צלם: יח"צ
"נקודת מגע" לילה של הופעות ומיצגים במוזיאון ישראל
צלם: רונית סבירסקי
יצירתו של הפסל אניש קאפור במוזיאון ישראל
צלם: רונית סבירסקי
סוחרים צבעוניים בשוק מחנה יהודה - באלבסטה
צלם: יח"צ
חי או מת במוזיאון לטבע

שכחו אותי במוזיאון

מאת: רונית סבירסקי

 

עונת התרבות בירושלים החלה במסע של אמנים שצעדו אל העיר והשבוע נכנסה התרבות אל הבתים הפרטיים ואל חללים מיוחדים עם "פסטיבל בבית". יעל דקלבאום הופיעה עם חברים בבית בשכונת אבו-טור, אולה שור-סלקטר קראה פיוטים בסלון, אנסמבל "גולדן דלישס" יצר תיאטרון בין המטבח והסלון בבית פרטי במושבה הגרמנית  ורקדני אנסמבל דתיים הופיעו בבית כנסת.

 

תוף ענק על גג מוזיאון מגדל דוד (צילום: יח"צ)

  

לבד במוזיאון החשוך

החוויה המסקרנת ביותר במסגרת "פסטיבל בבית" התרחשה במוזיאון הטבע. "ההיפך החי" היא יצירה לילית לאדם יחיד שמתרחשת במוזיאון לטבע שנמצא בסכנת הכחדה. אילנית בן יעקב ומיכל ואעקנין מציידות את המבקר בפנס כיס, סט אוזניות ומכשיר הקלטה שמהווה את המדריך במסע. ההגדרה הקרובה ביותר שיכולה לתאר את המתרחש היא כמו לעלות על מתקן אקסטרים של באנג'י, רכבת הרים או רכבת שדים. מיד כשמסיימים רוצים לחזור ולעשות את שוב. דפיקות הלב המואצות, התחושה המוזרה של המצאות במוזיאון לבד בחושך מול פוחלץ של חזיר בר, לביאה ונמר כשרק הקול המרגיע הבוקע מהמכשיר מחזק את הביטחון ומצד שני הופך למגביר מתח על ידי שימוש באלמנטים פסיכולוגיים מרתקים. אם לא הייתי מסתכנת ב"ספויילר" הייתי ממשיכה לתאר לכם את המתרחש. כיוון שההפקה הזו תמשיך גם אחרי סיום "פסטיבל בבית" כדאי לכם להתנסות בחוויה יוצאת דופן. בתיאום מראש כמובן 02-6240368

 

"נקודת מגע" במוזיאון ישראל 

12 ביולי

 

ביקור במוזיאון בשעות הלילה מעניק מימד שונה ואווירה לא שגרתית לשיטוט. "נקודת מגע" מוסיפה עניין ומשדרגת את החוויה על ידי עשייה אמנותית חיה. זו השנה השלישית שהמוזיאון נפתח ללילה אחד ובחלליו השונים יתקיימו מפגשים ומיצגים של עשרות אמנים, יוצרים ואנשי תרבות. האמנים יוצרים משנים את החוויה הדוממת לפעילות דינמית וסוערת.

 

אמנים מופיעים בין המוצגים במוזיאון ישראל (צילום: רונית סבירסקי)

 

בין האירועים: רונה קינן בגלריית ארץ הקודש בשירי אהבה-סלידה-הערצה-תהייה על/אל אלוהים, רפיק מוביל סיור בעיניים עצומות, נועם ענבר בקונצרט מתמשך כשהקהל שוכב על מזרונים, בני בשן בתוכנית מיוחדת ברחבת המוזיאון שתשודר באוזניות בלבד, קירות הגלריה במוזיאון ישראל שיעמדו לרשות המבקרים כדי לצייר/לרשום/לשרבט עליהם בשיתוף המחלקה לאמנות של בצלאל, מסיבת האזניות המסורתית מסביב לפסל של אניש קאפור, ולבסוף: אפטר פארטי של צ'יל-אאוט אלקטרוני בתוך היכל הספר. משתתפים נוספים: איל שני ושחר סגל, איציק ויינגרטן, יונתן קונדה ונטע וינר ואפילו מחשב בעל בינה מלאכותית.

