר, פרי עטם של ראשי החסידות. בעזרתם של מקורות חשובים אלה, בהם כאלה שנכתבו בראשית ימי תנועת החסידות, הופצו רעיונותיה ברחבי אירופה.

 

החלל השני, אולם התצלומים, מציג את עבודותיהם של צלמים ידועים שנמשכו אל הקסם המסתורי של עולם החסידות, שעבור רבים הוא עולם סגור, ולכדו אותו בעדשתם. מנהגים לא-מוכרים מוצגים כאן לצד גרסאות חסידיות למנהגים יהודיים רוֹוחים יותר. האולם משמש שער לתצוגות המתמקדות בקבוצות מוגדרות - עולמם של הילדים, הנשים, הגברים והאדמו"רים.

 

אדמו"ר שומרי אמונים, בקציר חיטים ל"מצה שמורה", קוממיות 2007 (צילום: מנחם כהנא)

 

שלבים בחייו של ילד

בחלל הילדים בחברה החסידית תמצאו תצלומים וסרטים המציגים את השלבים השונים בחייו של ילד, כגון התספורת הראשונה בגיל 3 ('חלאקה') ותחילת לימודיו בחדר. החסידים הם היחידים שעדיין משתמשים ביידיש על בסיס יום-יומי, וכפי שרואים בסרט, היא שפת הלימוד בחדר. בחלל מוצגים גם צעצועי ילדים, שייחודם בכך שהם משרתים תמיד מטרה דתית-חינוכית. גם כאן, כמו בשאר האולמות, קיר בגדים המציג את פריטי הלבוש המאפיינים את החצרות השונות.

 

החלל הבא מציג את עולמה של האישה. במרכז האולם קיר בגדים הכולל תלבושות מסורתיות לנשים כמו גם לבוש בן-זמננו, עם דגש מיוחד על כיסויי ראש. תצוגה מיוחדת מוקדשת ל'שטערנטיכל' המפואר המשובץ פנינים ולתכשיטים שונים. סרטון וידאו מתעד את ריקוד המצווה ('מיצווה טאנץ') הדרמטי בחתונה, שבמרכזו האישה – מופרדת ברצועת בד ארוכה מטעמי צניעות – רוקדת עם בני משפחה גברים ואף עם האדמו"ר.

 

חסידי ברסלב בעת תפילת "תשליך" בראש השנה תשס"ד
(צילום: אנדרי גורב, באדיבות ישראל נחום קרלינסקי)

 

עולם של גברים

בעולמם של הגברים, החלל החמישי, מוצג קיר הבגדים המרשים מכולם, שכן בגדי הגברים כפופים לנהלים הפנימיים המורכבים ביותר, והגרסאות האינסופיות להם מצביעות על ההשתייכות  החסידית של הלובש. בסרטים המוקרנים בחלל זה נראים סגנונות תפילה שונים – מהתבודדות ועד שירה משולהבת של קהל שלם. סרטונים אחרים מלווים בפעם הראשונה מלאכות ייחודיות לחסידים, כגון תהליך תפירת מגבעת הפרווה המזוהה עמם, ה'שטריימל', ומגבעות לבד שחורות טיפוסיות.

 

החלל השישי והאחרון מוקדש לדמותו של האדמו"ר, מנהיגם החברתי והרוחני של החסידים. בתצוגה חפצים השייכים לאדמו"רים, שמיוחסות להם תכונות מיסטיות כמו לקמיעות, ובהם גביעי קידוש העשויים ממטבעות שנתן האדמו"ר ומעיל עליון שלבש האדמו"ר מוויז'ניץ. המעיל הוא חלק מקיר הבגדים הצבעוני שתלויים בו הבגדים המיוחדים לאדמו"רים בלבד. פריט חשוב בתצוגה זו הוא כתר תורה מזהב מחצר רוז'ין המלכותית, בהשאלה ממוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון.

 

בחדר סמוך מוקרנים סרטונים המתעדים את מנהג ה'טיש' החסידי המפואר הממחיש את מעמדו המרכזי של האדמו"ר. בטיש מתאספים חסידיו סביבו, בעודו טועם מהמאכלים המוגשים לו.  לאחר כל מנה מחולקים "שיריים" לנוכחים, הרואים באכילתם משום סגולה. ה'טיש' שנמשך שעות ארוכות הוא גם הזדמנות  לניגונים ומדגים היטב את העוצמה הרגשית המאפיינת כל-כך את החיים החסידיים.

 

התערוכה תוצג עד ה-30 בנובמבר 2012

אוצרת התערוכה: אסתר מוצ'בסקי-שנפר

 

 

|
|
|
|
|