צלם: רונית סבירסקי
יצירותיו של מעצב האופנה יוז'י ימאמוטו יוצגו לראשונה בישראל במוזיאון העיצוב
צלם: רונית סבירסקי
סריג צבעוני
צלם: רונית סבירסקי
שלל חרוזים צבעוניים
צלם: רונית סבירסקי
שמלה בהשראת פטרייה

עיצוב אופנתי

מאת: רונית סבירסקי

 

מוזיאון העיצוב בחולון מצליח  להביא לארץ  יצירות של אמנים ומעצבים שלא היו כאן מעולם. זה התחיל בתערוכה שבה הוצגו עבודותיו של איסי מייאקי וממשיך בתערוכה יחיד שמוצגת לראשונה בישראל עם יצירותיו של מעצב האופנה היפאני יוז'י ימאמוטו.  למעשה מוזיאון העיצוב אינו עוסק באופנה אלא בעיצוב המוצר ולתוך הקטגוריה הזו נכנסים מעצבים שגישתם לעיצוב המוצר היא אמנותית וייחודית.

 

מיצב התאורה בגלריה העליונה (צילום: רונית סבירסקי)

 

מאוהב בבד

ימאמוטו כבר יוצר שלושה עשורים ומופיע בתצוגות האופנה החשובות ביותר בעולם. הוא משפיע על עולם האופנה בזכות המקוריות והסגנון שאינו מושפע מאופנות מתחלפות ומטרנדים. ימאמוטו מעיד על עצמו שהוא מאוהב בחומר ולא במוצר הסופי. הוא גוזר מודלים א-סימטריים, תופר את הבגדים ורק לאחר כשהם על הבובה או המודל הוא מתחיל לעצב. כך מתווספים לבד אלמנטים לא שגרתיים או טכניקות של טיפול בבד כמו גזירה, חיתוך, צביעה, הלבנה, רקמה, תוספות עור או שכבה נוספת בסגנון בגד מעל בגד. התוצאה היא שכמעט כל בגד שיוצא מבית היוצר של ימאמוטו עשוי בעבודת יד.

 

הבדל של יום ולילה

80 דגמים מתצוגות אופנה שהועלו במהלך השנים החל מסוף המאה ה-20 קובצו לידי תערוכה שהדגש בה הוא על אופן הצבת הדגמים בחלל עוד יותר מהדגמים עצמם. התערוכה כבר הוצגה בלונדון, פירנצה ופריס. חלק גדול מתוכם ניתן להגדיר כפיסוליים. מבנה המוזיאון שימש השראה לאוצרי התערוכה כשהקומה התחתונה נקראת IMAGINE (דמיון) והעליונה   DAY&NIGHT EXPIRIENCE (התנסות של יום ולילה). תערוכת ימאמוטו היא הראשונה שמתפרשת על פני כל חללי המוזיאון כולל  "המעבדה".

 

עיטור בהשראת מגזרות נייר (צילום: רונית סבירסקי)

 

שמלות בעיר הגדולה

לא צריך להפעיל הרבה דמיון כדי לראות שהגלריה התחתונה מדמה אנשים שנעים בחלל בריתמוס קבוע. החלל הוסב למתחם של עיר מודרנית סואנת שחלק מקירותיו מעוצבים ממוטות מתכת ובמרכזו ניצבות 38 דמויות נשיות שסובבות יחד על ציר קבוע בכל מספר דקות. פסקול עירוני מלווה את התצוגה. ימאמוטו זכה לכינוי "המאסטר של הצבע השחור" בשל העדפתו ליצור בגדים שחורים. בתערוכה הוא בחר להציג דגמים צבעוניים וחלקם בחומרים לא שגרתיים ובצבעוניות עזה. בדרך זו הוא מביע את התייחסותו לכרך הגדול שצבעיו ססגוניים.

 

הגלריה העליונה מפתיעה במראה שמתגלה לעיני המבקרים. חלל גדול עם עיצוב מינימליסטי שכולו מתמקד בגוף תאורה עצום במרכז. מתקן של חוטי חשמל שחורים שגופי התאורה שלו שוכבים על הרצפה. נורות עגולות בלבן אטום מונחות כשטיח למרגלות המתקן כמו שובל של שמלה. התקרה יוצרת פסים אדומים שהם תוצר של קרינת קרני השמש דרך התקרה. האור משתנה לקראת שעות אחר הצהרים וכשהשמש שוקעת משתנה התאורה ונדלקות נורות נסתרות שמתחבאות מאחורי וילונות בד עצומים שעוטפים את הקירות. תשע שמלות ערב מרשימות פזורות בחלל בצבעים של שחור-אדום מתכתבות עם הגוונים האדומים שיוצרת התקרה.

 

מיצג הגברים כמחווה לפינה באוש (צילום: רונית סבירסקי)

 

הזמנה למחול

חלל "המעבדה" הוא הזמנה למחול. כשעומדים על סף הדלת מתגלה מראה שיש בו הרבה מאוד מימאמוטו והרבה מיפן. עשרים דמויות של גברים בשחור עומדות כשגבן לכניסה. רק כשנכנסים לתוך מרחב המעבדה מגלים שהם מביטים באישה אחד לבושה בצהוב לימוני. ימאמוטו יצר תמונה קפואה של מחול שבו עשרים גברים רוקדים עם סולנית אחת. התמונה הזו היא מחווה לחברתו הטובה הכוריאוגרפית והרקדנית פינה באוש. כיוון שהמעבדה פועלת בכל ימות השנה כמתחם של עבודה פעילה ישנם בכל תערוכה מדריכים שמסבירים על הנעשה במקום. המדריכה הסבה את תשומת לבנו לפרטים הקטנים בהלבשה הגברית של ימאמוטו מהכיסים שהוסיף על הבגד, התפרים הפרומים בכוונה, אבני סברובסקי שנתפרו לג'קט, אבנט יפאני על חליפה, שילוב של בגדים וחומרים שונים וגבר לבוש בחצאית ומחוך.

 

מעצבים וסרטים

בחודשי הקיץ יתקיימו פעילויות הקשורות בתערוכה ביניהן: סיפורי בדים,  מופע מחול ושישי משפחתי.  ב"סיפורי בדים" מעצבים ואושיות אופנה יבחרו את סרט הקולנוע שהשפיע עליהם ועל יצירתם. לפני ההקרנה תיערך הרצאה קצרה. בין המשתתפים: המעצבים דורין פרנקפורט וששון קדם, העיתונאים סהר שלו ודפנה לוסטיג, הצלמת תמר קרוון ועוד. "נעים בימאמוטו" הוא שיתוף בין המוזיאון ולהקת המחול "מריה קינג". רקדני הלהקה יופיעו, ינועו ויצרו מגע עם הקהל תוך כדי תנועה בחלל התערוכה. המופעים כלולים במחיר הכרטיס. ב"שישי משפחתי" יערכו פעילויות לכל המשפחה הכוללות סדנאות יצירה בהשראת התערוכה וסיור מודרך. הסדנאות יתקיימו בנושאי טקסטיל ובד בהשראת תרבות יפן ועיצוב מחומרים ממוחזרים. התערוכה תימשך עד 20 באוקטובר 2012.

 

 

|
|
|
|
|