 

"אמנית העונה"

21-19 ביולי

 

גבריאלה ברוך משוטטת מזה מספר שבועות בירושלים ומעבירה את רישומיה כמו ב"ספר פתוח" אל תוך מחברת איורים. המקומות בעלי המשמעות יהפכו למעין יומן מסע שיצטרפו ליומני המסע הרבים שנכתבו על העיר לאורך אלפי שנים. יומן המסע יכלול שתי גרסות האחת מודפסת שאיתה אפשר יהיה לטייל ולהתבונן במקומות מתוך נקודת ההסתכלות של האמן והשנייה דגיטלית שתיצור מעין מדריך וירטואלי לטיול. גבריאלה ברוך, סיימה לאחרונה את לימודיה בבצלאל ונבחרה לאחת מ-51 המאיירים המוכשרים של שנת 2011 על ידי מגזין CMYK והגיעה למקום השלישי בתחרות ע"ש ריצ'רד סולמון לאמנים פורצי דרך לשנת 2011.

 

"מתחת להר"   פסטיבל לאמנות ציבורית חדשה

30 ביולי-4 באוגוסט

 

בחרתי מספר משפטי מפתח שבהם משתמשים יוצרי הפסטיבל כדי להבהיר את משמעותו. קחו מתוך הדברים את מה שהבנתם וצאו לדרך. "אמנות ציבורית חדשה היא אמנות חיה שעשויה מבני אדם ומהיחסים ביניהם".  עוד משפט: "אמנות ציבורית חדשה מציעה מחשבה על אמנות שאינה אובייקט, שמתמקדת בגוף האדם ובמרחב הציבורי". ואחרון "אמנות ציבורית חדשה מבוססת על התשוקה לפוליטי, על הדחף לגעת אחד בשני, להתערבב. על האהבה לשוחח, להתווכח, להשתנות תוך כדי דיון, לאבד את עצמנו בהמון, להנהיג, להיות מונהג, להשתייך, לעצב את חיינו בעצמנו. אמנות ציבורית חדשה מממשת את השאיפה לריבונות שיש לכל אמן, לכל אדם". 

 

ועכשיו לפשט: פסטיבל מתחת להר מבקש לשלב בין עשייה אמנותית לבין המרחב הציבורי, מעודד מעורבות של אמנים בחברה ושל החברה באמנות, ותומך בפיתוח של עבודות אמנות שהציבור משתתף בהן באורח פעיל והכרחי, מתוך הכרה בקשר שבין פעולה אמנותית במרחב ציבורי ובין התפתחותה של המעורבות האזרחית והתרבות הדמוקרטית בישראל.

 

הפסטיבל זה אנחנו. המרחב הוא ציבורי רק אם משתתף בו הציבור, בגופו ובדעתו. אמנות ציבורית חדשה פועלת לפי אותם כללים, בהם אירוע פוליטי משמעותי מתאפשר רק אם מתכנסים בו אנשים סביב קונפליקט ומנסחים מחדש את מה שמשותף להם. השתתפות היא מלת מפתח. בקיצור: רוצים אתכם בשטח.

 

פסטיבל "מתחת להר 2012" הוא שבוע של אמנות, חיים, פעולה‫. תערוכה רבת משתתפים‫, מישראל ומהעולם‫, שתתמקם במרחב הציבורי‫, בכלי תקשורת ובמוסדות המדינה ותכלול תנועה, שידורים, התנהגות, ניסויים חברתיים, חדשות, אירועי החלפת ידע, אבטיחים, הפגנות וקריוקי.

 

"באלבסטה" שוק מחנה יהודה

19-5 באוגוסט

 

באלבסטה חוגגת את שנתה השלישית והפעם בימי ראשון בשבוע. שוק מחנה יהודה הוא סמל ירושלמי עתיר ציוריות, בסטיונרים יצירתיים ולאחרונה הפך גם למעוז יאפי עם בתי קפה וגלריות אמנים. עונת התרבות של ירושלים הפכה את השוק למתחם אמנותי כששילבה בין סמטאותיו הופעות שמתחילות אחר הצהרים וגולשות לתוך הלילה. השנה המסורת ממשיכה בין הבאסטות, על הגגות ולצד החנויות יופיעו זמרים, רקדנים, שחקנים ומשוררים. השנה מושם דגש על הרכבים מוסיקאליים מיוחדים ועל מיצבי אמנות גדולים בשיתוף הסוחרים.

 

סוחרים צבעוניים בשוק מחנה יהודה (צילום: רונית סבירסקי)

 

"רון ארד: 720 מעלות" במוזיאון ישראל

16 באוגוסט-5 בספטמבר

 

המעצב והארכיטקט רון ארד מציב בלב גן הפסלים והאמנות של מוזיאון ישראל את יצירת האמנות המדוברת שלו, שהוצגה לראשונה "בראונדהאוס" בלונדון בקיץ 2011. היצירה "720 מעלות" הוגדרה על ידי ה-BBC "כדרך חדשה לראות אמנות".  

 

המיצב מתנשא לגובה רב ופתוח לארבע כנפות השמים. 5,600 חבלי סיליקון תלויים מגובה של 8 מטרים, יוצרים עיגול מושלם המהווה קנבס דיגיטלי ריק, עליו מוקרנות עבודות ווידאו של אמנים בולטים ומרכזיים מהארץ ומהעולם. בתהליך העבודה ארד יצר בסטודיו שלו דגם מוקטן של המיצב והזמין שורה של אמנים אהובים עליו במיוחד ליצור יצירות ווידאו שמוקרנות כחלק מן המיצב. בין האמנים: קריסטיאן מרקליי, מאט קולישואו, דיוויד שריגלי, אורי גרשט, גבי קלזמר, קותימאן ועוד. יצירות הווידאו מוקרנות בסבב מדי שעה.

 

המיצב הוא אינטראקטיבי והקהל מהווה חלק ממנו. אפשר להתבונן בו מרחוק, לצעוד לעברו, לחצות אותו, להיכנס לתוכו, "לעבור מסך" ולהפוך לחלק מן היצירה. מדי ערב ללא הודעה מוקדמת יוצגו במסגרת "720 מעלות" מופעים שונים מתחומי מוסיקה, מחול, שירה ותיאטרון. הרשימה חסויה ומהווה הפתעה עבור הצופים. המיצב יפעל מדי ערב במשך שלושה שבועות בין השעות 23:00-20:00.

 

פסטיבל ירושלים למוסיקה מקודשת

7-6 בספטמבר

 

"פסטיבל ירושלים למוסיקה מקודשת" הוא אירוע מוסיקאלי שימשך 24 שנות בהשראת התפילות, התחינות, השירה והכמיהה לעיר ירושלים. מוסיקאים ויוצרים מהארץ ומהעולם, שמגיעים ממסורות שונות ומגוונות, יתנו את פרשנותם למונח "קדושה" ויעניקו לו חיים ומשמעות חדשה.

 

הפסטיבל ב-2012 הוא התחלה של מסורת המבקשת להביא אל ומתוך ירושלים מסרים של קדושה, הקשבה, חמלה ואחדות בין דתית - אישית וקבוצתית. האתרים הייחודים בהם יתקיים הפסטיבל נבחרו בקפידה רבה תוך שימת דגש על ההתאמה של המאפיינים הסימבוליים וההיסטוריים של המקום לאופי המופע. מוקד הפסטיבל, שיפעל לאורך כל 24 השעות, הוא מגדל דוד. על גג המתחם יוצב תוף ענק, שייבנה במיוחד לטובת האירוע. מוסיקאים שונים יתופפו עליו, לאורך כל היממה, ויעניקו לפסטיבל כולו מקצב וקצב קבוע.

 

במקביל לתוכנית המוסיקלית יציע הפסטיבל "מסלולי עדות": סיורים מגוונים ברחבי העיר הקדושה בעולם, החושפת טקסים-תפילות-צורות אמונה רבות המתקיימים בעיר לאורך כל השנה ובמשך אלפי שנים. 

 

|
|
|
|
|